Šviesos sūpynių atsiradimo istorija

Šviesos sūpynių atsiradimo istorija

Julija Kirkilienė

Elektrėniškiai yra pamėgę pasivaikščiojimus apie buvusį „Vaikų pasaulį“. Vakare, uždegus lemputes, žmonių parke pilna, nes čia žiemos metu atsirado nauja pramoga mažiesiems – vaikai ypatingai pamėgo suptis šviesos žiede. Šviesos žiedu pavadinau ant medžių parištas naujas šviečiančias sūpynes. Tų sūpynių atsiradimu, atrodo, niekas nė nesidomėjo – gražu, pamėgtos ir viskas gerai. Bet vieną šeštadienį prie tų sūpynių sukiojosi žmogus: pasidėjęs kopėčias lipo iki pakabinimo viršaus, kažką sukio­jo, vėliau fotografavo… Pasirodo, tas sūpynes Elektrėnų poilsio parke – „Vaikų pasaulyje“ – statė šviesos menininkai iš pačios Klaipėdos. Tą šeštadienį menininkai iš MB „Šviesos formos“ tikrino, ar sūpynės nėra sugadintos. Bendrijos atstovas Donatas sako, kad elektrėniškiai sūpynių piktybiškai negadina, bet būna medžiai pakrypsta, išsiderina įranga. Menininkai su šviesos instaliacijomis, sakė Donatas, dirba visoje Lietuvoje ir beveik neturi konkurentų.

Menininkas Donatas iš MB „Šviesos formos“ tikrina, ar sūpynės nėra sugadintos

MB „Šviesos formos“ įkūrėjas ir vadovas, vienas žymiausių Lietuvos šviesos menininkų klaipėdietis Linas Kutavičius beveik du dešimtmečius dalyvauja įvairiuose kul­­tūriniuose renginiuose, parodose, bendradarbiauja neformaliuose tarpkultūriniuose projektuose, kuria muzikos festivalių ir kitų renginių scenografiją, o šviesos mene yra savamokslis. Jis projektuo­ja ir gamina funkcionalius šviesos objektus, skirtus interjerams ir eksterjerams. Menininkas taip pat eksperimentuoja su įvairiomis medžiagomis ir priemonėmis, išgaudamas netikėčiausias šviečiančias formas.
O kaip klaipėdiečius menininkus surado elektrėniškiai, klausėme mero patarėjo Dovydo Bliujaus:
„Dirbdamas mero patarėju, ieš­kojau būdų, kaip prisidėti prie sa­vivaldybės aplinkos gražėjimo, pa­trauklumo. Dar vasarą per televiziją atsitiktinai pamačiau šviečiančių sū­pynių parką Darbėnuose. Ten bu­vo kalbinami Darbėnų gyventojai, svečiai ir idėjos autorius, šviesos instaliacijų menininkas Linas Kutavičius. Susižavėjau estetiškomis ir išskirtinai atrodančiomis sūpynėmis, dar labiau sužavėjo žmonių geros emocijos. Neleidau sau abejoti – tai turi atsirasti Elektrėnuose. Buvo įdomu viskas: kaina, idėjos įgyvendinimo laikas ir specifika. Susisiekus su Linu, likau maloniai nu­stebintas jo paprastu, profesionaliu bendravimu. Apibūdinau jam vietą prie mūsų „Vaikų pasaulio“ ir marių kranto, kur yra jau žmonių pamėgtas pasivaikščiojimo takelis. Trumpai papasakojau „Vaikų pasaulio“ ir šalia takelio gulinčių akmenų istoriją. Galbūt mūsų gyventojai prisimena, kaip anksčiau prie akmenų, dar apleistoje teritorijoje, rinkdavosi jaunimas. Visiems būdavo aišku, kur susitinkame, jei kalba būdavo apie akmenis. Sutvarkius ir įveiklinus „Vaikų pasaulio“ teritoriją, tie akmenys buvo išsaugoti. Pirmo pokalbio su Linu metu, supratome, kad dalykus matome ir suvokiame panašiai, todėl liko tik klausimas, ar pavyks turėti sūpynes iki Šv. Kalėdų.
Linas sūpynes vadina tvariu meniniu autoriniu kūriniu, kuris puikiai įsilieja į gamtą ir kraštovaizdį. Sū­pynės nedaro žalos medžiams, tvirtinimai yra specialiai pritaikyti apsaugoti medžių kamienus, jie nėra gręžiami. Supynės turi specialius guolius, kai supantis nesijaučia trinties, nėra papildomų garsų ir žmogus gali pasijausti lyg švytuoklėje. Supantis tyloje, gali girdėti visus gamtos garsus. Apšvietimui naudojama tvari led technologija, kuri taupo elektros energiją, nekelia grėsmės aplinkai ir žmogui. Negalėjome iškart įrengti daug tokių sūpynių. Buvo nuspręsta įrengti vienas standartinio dydžio, vienas vaikiškas ir vienas dvivietes sūpynes. Norėjosi pamatyti gyventojų reakcijas ir vertinimus, ar tai yra jiems reikalinga. Esu įsitikinęs, kad sūpynių negali būti per daug, o savivaldybės veiklos kryptis yra tvarūs ir estetiški sprendimai. Todėl kiekvienas savivaldybės ar bendruomenės atstovas stengiasi įvairiomis priemonėmis, mažais žingsneliais „Vaikų pasaulio“ teritoriją padaryti dar patrauklesnę. Gaunant daug gerų atsiliepimų, manau, kad teks ieškoti galimybių toje vietoje įrengti dar bent keletą naujų sūpynių. Naudodamasis proga noriu paprašyti gyventojų saugoti visų mūsų turtą“, – sakė D. Bliujus.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami Video

Aktualijos

Aktualijos

Aplinkos apsauga

Archyvas

Darbo partija

Elektrėnai

Elektrėnų kraštas gyvuose prisiminimuose

Elektrėnų krašto šviesuoliai

Europietiška savivaldybė

Keliai aukštumų link

Keliai link aukštumų