Vaikų priežiūra įstaigose: vidaus reikalas ar visuomenės interesas

Vaikų priežiūra įstaigose: vidaus reikalas ar visuomenės interesas

Julija KIRKILIENĖ

 

Tai atsitikti gali bet kurioje vaikų ugdymo įstaigoje: pedagogas neleistinai auklėja ugdytinį, o apie tai sužinoję tėvai nenori tokiems pedagogams patikėti savo vaikų. Ir kaip to nenorėtų Elektrėnų savivaldybės administracijos Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vedėjo pavaduotoja Ramunė Veronika Sadauskienė – žmonės, nesulaukdami pagalbos valstybės tarnybose, pagalbos ieško per viešumą. 

Įvykis

Istorija prasidėjo pernai gruodžio mėnesį. Viename savivaldybės lopšelyje-darželyje dvi mamos pamatė vienos auklėtojos neleistinai auklėjamus jų vaikus, padarė garso įrašą ir auklėtojos veiksmus apskundė savivaldybės Vaiko teisių apsaugos tarnybai, Švietimo, kultūros ir sporto skyriui, įstaigos administracijai. Nesulaukusi instancijų pagalbos, viena iš mamų auklėtojos veiksmus apskundė teismui. Pirmasis teismo posėdis įvyko rugsėjo mėnesį. Redakcijos žiniomis, teisėjas bandė abi puses sutaikyti, bet mama taikytis atsisakė. Kitas teismas turėtų įvykti šių metų lapkričio mėnesį, o iki to laiko auklėtoja yra likusi dirbti tame pačiame darželyje. Teismas neįpareigojo darbdavio nušalinti auklėtoją nuo pareigų, bet nė vienos šio darželio grupės vaikų tėvai nenori, kad įtariamoji auklėtų jų vaikus, todėl įstaigos direktorė auklėtoją perkėlinėja iš vienos grupės į kitą. Šiais metais minima auklėtoja perkelta darželyje į pačių mažiausių vaikų grupę, todėl tėvai sunerimę, kad dar nemokantys kalbėti vaikai bus netinkamai prižiūrimi. Bet direktorė tos grupės auklėtojos pakeisti jau nesutinka, motyvuodama, kad „nebeturiu aš jos kur perkelti, o atleisti iš darbo neleidžia įstatymas“. Apie tai tėveliai parašė laišką redakcijai, tikėdami, kad paviešinus tokį atsitikimą, apsaugoti bus ir jų, ir kitose švietimo įstaigose prižiūrimi vaikai. 

 

Apie darželyje vyksiantį susitikimą su įstaigos vadovais, minima auklėtoja ir vaikų tėveliais informaciją redakcijai perdavė tėvai. Susirinkime dalyvavo Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vedėjo pavaduotoja R.V. Sadauskienė, kuriai, skirtingai nei tėveliams ir darželio darbuotojams, nepatiko žurnalisto dalyvavimas. Pasak jos, konfliktas esąs tik įstaigos vidaus reikalas. Gerai, kad tėveliai žino, kad vaikų auklėjimas šiuolaikinėje visuomenėje yra ne įstaigos ir net ne šeimos reikalas, o viešas interesas ir neprieštaravo, kad apie įvykį sužinotų visuomenė. O visuomenei naudinga žinoti, kad pedagoginį išsilavinimą ir per 30 metų pedagoginio stažo turinti auklėtoja negali net vieną kartą „nesulaikyti nervų“. Šiuo metu priiminėjama aibė įstatymų, kaip apsaugoti vaikus nuo tėvų, juo labiau, nuo auklėtojų smurto. Savivaldybėje jau buvo vienas įvykis, kai mokyklos direktorius moksleiviui už keiksmažodžius pagrasino išplauti burną ir to padaryti nusivedė vaiką į tualetą. Už tai direktorius neteko darbo, o kol vyko tyrimas, teismas buvo įpareigojęs direktorių nušalinti nuo pareigų. Šiuo atveju yra kitaip. Teisėsaugos instancijos neįpareigojo auklėtojos nuo pareigų nušalinti, o darbdavys, įstaigos vadovas, neturi teisės nei pedagogės nušalinti nuo pareigų, nei atleisti. Kaip redakciją informavo savivaldybės Teisės ir personalo skyriaus vedėjas Gediminas Ratkevičius, įvykis įvyko dar galiojant senajam Darbo kodeksui. Jeigu dėl netinkamo elgesio su vaikais būtų naujas skundas, rašytas šiais metais, tada darbdavys galėtų darbuotoją nušalinti nuo darbo, bet iki teismo nuosprendžio reikėtų jam mokėti atlyginimą. 

Po susirinkimo apie įvykį kai kurių vaikų tėveliai nusprendė informuoti Švietimo ir mokslo ministeriją ir iki teismo sprendimo vaikų grupėje pagal grafiką budėti po vieną. Auklėtojos pažadas susirinkime, kad jų vaikai yra saugūs, dalies tėvelių neįtikino.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Aktualijos

Aktualijos

Aplinkos apsauga

Archyvas

Darbo partija

Elektrėnai

Elektrėnų kraštas gyvuose prisiminimuose

Elektrėnų krašto šviesuoliai

Europietiška savivaldybė

Keliai aukštumų link

Keliai link aukštumų