Po jautraus susitikimo liko pamąstymų vakarui

Po jautraus susitikimo liko pamąstymų vakarui

Gegužės 30-ąją Vievio kultūros centre su grupe bendruomenės narių susitiko psichikos sveikatos ambasadorių iniciatyvos „Žvelk ­giliau“ projekto komanda. Vyko susitikimas „Skirk laiko psichikos sveikatai“ ir jautrus pokalbis su ambasadoriais ir projekto koordinatoriumi Nacionalinės TAU asociacijos vykdančiuoju direktoriumi Gediminu Dalinkevičiu. Renginys su atviru ir jautriu pasikalbėji­mu yra išaugęs iš ilgesnio projekto veiklos proceso: susitikimų, ambasadorių paieškų ir mokymų. Tai jau ne pirmas ambasadorių ­prisistatymas.
Kiekvieno iš mūsų išgyventos situacijos, patyrimai neretai yra panašūs, tačiau disponavimas patirtimi turi daug individualių niuansų. Ką daryti su mūsų patirtimi, išgyvenimais, kad jie nestabdytų gyvenimo ir netemdytų minčių, kalbėjo psichikos sveikatos ambasadorė Tatjana Grigorevičienė. „Svarbiausia ieškoti kelio, kaip išeiti iš juodų minčių ir pakilti iš depresiškų nuotaikų“, – sakė Tatjana, pasidalinusi ne tik gniuždančiomis patirtimis iš skaudžiais praradimais paženklinto gyvenimo etapo, bet ir atradimais, kaip keltis ir atsistoti. „Jei jauti, kad sieloje taip nepakeliamai skauda, eik į žmones, ieškok žmogaus, eik į bažnyčią, ieškok Dievo, tik išeik iš tos nuodijančios aplinkos. Ieškok naujų ryšių, naujų žmonių, imkis naujų užsiėmimų, bandyk ir bandyk. Tai padeda atsistoti“, – sakė Tatjana. Ne svetimos istorijos, o žmogaus, kurį matai, kurio gali paklausti, pasakojimas yra paveikiausias, tikino dalinimosi prasme susirinkusius ambasadorė.
Kitokios patirties pasakojimu pasidalijo Eligijus Juchnevičius. Jo patirtis, kas padeda pakilti iš alkoholio liūno, kaip įveikti visuomenės nuostatas, kokia galinga gali būti šei­mos palaikymo jėga, ir kaip gyventi atsispyrus nuo praeities, sujaudino susitikimo dalyvius.
Nuoširdus pasidalinimas drąsina. Yra tokia filosofo B. Spinozos mintis: svarbiausia ne tai, kas mums atsitiko, o tai, ką mes su tuo darome. To rezultatu gali tapti savijautą kei­čiantis patyrimas.
Viena iš vakaro dalyvių Irina Kazlauskienė sakė, kad eidama į susitikimą žinojo tik projekto „Žvelk giliau“ idėją – skirk laiko psichikos sveikatai, kuri šiandien tampa vis svarbesnė. Bet tik po nuoširdaus pokalbio supratusi, kad tas projektas labai svarbus ir reikalingas mūsų visur skubančioje visuomenėje.
Anot Irinos, Tatjanos pasakojimas sujudino mintis. „Grįžusi namo susimąsčiau, atminty iškilo ir mano pačios išgyvenimai, juodos mintys ir slegiančios emocijos. Būta beviltiškų momentų, kai norėjosi užmigti ir neatsibusti“, – sako Irina. Šeimos krizė, sekinanti kasdienybės rutina, serganti motina, problemos versle, o kai atrodė, kad jau daugiau vienam žmogui nebegali kliūti išbandymų – labai jai brangios sesers netektis. Vienu metu vienam žmogui tiek ­patirti ir kaip nepalūžti?
„Man pasisekė, šalia buvo artimieji, kurie padėjo, guodė ir glaudė, lengvino naštą. Buvo neįkainojama dovana turėti juos šalia. Laiku supratau, kad tik sutvarkius mintis, pradėsiu matyti pasaulį kitomis spalvomis“, – prisimena kelio iš sunkių išgyvenimų paieškas Irina.
„Yra daugybė žmonių, kuriuos­ tu susitinki eidamas į darbą, viešajame transporte, prekybos centre, matai šalia esantį kaimyną, bet nematai jų veiduose šypsenos, o tik susirūpinimą, neretai net pyktį. Dažnai pagalvoju, kad norėčiau paieškoti būdų padėti jiems išsivaduoti iš tokios slegiančios būsenos. Reiktų tik išdrįsti nuoširdžiai paklausti ne „kaip tavo reikalai?“, o „kaip tu šiandien jautiesi?“ ir nusišypsoti. Viliuosi, kad tas žmogus sugebės irgi tau atsakyti šypsena. Tai būtų tavo dienos pirmas laimėjimas. Visata mums neatsiučia tokių žmonių, kokių mes norime, ji atsiunčia tokius, kokių mums tuo metu reikia“, – apie savo patirtį pasakoja Irina.
„Kas žino, gal man dabar ir yra prasmė daryti tai, kas man patinka. O gal kada nors man nusišypsojus sutiktam žmogui mano šypsena išgelbės gyvybę? Kas žino? Todėl ir matau ne tik galimybę dalyvauti ambasadorių iniciatyvos „Žvelk giliau“ projekte, bet ir prasmę tapti psichikos sveikatos ambasadore“, – sakė Irina.

Lilija Smalakienė
Projektą finansuoja Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerija.
www.zvelkgiliau.lt

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami Video

Aktualijos

Aktualijos

Aplinkos apsauga

Archyvas

Darbo partija

Elektrėnai

Elektrėnų kraštas gyvuose prisiminimuose

Elektrėnų krašto šviesuoliai

Europietiška savivaldybė

Keliai aukštumų link

Keliai link aukštumų