Pokyčiai Elektrėnų ligoninėje: vietoj Pediatrijos atidarytas Geriatrijos skyrius

Pokyčiai Elektrėnų ligoninėje: vietoj Pediatrijos atidarytas Geriatrijos skyrius

Silvija Čaplinskytė
VU komunikacijos fakulteto
studentė praktikantė

Elektrėnai yra vienas jau­niausių Lietuvos miestų, bet ir jis sensta. Šiuo metu savivaldybėje gyvena 4546 vyresni nei 65 metų amžiaus žmonės ir tai sudaro apie 19 proc. nuo visų gyventojų skaičiaus. Pagyvenusiems žmonėms rugsėjo 8 dieną atidarytas specialus skyrius ligoninėje, pavadintas naujoviškai – Geriatrijos skyriumi. Tarptautinių žodžių žodynas aiškina, kad geriatrija [gr. gerōn – senis + iatreia – gydymas] yra mokslas, tiriantis senatvės ligas, jų gydymą ir profilaktiką.

Skyriui vadovaus pediatras
Į naujojo skyriaus atidarymą sugužėjo gausus būrys svečių: sveikatos priežiūros įstaigų vadovai, savivaldybės atstovai, kitų ligoninės skyrių darbuotojai. Tarp svečių ir pirmoji šio skyriaus pacientė, jau išbandžiusi procedūras – Dalia. Naujajame skyriuje dirba darni komanda: elektrėniškiams gerai žinomas ir už profesionalumą vertinamas gydytojas geriatras Gediminas Zagorskis, dvi slaugytojos ir dvi jų padėjėjos, į Elektrėnus dirbti sugrįžusi jauna specialistė, kineziterapeutė Adrija, ergoterapeutė Aušra. Skyriuje taip pat dirbs psichologas bei socialinis darbuotojas. Personalas turėjo baigti specialaus pasirengimo kursus, numatytas pakartotinis tobulinimasis kas 5 metus. Komanda skyriuje atliks išsamius geriatrinius tyrimus, teiks įvairias medicinines paslaugas. Konsultacinės poliklinikos ir Geriatrijos dienos stacionaro skyriaus vadovas Edmundas Niparavičius, žinomas padiatrijos specialistas, buvęs Pediatrijos skyriaus vedėjas ir ligoninės direktorius, apgailestaudamas kalbėjo, kad panaikinus ligoninėje Vaikų skyrių, įkurtame naujame gydys pagyvenusius. „Juk ir skyrių pavadinimai panašiai skamba: pediatrija ir geriatrija“, – nostalgiškai šmaikštavo centro vedėjas. Bet ligoninės direktorius užtikrino, kad pirma būtina pagalba vaikams ligoninėje visada bus suteikta.

This slideshow requires JavaScript.

Oriai senatvei
Svečiai apžiūrėti skyriaus įleisti buvo perkirpus simbolinę raudoną juostą. Ją perkirpo savivaldybės meras Gediminas Ratkevičius, ligoninės direktorius dr. Žydrūnas Martinėnas ir Geriatrijos skyriaus vedėjas Edmundas Niparavičius.
„Mūsų tikslas – ne tik gerinti pagyvenusių žmonių funkcinę sveikatą, psichologinę būseną, su­stiprinti, palaikyti maksimalų jų darbingumą, bet ir užtikrinti orią senatvę,“ – perkirpus juostą kalbėjo ligoninės direktorius.
Projektas buvo pradėtas 2020 metais, sutartis įsigaliojo tų pačių metų gruodžio mėnesį ir nuo 2021 metų startavo darbai. Jo įgyvendinimui buvo skirta 282 tūkstančiai eurų, o numatyta trukmė – 18 mėnesių. Naujasis skyrius turėjo atsidaryti praėjusių metų liepą, bet dėl įvairių aplinkybių atidarymo data buvo nukelta. Patalpų remontui buvo skirta 153 tūkstančiai eurų, dalis pinigų nukeliavo medicininės, kompiuterinės ir kitos įrangos įsi­gijimui. Pagrindiniai tikslai buvo suremontuoti patalpas, pritaikyti jas pacientams ir specialistams, sveikatinimo paslaugoms bei mokymuisi, įgūdžių nepraradimui.
Šiuo metu naujasis skyrius gali suteikti paslaugas dešimčiai žmonių – tiek yra funkcinių lovų. Gydytis galės ir dirbantys žmonės, tam jie galėtų gauti nedarbingumo pa­žymėjimą. Pacientai gaus ne mažiau kaip po tris paslaugas, o paslaugų teikimo trukmė bus ne mažiau kaip 4 valandos per dieną (procedūroms trunkant ilgiau, pacientai bus maitinami). Elektrėnuose geriatrijos pa­slauga yra dieninė, kurios trukmė ne daugiau kaip 8 valandos per dieną. Taip pat yra numatytas rezultatų stebėsenos rodiklis, kurį gydytojų komanda turės pasiekti, per pusmetį paslaugų suteiks ne mažiau kaip 179 pacientams. Senjorai čia galės pakliūti iš visos Lietuvos, svarbu, kad jie turėtų siuntimus, tyrimų rezultatus bei vartojamų vaistų sąrašą.

Moderni įranga
„Esame įsigiję labai modernios, šaunios įrangos, tikrai turime kuo pasigirti, pacientams suteiksime gerų paslaugų. Pacientų sveikata mes privalome rūpintis atsakingai“, – kalbėjo dr. Žydrūnas Martinėnas. Geriatrijos skyrius įrengtas anksčiau buvusiose Vaikų ligų skyriaus patalpose, skyriaus vedėjas pasakoja, kad kapitalinio remonto nereikėjo, pritaikytos buvusios patalpos. Jis skyriuje svečiams rodė naujausią aparatūrą, virtuvę, kuri skirta tam, kad pacientai galėtų pasidaryti valgyti ir neprarastų įgūdžių.
„Mūsų visuomenė – nejaunėja, todėl šis skyrius yra labai reikalingas. Vyresni žmonės žino tokį posakį, kad „jaunimui visur atviri keliai, o senjorams reikalinga pagarba“, aš manau, kad tinkamai įrengtose gražiose, šviesiose patalpose ir bus suteikiama senjorams pagarba, jie čia sulauks tinkamo dėmesio,“ – sveikindamas personalą kalbėjo Elektrėnų savivaldybės meras Gediminas Ratkevičius.

Laukia pacientų
Geriatrijos skyriaus atidarymas yra reikšmingas įvykis Elektrėnų bendruomenėje, suteikiantis naujas ir labai reikalingas paslaugas vyresnio amžiaus žmonėms. Geriatrijos paslaugos ypatingos tuo, kad senyvo amžiaus žmogaus ligos gydomos ne atskirai, o sutelkiamas dėmesys į tas būkles, kurios riboja pacientų funkcines galimybes. Gydytojo geriatro konsultacijai Elektrėnų ligoninėje pacientus siunčia šeimos gydytojas, paslaugas gali gauti pacientai iš visos Lietuvos, svarbu, kad jie turėtų ne tik siuntimą, bet ir tyrimų rezultatus, vartojamų vaistų sąrašą. Konsultacijų metu gydytojas geriatras įvertina paciento fizinę sveikatą, funkcinį savarankiškumą, protinę veiklą ir emocinę būseną, padeda išspręsti paciento problemas, kilusias dėl daugybinės patologijos, negalios, socialinių ir psichologinių veiksnių, sudaro tyrimo, gydymo, priežiūros, maitinimosi planą, reabilitacijos ir slaugos planą.
Gavę siuntimą, pacientai privalo registruotis Elektrėnų ligoninės konsultacinėje poliklinikoje tel. +370 528 39569 arba internetu.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami Video

Aktualijos

Aktualijos

Aplinkos apsauga

Archyvas

Darbo partija

Elektrėnai

Elektrėnų kraštas gyvuose prisiminimuose

Elektrėnų krašto šviesuoliai

Europietiška savivaldybė

Keliai aukštumų link

Keliai link aukštumų