Naujus metus pasitiko gripu ir mirtimi

Naujus metus pasitiko gripu ir mirtimi
Gražina Radzvilavičiūtė

Elektrėniečius, įžengusius į naujus metus, pasitiko ne tik nauji lūkesčiai, bet ir didėjantis sergamumas gripu ir viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis ir, kaip pranešė nacionalinė žiniasklaida, pirmąja mirtimi nuo ir pernai siautėjusio kiaulių gripo – A(H1N1).

Mirtis – ne nuo gripo
Savivaldybės gyventojus sukrėtė naujiena apie pirmąsias gripo aukas, kurių vienas – 27 m. elektrėnietis. Pranešama, jog jis susirgo dar gruodžio 20 d., o gruodžio 31 d. Nacionalinėje sveikatos priežiūros laboratorijoje jam nustatytas kiaulių gripas, tą pačią dieną jis mirė.
Tačiau Elektrėnų  ligoninės medikai skuba paneigti, kad šis jaunas žmogus mirė  nuo pandeminiu vadinamo kiaulių gripo. „Jokio pagrindo teigti, kad pandeminis gripas sukėlė mirtį, nėra. Šiuo atveju tą patį galėjo sukelti ir bet koks kitas virusas“, – kalbėjo Elektrėnų ligoninės vyr. gydytojos pavaduotojas Edmundas Niparavičius. Reta ir sunkia lėtine liga sirgęs jaunuolis, pablogėjus sveikatai, 5 dienas bandė gydytis pas šeimos gydytoją, patekęs į Elektrėnų ligoninę čia praleido vos kelias valandas – iškviestas reanimobilis jį nugabeno į Santariškių klinikas. Tada buvo diagnozuota dar ir tai, kad velionis buvo užsikrėtęs gripu, kurio, deja, organizmas neatlaikė. Jaunuolis, kiek žinoma, nebuvo pasiskiepijęs nuo gripo.
Dar ne epidemija
Užkrečiamųjų  ligų ir AIDS centro duomenimis, sergamumas gripu ir ūminėmis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis (ŪVKTI) Lietuvoje auga. Paskutinę praėjusių metų savaitę 10 tūkst. gyventojų teko 47,9 susirgimai gripu ir ŪVKTI. O prasidėjus naujiesiems metams, sergamumas Vilniaus ir Trakų rajonuose bei Elektrėnų savivaldybė jau buvo priartėjęs prie epideminio lygio. Sausio 3 d. Elektrėnuose sirgo 73 iš 10 tūkst. gyventojų. Gripo epidemija skelbiama, kai juo serga 100 iš 10 tūkst. gyventojų.
Tačiau praėjusią  savaitę mokiniams baigėsi atostogos, todėl medikai prognozavo sergamumą ir toliau augsiant, be to, augimą gali paskatinti ir virš nulio pakilęs termometro stulpelis – drėgnu ir šiltu oru virusai plinta lengviau. Prognozės pasitvirtino – epideminis lygis pirmadienį, sausio 10 d., pasiektas Vilniaus, Kauno ir Visagino savivaldybėse.
Vyrauja kvėpavimo ligų infekcijos
Elektrėnų  pirminės sveikatos priežiūros centro (PSPC) direktorius Zenonas Belickas  „Elektrėnų kronikai“ patvirtino, jog žmonių su peršalimo ligomis pastaruoju metu į PSPC kreipiasi daugiau.
Z. Belicko duomenimis, praėjusią savaitę 35 pacientams diagnozuotas gripas, o 130 – viršutinių kvėpavimo ligų infekcijos. Pirmadienį, sausio 10 d., diagnozuoti trys susirgimai gripu.
Pasak Elektrėnų PSPC direktoriaus, pagal pacientų kiekį sunku spręsti, ar savivaldybėje sergamumas gripu jau pasiekė epideminį  lygį: reikia duomenų apie sergamumą Vievyje ir kitose seniūnijose.
Ligoninės vyr. gydytojos pavaduotojas E. Niparavičius sakė, kad ligoninėje šiuo metu gydomi gripu ar ŪVKTI sergantys vaikai. Antivirusinių vaistų, veikiančių tiek sezoninio, tiek A(H1N1) gripo sukėlėjus, Elektrėnų ligoninė turi užtektinai, tad pacientams jų pirkti neprireiks. Ligoninė turi ir diagnostinių mėginių, kuriuos, esant sunkesniems atvejams, gydytojai naudoja, kad patikslintų diagnozę ir priimtų teisingą sprendimą dėl gydymo.
Elektrėniečiai skiepijasi vangiai
Užkrečiamųjų  ligų ir AIDS centro duomenimis, kasmet nuo gripo Lietuvoje pasiskiepija vos apie 6 proc. žmonių. Tai vienas mažiausių rodiklių Europos Sąjungoje – pavyzdžiui, Vokietijoje nuo gripo pasiskiepiję 60 proc., Didžiojoje Britanijoje – apie 75 proc. gyventojų.
Elektrėnų  PSPC direktorius Z. Belickas sakė, jog iš 300 nemokamų skiepų, kuriais galėjo skiepytis vyresni nei 65 metai ir lėtinėmis ligomis sergantys žmonės, trečdalis liko nepanaudota. Taigi elektrėniečiai skiepijasi vangiai net tada, kai skiepai nemokami. Reiškia, arba trūksta informacijos apie tokią galimybę, arba, kaip pastebėjo ir Z. Belickas, žmonės pastaruoju metu kažkodėl vis mažiau pasitiki skiepais.
Skiepytis ragina ir E. Niparavičius. Pats gydytojas nuo gripo skiepijasi jau devintus metus, skiepijasi ir visa jo šeima. Gydytojas pažymi, jog skiepytis gerokai pigiau, nei vėliau gydyti ligą – skiepas tekainuoja apie 20 litų. O svarbiausia, kad taip galima išvengti ir pavojingų šios ligos komplikacijų, kurios gali baigtis mirtimi.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami Video

Aktualijos

Aktualijos

Aplinkos apsauga

Archyvas

Darbo partija

Elektrėnai

Elektrėnų kraštas gyvuose prisiminimuose

Elektrėnų krašto šviesuoliai

Europietiška savivaldybė

Keliai aukštumų link

Keliai link aukštumų