(Ne) pamiršta Abromiškių ligoninė

(Ne) pamiršta Abromiškių ligoninė

Julija Kirkilienė

To, ką turi Elektrėnų savivaldybės žmonės, pavydėti gali net didmiesčių gyventojai – reabilitacijos ligoninę Abromiškėse.

Nereikia mums važinėti į kurortus – visas procedūras galime atlikti arti, bet dažnai apie tai pamirštame. Abromiškių reabilitacijos ligoninė, minėdama 40 veiklos metų sukaktį, savivaldybės gyventojams primena, kad specializuota gydymo įstaiga teikia medicininės reabilitacijos ir antrinės sveikatos priežiūros paslaugas vaikams ir suaugusiems. Ligoninė savo pacientams šiais metais siūlo naujovių.

Pirma naujovė – kraujagyslių ligų prognozavimas

Pagal statistiką, daugiau nei pusė mirčių įvyksta dėl kraujagyslių ligų. Abromiškių reabilitacijos ligoninė keletą metų sėkmingai teikia širdies ir kraujagyslių sistemos ligų tikimybės prognozavimo paslaugas, o nuo šių metų rugsėjo mėnesio yra įtraukta į sveikatos priežiūros įstaigų, teikiančių išsamaus širdies ir kraujagyslių ligų tikimybės įvertinimo paslaugą, sąrašą. Tai reiškia, jog gyventojai šias paslaugas gali gauti ne tik universitetinėse klinikose, bet ir Abromiškių reabilitacijos ligoninėje. Lietuvoje priskaičiuojama apie 700 tūkst. asmenų, priklausančių didelės rizikos sirgti širdies ir kraujagyslių ligomis grupei. Deja, jų ištiriama tik dalis, nes kita dalis tiesiog nesikreipia į medikus. Nuo 2006 m. Lietuvoje įgyvendinama Asmenų, priskirtinų širdies ir kraujagyslių ligų didelės rizikos grupei, atrankos ir prevencijos priemonių finansavimo programa, joje gali dalyvauti 40–55 metų vyrai ir 50–65 metų moterys – ta kategorija asmenų, kuriems yra didelė rizika susirgti. Pasaulio sveikatos organizacijos rekomendacijose pabrėžiama, kad būtent šios kategorijos žmonėms prevencija yra pati efektyviausia. Širdies ir kraujagyslių prevencijai skirtos programos pagrindiniai uždaviniai – nustatyti širdies ir kraujagyslių ligomis galinčius sirgti asmenis anksčiau nei pasireiškia klinikiniai ligos požymiai, parengti planą, kaip apsisaugoti nuo galimų ligų.

Programos priemonės pirminėje asmens sveikatos priežiūros įstaigoje taikomos vieną kartą per metus. Šeimos gydytojai programoje dalyvaujantiems asmenims įvertina susirgimų tikimybę, sudaro pirminės prevencijos priemonių planą ir, esant reikalui, siunčia asmenis konsultuotis pas gydytojus specialistus bei atlikti išsamesnių tyrimų į specializuotus širdies ir kraujagyslių ligų prevencijos padalinius (toks padalinys yra Abromiškėse).

Antra naujovė – pagalba vaikams

Abromiškių reabilitacijos ligoninė, atrodo, išgirdo Jono Pauliaus II mintį, kad vaikai yra kiekvieno krašto istorijos užuomazga, ir pasiruošė teikti naują paslaugą. Nuo naujų metų Abromiškių reabilitacijos ligoninė sudarė sutartis su teritorinėmis ligonių kasomis ir planuoja teikti Vaikų raidos sutrikimų ankstyvosios reabilitacijos (VRSAR) paslaugą – tai asmens sveikatos priežiūros paslauga, užtikrinanti ankstyvą vaikų raidos sutrikimų nustatymą, ankstyvą kompleksinę pagalbą vaikams, turintiems raidos sutrikimų, jų tėvams ar globėjams.

Šios paslaugos teikiamos ankstyvojo amžiaus vaikams, turintiems psichologinės, motorinės, socialinės raidos sutrikimų ir jų rizikos veiksnių. Jau yra suburta reikalinga specialistų komanda.

Trečia naujovė – naujos sveikatingumo paslaugos

Ligoninėje įrengta nauja vertikali vonia, kur vyksta kineziterapija vandenyje, rekonstruotos patalpos, pritaikant ir fizinę negalią turintiems pacientams. Tai bendras savivaldybės ir ligoninės projektas, iš dalies finansuotas ES lėšomis. Sveikatingumo paslaugos teikiamos ne tik besigydantiems pacientams, bet ir kiekvienam, norinčiam gyventi sveikiau. Visiems norintiems po darbo, vakarinėmis valandomis yra sudaromos grupės, kur taikoma kineziterapija vertikalioje vonioje ir salėje. Fizinių pratimų kompleksą sudaro specialistai kineziterapeutai, mankštinamasi bus jų priežiūroje individualiai pritaikant pratimus, papildomai gali būti taikoma fizioterapija. Ypač toks sveikatinimo procedūrų kompleksas tinka esant stuburo, sąnarių problemoms, taip pat aktyvinant gyvenimo būdą.

Nuo pradžios iki šios dienos

Abromiškių reabilitacijos ligoninės, anksčiau vadintos profilaktoriumu, statybos pradėtos buvo prieš 43 metus, tuometiniam Lietuvos elektrinės direktoriui Pranui Noreikai supratus, kad energetikai dirba sunkų ir kenksmingą darbą, todėl reikia rūpintis jų sveikata. Kertinis pastato akmuo, pažymėtas užrašu 1973 m., prie ligoninės stovi iki šių dienų. 1976 metais profilaktoriumas buvo atidarytas, o veikla ir gydymo kokybė išplėtota iki pasaulinių standartų.Lapkričio 10 d. savivaldybės tarybos nariams ir tarnautojams pristatydamas ligoninės naujoves, ligoninės direktorius Vitalijus Glamba kalbėjo apie tai, kad ligoninės sėkmė priklauso nuo čia dirbančių žmonių. Nuo pat ligoninės atidarymo čia dirba Fizinės medicinos ir reabilitacijos slaugytoja Palmyra Petkevičienė, klinikinė laborantė Virginija Petraitienė, Fizinės medicinos ir reabilitacijos slaugytoja Jadvyga Lankienė, kineziterapeuto padėjėja Stanislava Tarasenkienė, fizinės medicinos ir reabilitacijos slaugytoja Aldona Kozyriovienė, masažuotoja Angelė Kvaraciejienė, laboratorinės diagnostikos specialistė Kristina Jarienė, fizinės medicinos ir reabilitacijos slaugytoja Irena Barabanovienė, laboratorinės diagnostikos specialistė Rima Greičiuvienė, fizinės medicinos ir reabilitacijos slaugytoja Aldona Melkūnienė, gydytojas neurologas Vidmantas Mickevičius, masažuotoja Aldona Vičkačkienė, fizinės medicinos ir reabilitacijos slaugytoja Irena Jankauskienė, Ūkio skyriaus vedėja Janė Mitkevičienė, vairuotojas-technikas Juozas Mitkevičius. Juos meras Kęstutis Vaitukaitis ir ligoninės direktorius Vitalijus Glamba pagerbė padėkos raštais ir atminimo dovanėlėmis. Renginyje pagerbtas buvo ir profilaktoriumo statytojas, Elektrėnų garbės pilietis Pranas Noreika. Abromiškių reabilitacijos ligoninės naujų paslaugų pristatyme ir kineziterapijos vandenyje kabineto atidaryme dalyvavo meras Kęstutis Vaitukaitis, mero pavaduotojas Arvydas Vyšniauskas, administracijos direktorius Virgilijus Pruskas, mero patarėjas Aleksandras Klumbys, tarybos nariai, savivaldybės administracijos atstovai, savivaldybės sveikatos įstaigų vadovai ir kt.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami Video

Aktualijos

Aktualijos

Aplinkos apsauga

Archyvas

Darbo partija

Elektrėnai

Elektrėnų kraštas gyvuose prisiminimuose

Elektrėnų krašto šviesuoliai

Europietiška savivaldybė

Keliai aukštumų link

Keliai link aukštumų