Čiurlionis atgimė Semeliškėse

Čiurlionis atgimė Semeliškėse

Gal ir gerai, kad tuo metu, kai gyveno Mikalojus Konstantinas Čiurlionis, nebuvo nei greitų susisiekimo priemonių, nei elektroninių laiškų. Todėl istorijai išliko pilni meilės laiškai, atspindintys ir to laikmečio gyvenimą, ir Lietuvos genijaus kūrinių gimimus. 1909 metais M. K. Čiurlionis savo žmonai Sofijai Kymantaitei iš Peterburgo rašė:

„Zuliuk mano Vienatinis ir labai Mielas, Gavau Tavo laišką ir baisiai džiaugiuosi ir dėkoju. Laiškas rašytas pirmadienį ir antradienį, o tik šiandien jį gavau. Motule mano Vienatine, baisiai esu dėkingas ir labai atsiprašau, kad to laiško, kurį mini, kuriame aprašinėjai savo sapną, tai to laiško aš negavau. Nežinau, kas atsitiko – gal dar gausiu, o gal pražuvo. Iš viso gavau tris laiškus iš Tavęs: du Druskininkuose ir vieną čia. Tu rašai, kad ryt savaitė, o aš tikinu Tave, kad poryt dvi savaitės, kai persiskyrėm. Aš irgi esu gerutis, galvoju apie Zuliuką, ir mano mintys šviesios. Kartais imu ilgėtis, o kai pagalvoju, kad po dviejų savaičių pasimatysim, karšta banga užlieja man širdį ir mintis, ir negaliu po to jau įsivaizduoti, kas tai bus!“. O kad istorija neliktų vien tik užrašytas ir ne kiekvieno paskaitytas genijaus gyvenimas ir kūryba, kompozitorius Viktoras Paukštelis 1997 metais įkūrė M. K. Čiurlionio fondą, vykdantį projektus kultūros, švietimo, meno ir diplomatijos srityse.

M. K. Čiurlionio fondo socialinio ir meninio projekto „Meno energija yra mano energija“ vadovas, kompozitorius Vytautas Paukštelis (Viktoro Paukštelio sūnus) sako, kad Lietuva turėdama multigenijų M. K. Čiurlionį, jo gerai nepažįsta, kartais net nežino ir vis dar deramai nevertina. Todėl nuo 2010 metų jaunieji projekto menininkai, sukūrę du spektaklius pagal M.K. Čiurlionio laiškus, važinėja po Lietuvos mokyklas, vaikų globos namus, specializuotus centrus, ligonines, kultūros centrus, supažindina jaunąją kartą su M. K. Čiurlionio gyvenimu, kūryba ir asmenybe.

Lapkričio 8 dieną M. K. Čiurlionio fondas su projektu „Meno energija yra mano energija“, remiamu partnerio UAB „Mano Gile“, Semeliškių gimnazijoje parodė vaidinimą, kuriame perpinta buvo vaidyba, muzika, tapyba. Jauna aktorė Irma Bogdanovičiūtė persikūnijo į Sofijos Kymantaitės, M. K. Čiurlionio, Petrienės Vileišienės asmenis, į vaidinimą subtiliai įtraukdama ir gausiai į gimnazijos salę susirinkusius moksleivius bei miestelio gyventojus. Spektaklyje talkino žinomas šeimyninis styginių trio iš ansamblio „Regnum Musicale“: smuikininkė Kotryna Ugnė Daunytė, violončelininkė Elena Daunytė ir Joana Daunytė, grojanti arfa. Gyvai atliekama klasikinė muzika ir profesionali vaidyba semeliškiečiams sukėlė daug emocijų. Dar nenutilus ovacijoms, gimnazistas Paulius užvertė auklėtoją klausimais, kaip jam važinėti į Elektrėnų meno mokyklą ir išmokti groti arfa, mergaitės ieškojo atributikos, kur galėtų autografą palikti kylančios šalies meno žvaigždės.

Atlikėjams dėkojo mokytoja Nijolė Ustilienė, o atlikėjai sakė, kad spektaklis Semeliškėse jiems pasisekė. Pasisekė todėl, kad salėje buvo tylu, ir po paskutinio nusilenkimo ne iš karto prasidėjo ovacijos: žiūrovai laukė tęsinio. Svarbiausia tai, kad tie, kas matė šį spektaklį, niekada nesuklys atsakydami, kas yra M.K. Čiurlionis, kada gyveno ir ką sukūrė.

Julija Kirkilienė

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami Video

Aktualijos

Aktualijos

Aplinkos apsauga

Archyvas

Darbo partija

Elektrėnai

Elektrėnų kraštas gyvuose prisiminimuose

Elektrėnų krašto šviesuoliai

Europietiška savivaldybė

Keliai aukštumų link

Keliai link aukštumų