Verbos – sėkmę nešantis suvenyras, atsparus laikui

Verbos – sėkmę nešantis suvenyras, atsparus laikui

Iki Velykų likus vos porai savaičių Elektrėnų savivaldybėje moterys skuba surišti kuo įdomesnes verbas, kad Verbų sekmadienį „velnias uodegos į rankas neįbruktų…“. Verbas rišti elektrėniškes mokanti tautodailininkė Ona Patronaitienė kiekvieną dieną verbų rišimo pamokas veda vis kitoje organizacijoje. Kovo 7 dieną tokios pamokos vyko Elektrėnų neįgaliųjų draugijoje.

Būrelis moterų atspariausios namų puošmenos – verbos – rišimo paslapčių mokėsi atidžiai ir su užsispyrimu: ne taip lengva kiekvieną žolynėlį priderinti, pririšti, kad stipriai laikytųsi. Verbos rišamos: jokių klijų ar kitokių sujungimo priemonių naudoti nevalia. Ona sako, kad verba kilusi nuo žodžio virbas, todėl tie moterų surinkti, sudžiovinti ir kai kurie nudažyti žolynai rišami apie medžio šaką. Verbą rišti būtinai baigiama raudonu siūlu – pašventinus verbą, tuo siūlu gydomi įvairūs sąnarių skausmai ar diegliai. Rišo moterys verbas pasižiūrėdamos į paveikslėlius, pagal savo išmonę: vienos rišo karališkas karūnas, kitos – plokštelines ar vuolenines verbas.

Ona Patronaitenė sako verbai medžiagų renkanti visais metų laikais. Ant rišėjų stalo ir šį kartą apkrauta buvo įvairiausių sudžiovintų žolynų, varpų, smilgų, linų, aguonų galvučių ir džiovintų žydinčių bei nužydėjusių liepų šakelių. Liepų sėklų burbuliukai gražiai papuošia verbą, o verba su sudžiovinta liepų žiedų šakele tinka ir arbatai.

Verbų rišimas Elektrėnų neįgaliųjų draugijoje – tai amatų programa, rankdarbių gamyba, finansuojama Neįgaliųjų departamento. Rankdarbių gamybai draugija samdo dvi mokytojas. Pagamintus suvenyrus draugija parduoda Kaziuko mugėse, įvairiomis progomis dovanoja draugijos nariams, apdovanoja sporto žaidynių dalyvius ir kt. Verbos – gražus ir atsparus laikui suvenyras. Verbų rišėjos sako, kad norint verbas atnaujinti, reikia jas apipurkšti vandeniu ir namuose pasklis vasaros kvapas. O jei verbos nenorite laikyti ilgai, Verbų sekmadienį sau brangius žmones muškite tol, kol sulūš. Juk verbomis muštas žmogus, ypač vaikas, visus metus bus sveikas ir laimingas.

Julija Kirkilienė

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami Video

Aktualijos

Aktualijos

Aplinkos apsauga

Archyvas

Darbo partija

Elektrėnai

Elektrėnų kraštas gyvuose prisiminimuose

Elektrėnų krašto šviesuoliai

Europietiška savivaldybė

Keliai aukštumų link

Keliai link aukštumų