Nusprendė, kur investuos ES lėšas

Nusprendė, kur investuos ES lėšas

Virginija JACINAVIČIŪTĖ

Įsibėgėja 2014-2020 m. Europos Sąjungos investicijų laikotarpis. Spalio mėnesį Elektrėnų savivaldybėje vyko Vilniaus regiono plėtros tarybos posėdis, kuriame buvo pritarta priemonėms, pagal kurias bus vykdomi europiniai projektai. Elektrėnuose numatoma įgyvendinti septynis projektus, kurie netrukus pradės keisti savivaldybės veidą.

Keisis gatvės ir miesto aikštė

Daugiausiai lėšų, beveik 5 mln. eurų, bus atriekta priemonei „Miestų kompleksinė plėtra“, pagal kurią bus vykdomi trys projektai. Projektas „Centrinės Elektrėnų miesto dalies ir jos prieigų: įvažiavimo į miestą žiedinės sankryžos, apleistos teritorijos šalia Rungos 18 A sutvarkymas, pritaikant infrastruktūrą aktyvaus poilsio, fizinio tobulėjimo ir pramogų veiklai, didinant lankytojų srautus“ turėtų žymiai atnaujinti miesto veidą. Pakeistas bus šalia savivaldybės pastato esantis parkelis, čia planuojama įrengti miesto aikštę su jai reikalingais mažosios architektūros elementais, tačiau kokie tiksliai pokyčiai įvyks, meras Kęstutis Vaitukaitis dar neskuba komentuoti, nes vyksta paieškos. Kol kas rutuliojasi diskusijos su galimais darbų vykdytojais, klausomasi jų idėjų, vertinamos galimybės. Galbūt čia iškils vienas „Išmaniųjų miestų“, kuriuos sukūrė studentai dalyvaudami žurnalo „Structum“ konkurse. Šio konkurso tikslas – sutelkti įvairių sričių statybų atstovus viešai diskusijai apie naujo veido suteikimą apleistoms, tačiau didelį potencialą turinčioms didžiųjų miestų teritorijoms.

Taip pat žymūs pokyčiai numatomi Taikos gatvėje, kurios šaligatviai jau seniai prašyte prašosi atnaujinimo. Čia per visą gatvę bus nutiesti pėsčiųjų bei dviračių takai. Dviratininkas, pasukęs Taikos gatve, galės patekti į Sabališkių gatvę, kuri prasideda netoli tvenkinio.

Ateities darbų sąraše yra ir Rungos gatvės šaligatvių sutvarkymas. Planuojama, kad šaligatvis bus pratęstas iki pat „Ąžuolyno“ mokyklos.

Antys stadione nebeplaukios

Džiugi žinia ir sporto mėgėjams – balos miesto stadione netelkšos ir antys nebeplaukios. Pagal priemonę „Miestų kompleksinė plėtra“ bus investuojama į stadiono renovaciją. Čia bus įrengta drenažo sistema, tad antims teks pasiieškoti kitos jaukios vietelės. Apleistoje teritorijoje iškils universali aikštė, bėgimo takai, automobilių stovėjimo aikštelė. Šiuo metu sprendžiama, kokia danga reikėtų dengti stadioną. Dirbtinė, pasak mero, reikalauja didelių investicijų iš karto, natūralią pasėti pigiau, tačiau vėlesnis jos išlaikymas kainuoja nemažai pastangų ir lėšų. Įrengus stadioną, bus pastatytas viešasis lauko tualetas, prekybos paviljonas, stoginės. Stadioną supa daugiabučiai namai, Elektrėnų profesinio mokymo centras, pagrindinė mokykla, turgus, todėl projektus parengę savivaldybės administracijos darbuotojai tiki, kad apleistos teritorijos sutvarkymas padės pritraukti investicijų į šalia esančias teritorijas. Elektrėnai šalyje garsėja kaip sportininkų miestas. Elektrėniečiai mielai praktikuoja įvairias sporto šakas. Įgyvendinus projektą jau niekas negalės sakyti, kad Elektrėnai yra tarsi batsiuvys be batų. Sportiškas miestas turės ir sportui pritaikytą infrastruktūrą.

Naujins vaikų žaidimų aikšteles

Dalis investicijų į miesto gatves suplauks per projektą „Elektrėnų marių pakrančių, paplūdimio ir daugiabučių namų kiemų sutvarkymas, šiose teritorijose įrengiant bendruomeninę, aktyvaus laisvalaikio infrastruktūrą“. Šiuo projektu bus siekiama sutvarkyti sporto ir vaikų žaidimų aikštynus. Pasak mero Kęstučio Vaitukaičio, šiuo metu Elektrėnų mieste yra įrengta apie 50 vaikų žaidimų aikštelių, kurių remontas, deja, kasmet reikalauja didelių investicijų. Kiekvienais metais nusiaubtos vaikų žaidimų aikštelės tampa nebenaudojamos. Meras dar svarsto, ar vaikų žaidimų aikštelių palikti tiek, kiek buvo iki šiol, ar įrengti keletą didesnių žaidimų aikštelių. Pagal šį projektą bus įrengta ir krepšinio aikštelė, kuriai vieta bus parinkta vienoje iš dviejų visai nebenaudojamų sporto aikštelių. Viena jų yra Sodų gatvėje priešais Meno mokyklą, kita – Sodų ir Taikos gatvių apsuptyje. Renovuota bus ir krepšinio aikštelė šalia „Versmės“ gimnazijos stadiono.

Senajam atrakcionų parkui – galas

„Vaikų pasaulio“ atrakcionams, kurie ilgus metus buvo vieninteliai tokio tipo atrakcionai Lietuvoje – atėjo galas. Gal jau šią žiemą Elektrėnai neteks įžymiojo miesto simbolio – apžvalgos rato, kuris didžiajai daliai elektrėniečių ir kitų miestų gyventojų kelią nostalgiją, primena apie čia dažnai leistas vaikystės dienas. Organizatoriai tikisi, kad įgyvendinę projektą „Buvusio „Vaikų pasaulio“ (atrakcionų ir pramogų parko) konversija į viešąją rekreacinę teritoriją (didinant teritorijos patrauklumą investicijoms ir verslo plėtrai)“, pritrauks investuotojų, kurie senąjį parką pavers ne ką mažiau mėgstama vieta. Tačiau iki šiol investuotojų susidomėjimas gana vangus. Kad vieta taptų patrauklesnė investuotojams, savivaldybė projekto lėšomis įrengs inžinerinius tinklus, nuties naują kelią į parko teritoriją. Kelias, pasak mero, turėtų būti tiesiamas nuo Draugystės gatvės link parko, kryptimi, kuria eina motokrosui kadaise supilti kalneliai ir išvažinėtas keliukas. Aplink bus sutvarkytas kraštovaizdis, želdynai, įrengtos automobilių stovėjimo aikštelės, apšvietimas. Meras sako, kad čia bus pastatyta lauko estrada, kurioje bus organizuojami didieji renginiai, nes iki šiol jie buvo organizuoti vis skirtingose vietose, be to, buvo gaunama ir gyventojų skundų dėl triukšmo.

„Išmaniojo miesto“ kūrėjams iš Kauno technologijų universiteto meras K. Vaitukaitis pasiūlė sugalvoti viziją, kaip galėtų atrodyti buvusi atrakcionų parko teritorija. Studentai Elektrėnuose jau buvo apsilankę, tad gal netrukus savivaldybė sulauks inovatyvių pasiūlymų.

Žinios Vieviui

Riekelė iš viso investicijų kepalo atiteks ir Vieviui. Liūdna žinia vieviečiams: išsvajotasis Kultūros centras į planuojamas ES investicijas nepatenka. 2 milijonų eurų, reikalingų kultūros namų statybai, meras K. Vaitukaitis prašo Kultūros ministerijos, dėl šių lėšų nuolat vyksta derybos. Tačiau geros žinios keliauja į Vievio pradinę mokyklą, kurios pirmajame aukšte pagaliau planuojama įrengti valgyklą, kuriai neužteko lėšų iš 2007-2013 m investicinio laikotarpio. Antrajame priestato aukšte planuojama įrengti bendruomenės namus. 830 tūkst. eurų investicijos pasieks Vievį per projektą „Vievio miesto kompleksinė plėtra“. Taip pat Vievio paplūdimyje planuojama įrengti pėsčiųjų takus, sutvarkyti pakrantę, įrengti mažosios architektūros elementus, žaidimų aikšteles vaikams, centrinėje miesto dalyje bus atnaujinti Vilniaus g. atkarpoje pėsčiųjų takai, įrengtos automobilių stovėjimo vietos, atnaujinta centrinė miesto aikštė ir sutvarkyti želdynai. Gruodžio mėnesį įmonė „Projestos projektai“ planuoja baigti prekybos centro ir turgaus aikštės statybas, tad į naujus metus vieviečiai žengs su taip lauktais pokyčiais.

Nepamiršta ir socialinė sritis

Pora planuojamų projektų apims ir socialinę sritį. Pagal priemonę „Socialinio būsto fondo plėtra“ bus įrengti socialiniai būstai Rungos g. 22. Vilniaus regiono plėtros tarybos posėdyje buvo patvirtinta, kad socialiniai būstai bus įrengti visame name, tačiau Socialinės apsaugos ir darbo ministerija tokiam sprendimui nepritarė. Kitą savaitę visų Vilniaus regiono savivaldybių merai vyks pas ministrę Algimantą Pabedinskienę tartis dėl paramos, tačiau greičiausiai, pasak K. Vaitukaičio, numatytų investicijų beliks tik trečdalis, todėl suremontuota bus žymiai mažiau socialinių būstų. Pagal priemonę „Socialinių paslaugų infrastruktūros plėtra“ bus įrengtas trečiasis Savarankiško gyvenimo namų aukštas. Galimybę čia apsigyventi gaus dar bent 10 senyvo amžiaus ar neįgalių asmenų.

Paskutinysis, bet ne ką mažiau svarbus projektas bus vykdomas pagal priemonę „Geriamojo vandens tiekimo ir nuotekų tvarkymo sistemos renovavimas ir plėtra“. Šiam projektui skirta 1,1 mln. eurų. Beveik 700 000 eurų reikia, kad iki galo būtų sutvarkyta vandens ir nuotekų sistema Gilučiuose, tačiau tokios suma iš projekto vienam kaimeliui nebus skirta. Gilučiuose pirmojo investicinio laikotarpio metu nutiesta trasa ir įrengti valymo įrengimai, tačiau nuotekų yra per mažai, kad galėtų veikti valymui naudojamos bakterijos. Antrajame etape bus ieškoma galimybių šiai problemai išspręsti. Be Gilučių investicijos pasieks Kietaviškes, Kareivonis ir Vievį, nes šiose gyvenvietėse vanduo – itin prastos kokybės. Ne kartą gyventojai skundėsi, kad iš čiaupo bėga rudas vanduo. Europos Sąjungos investicijos užkirs kelią skundams, nes ten bus įrengtos vandens nugeležinimo sistemos.

Pradinei mokyklai –sporto salė

Pasak Ūkio plėtros ir investicijų skyriaus vyresniosios specialistės Kristinos Vitartės, regioniniu planavimo būdu bus remontuojamos ikimokyklinio ir mokyklinio ugdymo bei sveikatos įstaigos, kultūros paveldo objektai, gerinama susisiekimo infrastruktūra. Tačiau kol kas šioms sritims Europos Sąjungos investicijų limitai dar nepaskirstyti.

Meras K. Vaitukaitis patvirtino, kad Elektrėnų pradinės mokyklos kieme iškils priestatas su sporto sale. Projektas jau parengtas ir greičiausiai startuos kitais metais. Savivaldybės administracijos užmojai – ir visos mokyklos remontas. Pasak mero, dar didesnių investicijų reikalauja kapitalinio remonto niekada nematęs vaikų darželis „Pasaka“, kurio dalyje vis dar nepakeisti seni mediniai langai. K. Vaitukaitis tikisi, kad lėšų pakaks ir šiai ugdymo įstaigai renovuoti.

Per 2007-2013 m. investicinį ES laikotarpį Elektrėnų savivaldybės miestai ir gyvenvietės ženkliai pasikeitė. Jei išsipildys visi savivaldybės vadovo lūkesčiai, per ateinantį penkmetį mūsų savivaldybė ir miestas taps dar gražesni ir patrauklesni investuotojams. Gal besibaigiant antrajam etapui, gyventojai nebeturės valdžiai priekaištų dėl nesutvarkytų gatvių, aikštelių automobiliams trūkumo ir pan. Pagaliau ir Elektrėnuose, Vievyje bei visose gyvenvietėse bus lygūs šaligatviai, netrūks stovėjimo aikštelių, visos apleistos miesto erdvės ras savo paskirtį. Tik vieviečių šie pažadai nedžiugina – jie labai tikėjo, kad ši valdžia padarys viską, kad Vievyje atsirastų nauji kultūros namai.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami Video


Warning: in_array() expects parameter 2 to be array, null given in /home/kronika/domains/kronika.lt/public_html/wp-content/themes/true-news-child/single.php on line 69

Aktualijos


Warning: in_array() expects parameter 2 to be array, null given in /home/kronika/domains/kronika.lt/public_html/wp-content/themes/true-news-child/single.php on line 69

Aktualijos


Warning: in_array() expects parameter 2 to be array, null given in /home/kronika/domains/kronika.lt/public_html/wp-content/themes/true-news-child/single.php on line 69

Aplinkos apsauga


Warning: in_array() expects parameter 2 to be array, null given in /home/kronika/domains/kronika.lt/public_html/wp-content/themes/true-news-child/single.php on line 69

Warning: in_array() expects parameter 2 to be array, null given in /home/kronika/domains/kronika.lt/public_html/wp-content/themes/true-news-child/single.php on line 69

Archyvas


Warning: in_array() expects parameter 2 to be array, null given in /home/kronika/domains/kronika.lt/public_html/wp-content/themes/true-news-child/single.php on line 69

Darbo partija


Warning: in_array() expects parameter 2 to be array, null given in /home/kronika/domains/kronika.lt/public_html/wp-content/themes/true-news-child/single.php on line 69

Elektrėnai


Warning: in_array() expects parameter 2 to be array, null given in /home/kronika/domains/kronika.lt/public_html/wp-content/themes/true-news-child/single.php on line 69

Elektrėnų kraštas gyvuose prisiminimuose


Warning: in_array() expects parameter 2 to be array, null given in /home/kronika/domains/kronika.lt/public_html/wp-content/themes/true-news-child/single.php on line 69

Elektrėnų krašto šviesuoliai


Warning: in_array() expects parameter 2 to be array, null given in /home/kronika/domains/kronika.lt/public_html/wp-content/themes/true-news-child/single.php on line 69

Europietiška savivaldybė


Warning: in_array() expects parameter 2 to be array, null given in /home/kronika/domains/kronika.lt/public_html/wp-content/themes/true-news-child/single.php on line 69

Warning: in_array() expects parameter 2 to be array, null given in /home/kronika/domains/kronika.lt/public_html/wp-content/themes/true-news-child/single.php on line 69

Warning: in_array() expects parameter 2 to be array, null given in /home/kronika/domains/kronika.lt/public_html/wp-content/themes/true-news-child/single.php on line 69

Keliai aukštumų link


Warning: in_array() expects parameter 2 to be array, null given in /home/kronika/domains/kronika.lt/public_html/wp-content/themes/true-news-child/single.php on line 69

Keliai link aukštumų


Warning: in_array() expects parameter 2 to be array, null given in /home/kronika/domains/kronika.lt/public_html/wp-content/themes/true-news-child/single.php on line 69