Semeliškių gimnazijos etnografinis muziejus

Semeliškių gimnazijos etnografinis muziejus

Raminta ČESNAUSKAITĖ

Apsilankius Semeliškių miestelyje dar ilgai išlieka jausmas, jog tai – savotiškas istorijos rezervatas Elektrėnų savivaldybėje. Šį miestelį, kurio pavadinimas kildinamas nuo prūsų genties vado Samilio vardo, garsina istorinis ir kultūrinis paveldas: išlikęs XIX a. pabaigos gatvių tinklas ir trikampė aikštė, Šv. Lauryno bažnyčia su vertingais dailės kūriniais bei tik palyginus neseniai atrastais požemiais, ir seniausiu Lietuvoje varpu… Tad kaipgi toks istorijos gausus kraštas be muziejaus?

Nedideliame Semeliškių gimnazijoje įsikūrusiame muziejuje tikrai pajusite šio miestelio istorijos dvasią, kadangi eksponatai čia – pačių semeliškiečių kadais naudoti baldai, skaitytos knygos, maldaknygės, kiti buityje kasdien naudoti daiktai. Juos čia sunešė ir rūpinasi jais mokiniai – jaunųjų muziejininkų būrelio nariai. Ypatinga tai, jog šiame muziejuje puoselėjama ne tik krašto, bet ir Semeliškių gimnazijos, prieš trejus metus atšventusios 80-ąjį jubiliejų, istorija.

Muziejus – lietuvybę puoselėjusios mokyklos patalpose

Dabartinė Semeliškių gimnazija buvo pradėta statyti 1932 m. kaip pradinė mokykla. Tai buvo modernus, specialiai to meto pasienio zonai skirtas projektas, o tokia pati mokykla tuo pačiu metu buvo pastatyta ir Aukštadvaryje. Šių mokyklų misija tuomet buvo puoselėti lietuvybę arti Lietuvos-Lenkijos demarkacinės linijos atsidūrusiuose rajonuose.

Šioje, dabar jau restauruotoje, gimnazijoje muziejus veikia nuo 2011 m. sausio 20 dienos. O iškilmingas jo atidarymas buvo surengtas dar prieš dešimt metų – 2001 m. vasario 8 d. ir buvo skirtas artėjančiai Valstybės atkūrimo dienai. Apie tai, žinoma, rašė ir savaitraštis „Elektrėnų kronika“, o to laikraščio numeris dabar saugomas muziejuje kaip prisiminimas.

Muziejaus vadovė Semeliškių gimnazijoje chemiją ir technologijas dėstanti Meilutė Rašimienė papasakojo, kaip kūrėsi šis istoriją populiarinantis kampelis.

DSCF2218Bene prieš penkiolika metų vienoje apleistoje vidurinės mokyklos patalpoje rasti pirmieji eksponatai – kareiviška gertuvė ir metalinė sovietų kario daiktadėžė. Mintis apie istorijos muziejų M. Rašimienės galvoje sukosi jau kurį laiką, tad atsiradus talkininkų iš mokinių gretų, ši idėja ir buvo realizuota.

DSCF2219Muziejui paskirtą patalpą vidurinėje mokykloje mokiniai, tarp kurių buvo ir M. Rašimienės dukra Austėja, padėjo suremontuoti ir įrengti. O kai muziejus buvo paruoštas eksponatams, juos taip pat padėjo surinkti Semeliškių vidurinės mokyklos mokiniai, mokytojai ir kiti semeliškiečiai.

Dabar restauruotos gimnazijos patalpose įsikūrusiame muziejuje – tikrai jauku, galima pasijusti tarsi svečiuojantis praeityje. Čia ilsisi audimo staklės, kurias, pasak M. Rašimienės, kiek paremontavus ir radus apie audimą nusimanantį žmogų galima būtų prikelti antrajam gyvenimui.

Kampe įkurdinta medinė lova, ant kurios šiugžda šiaudinis čiužinys, užklotas dzūkiškais raštais austa vilnone lovatiese. Virš lovos, ant sienos – šventųjų paveikslai ir lango imitacija. Beje, šis langas puoštas mediniais raižiniais, kuriuos kažkada, nežinia kodėl, iš griaunamo senelių namo išsaugojo pati M. Rašimienė. Muziejaus vadovės šeimai priklausė puikiai išlaikytas medinis išskleidžiamas stalas, stovintis patalpos viduryje.

DSCN2343Muziejuje dažnai apsilanko į Daugirdiškių mokymų centrą atvykstantis Lietuvos ir kitų šalių jaunimas, kuriam audimo staklės ir kiti eksponatai tikrai palieka gilų įspūdį.

Jaunųjų muziejininkų būrelis

Muziejuje M. Rašimienei nuolat talkina aktyvus Semeliškių jaunimas. Kaip sako muziejaus vadovė, jaunųjų muziejininkų būrelis išaugino jau tris kartas.

Šį būrelį lankantys mokiniai vadovės paskatinti taip pat mokosi ir neakivaizdinėje jaunųjų muziejininkų mokykloje Vilniuje. Sesijų metų mokiniai klauso paskaitų, lankosi muziejuose, atlieka praktines užduotis.

Jaunųjų muziejininkų būrelis aktyviai dalyvauja ir organizuojant renginius Semeliškėse. Kaip pasakoja M. Rašimienė, būreliui per metus būtinai privalu suorganizuoti tris renginius: Vėlinių minėjimą, Užgavėnes ir Kaziuko mugę.  

Kuo tai susiję su muziejumi? Kiekviena šių švenčių turi savo tradicijas, kiekviena šių ypatingų datų kalendoriuje yra tarsi proga prisiminti krašto istoriją. Štai, pavyzdžiui minint Vėlines, mokiniai aplanko Anapilin išėjusių mokytojų kapus, buvo organizuota karpinių – kryžių paroda, o štai pernai buvo pagerbtos masinių žydų žudynių Dargonių miške aukos.

O Užgavėnės ir Kaziuko mugė yra šventės, skatinančios domėtis amatais, tautodaile, išmokti naujų dainų ar žaidimų.

Žada rengti ekspedicijas

Semeliškių muziejuje akis paganyti tikrai yra į ką. Tačiau viso į muziejaus veiklą įdėto darbo akimis nepamatysi: eksponatų ir informacijos rinkimo, pasiruošimo renginiams, eksponatų aprašymo, katalogų tvarkymo… Šiam, niekad nesibaigiančiam darbui, reikia skirti daug laiko, kurio visiems taip trūksta…

Be to, svarbu išsaugoti ir nematerialųjį paveldą, spėti pakalbinti ir užfiksuoti senųjų Semeliškių gyventojų pasakojimus, tautosaką. Tam muziejaus vadovė M. Rašimienė yra parengusi projektą, kuriam pavasarį tikimasi gauti finansavimą.

Vykdant šį projektą jaunųjų muziejininkų būrelio nariai vyktų į ekspedicijas į šalia Semeliškių įsikūrusius Lajaus, Baubonių ir Laičių kaimus. Pasak M. Rašimienės, viename jų gyvena senolė, mokanti nuostabių romansų lietuvių ir lenkų kalbomis. Kaip gražu būtų juos užrašyti ir išsaugoti…

Muziejaus aktyvistai taip pat talkininkavo ir monografijai apie Semeliškių valsčių parengti skirtoje ekspedicijoje.

Planuose – edukacinės programos

Tradiciškai muziejų veikla siejama su informacijos kaupimu ir teikimu. Tačiau vis daugiau kalbama apie tai, jog muziejuose galima būtų ne tik apžiūrėti eksponatus, bet ir pamatyti, kaip jie buvo naudojami, o gal ir patiems šį bei tą išmėginti.

Apie tai svarsto ir Semeliškių muziejaus vadovė M. Rašimienė, nes muziejuje yra geros būklės audimo staklės, lino apdirbimui reikalingi įrankiai. Muziejuje besilankantiems pradinių klasių mokinukams yra rodoma, kaip veikia mintuvai, kaip atrodo linai, ką iš jų galima pagaminti. Galbūt visa tai galėtų išaugti į edukacinę programą, kurios metu lankytojai galėtų išbandyti šį senovinį amatą.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami Video

Aktualijos

Aktualijos

Aplinkos apsauga

Archyvas

Darbo partija

Elektrėnai

Elektrėnų kraštas gyvuose prisiminimuose

Elektrėnų krašto šviesuoliai

Europietiška savivaldybė

Keliai aukštumų link

Keliai link aukštumų