Planai panaikinti 1 ir 2 centus: nauda vartotojui ar valstybei?

Planai panaikinti 1 ir 2 centus: nauda vartotojui ar valstybei?

Adrija Kerbelytė,
VU komunikacijos fakulteto
studentė praktikantė

Elektrėniškiams smulkūs centai netrukdo, bet Lietuvos banko duomenimis, Lietuvos gyventojai kasmet praranda trečdalį milijono eurų 1 ir 2 euro centų monetomis. Monetos ne tik pametamos, bet ir nugula taupyklėse ir negrįžta atgal į apyvartą. Dėl monetų poreikio atiduodant grąžą prekybos vietose, Lietuvos bankas yra priverstas nuolatos šias monetas kaldinti ir leisti į apyvartą, tam naudojami ištekliai, išskiriama tarša – monetoms pagaminti naudojami resursai  didesni nei jų vertė.
Ką 1 ir 2 cento monetų panaikinimas reikš vartotojui? Atsiskaitant už prekes apvalinimas bus taikomas tik galutiniam pirkinių krepšeliui, o ne individualiai prekei. Suma bus apvalinama į mažesnę arba didesnę pusę iki 0 arba 5, arba 10 euro centų, atsižvelgiant į tai, ar paskutinis sumos skaičius yra arčiau 0 ar 5, ar 10.
Seimo narys Kęstutis Vilkauskas 1 ir 2 euro centų panaikinimui nepritaria: „Aš tam nematau argumentų. Manau, kad tai yra aktualu smulkesniems prekybininkams. Aišku, suprantama tai, kad bankai nori, jog būtų naudojamasi elektronine bankininkyste, bet aš kitos nuomonės, juk grynųjų pinigų gali prireikti karo atveju“, – tvirtino politikas.
Elektrėnų savivaldybės gatvėse sutikti gyventojai 1 ir 2 euro centų monetų panaikinimui pritaria: „Aš už centų panaikinimą. Kai dirbau barmenu, šių monetų būdavo daugiau negu reikėdavo. Klientai atsi­skaitantys centais ne tik švaisto savo, bet ir kasininkų laiką“, – tvirtino vieviškis Rimas. Jam antrino ir senjorė Dalia: „Man asmeniškai, centų nebuvimas neapsunkins gyvenimo“, – pasakojo elektrėniškė.
Panašios nuomonės laikosi ir su kasa dirbantys asmenys. Mėsos parduotuvėje dirbanti Palmyra pasakojo, kad centais dažniausiai atsi­skaito tik vaikai: „Vaikučiai tuos centus neša, suaugusieji retai. Manau, tikrai nebus problemų ir dėl suapvalinimo ir grąžos, juk nebus kainos pakeltos ir apvalinsim į naudą žmogui, pirkėjui“, – teigė ji. Konditerijos parduotuvės darbuotoja Nijolė pasakojo, kad nemato prasmės apyvartoje turėti 1 ir 2 centų monetas: „Kasoje tų centų nesijaučia, jie tik užima vietą. Manau, tai gera reforma.“
Lietuvos banko teigimu, sumažinti grynųjų naudojimo esą tikrai nesiekiama.  Gyventojai skatinami panaudoti sukauptas 1 ir 2 euro cento monetas. Tai padaryti galite atsiskaitydami grynaisiais pinigais už prekes ir paslaugas bei išsikeisdami jas į kito nominalo monetas ar banknotus Lietuvos banko kasose Vilniuje ar Kaune bei komerciniuo­se bankuose.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami Video

Aktualijos

Aktualijos

Aplinkos apsauga

Archyvas

Darbo partija

Elektrėnai

Elektrėnų kraštas gyvuose prisiminimuose

Elektrėnų krašto šviesuoliai

Europietiška savivaldybė

Keliai aukštumų link

Keliai link aukštumų