Kūrenkime saugiai

Kūrenkime saugiai
Kasmetinė gaisrų statistika byloja, kad atvėsus orams ir prasidėjus šildymo sezonui šalyje išauga gaisrų gyvenamajame sektoriuje, kylančių dėl krosnių įrengimo ir jų eksploatavimo taisyklių pažeidimų, skaičius.

Šalies ugniagesiams kiekvienais metais tenka gesinti iki tūkstančio dėl minėtos priežasties kilusių gaisrų. Pažymėtina, kad tokių gaisrų padariniai dažnai būna ypač skaudūs: sudega gyvenamosios patalpos, jose esantis turtas, apsinuodiję smalkėmis žūsta žmonės. Per devynis šių metų mėnesius dėl krosnių įrengimo ir jų eksploatavimo taisyklių pažeidimų šalyje kilo beveik 500 gaisrų, o jų aukomis tapo 11 žmonių, iš jų – 4 vaikai.  
Per 9 šių metų mėnesius Lietuvoje kilo 10028 gaisrai. Palyginti su praėjusių metų tuo pačiu laikotarpiu, jų skaičius sumažėjo 28 proc. Gaisruose žuvo 161 žmogus (pernai per tą patį laikotarpį – 144), o 154 gyventojai (126) buvo traumuoti. Šiemet jau kilo 17 gaisrų, kuriuose žuvo po 2 šalies gyventojus, 4 gaisrai pasiglemžė po 3 žmones, o dviejuose ypač tragiškuose gaisruose žuvo 4 ir 5 žmonės.
Miestuose žuvo 61 gyventojas, o miesteliuose ir kaimo vietovėse – 100. 17 gyventojų žuvo Vilniuje, 13 – Kaune, 9 – Vilniaus rajone, po 8 – Jurbarko, Telšių ir Šalčininkų rajonuose, 6 – Biržų rajone,  5 – Elektrėnų savivaldybėje (1 mirė ligoninėje). Net 59 gyventojų žūties priežastimi buvo neatsargus rūkymas, 50 – neatsargus elgesys su ugnimi, 11 žmonių žuvo dėl krosnių, židinių ir dūmtraukių įrengimų bei jų eksploatavimo taisyklių pažeidimų, 9 – dėl priešgaisrinės saugos taisyklių pažeidimų eksploatuojant elektros įrangą ir prietaisus, o dar 23 gyventojų žūties priežastys tikslinamos.
Siekdamas spręsti šią opią problemą, Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentas prie Vidaus reikalų ministerijos nuo spalio 20 d. inicijuoja akcijos „Kūrenkime saugiau“ organizavimą. Akcijos tikslas – padėti apsisaugoti nuo gaisrų, kylančių dėl krosnių įrengimo ir jų eksploatavimo taisyklių pažeidimų, labiausiai pažeidžiamai mūsų visuomenės daliai – socialiai remtinoms šeimoms ir piliečiams. Akcijos metu kartu su atsakingais savivaldybių socialinės rūpybos skyrių ir seniūnijų darbuotojais bus lankomos minėtos šeimos ir piliečiai, atkreipiamas gyventojų dėmesys į jų būstuose naudojamų šildymo įrenginių priešgaisrinę būklę, patariama, kaip juos saugiai eksploatuoti ir kt.
Taip pat noriu gyventojams priminti, kad pastatuose, kuriuose yra įrengtos krosnys, prieš intensyvų kūrenimą būtina jas gerai sutvarkyti bei išvalyti dūmtraukius. Gaisrai namuose, šildomuose krosnimis, kyla, kai jos yra perkaitinamos, atsiranda plyšių kaminų ar židinių sienelėse, pro kuriuos gali prasiveržti ugnis, kai pakuroms naudojami degalai bei kiti greitai užsiliepsnojantys skysčiai. Kad iš krosnies pakuros iškritusios žarijos neuždegtų grindų, būtina prie jų prikalti skardos lapą arba įrengti nedegų pagrindą. Negalima malkų bei kitų degių medžiagų džiovinti bei laikyti ant krosnių arba arti jų, palikti atvirų pakuros durelių. Kai kūrenasi krosnis ar dega dujinė viryklė, neišeikite iš namų, nepatikėkite jų priežiūros mažamečiams vaikams.
Kūrenant krosnis ypač pavojingos smalkės, todėl būtina laikytis tam tikrų taisyklių, nes galima jomis apsinuodyti. Iškūrenę krosnį, per anksti neužstumkite sklendės, norėdami, kad krosnis per greitai neatvėstų. Sklendę galima visiškai uždaryti tik įsitikinus, kad ugnis jau baigė rusenti. Išsiskiriančios smalkės labai pavojingos, apsinuodijimas jomis gali baigtis mirtimi. Pirmieji apsinuodijimo smalkėmis požymiai – lengvas apsvaigimas, suima mieguistumas, netenkama sąmonės. Jos bespalvės ir bekvapės – tai pavojingiausia. Apsvaigusį nuo smalkių žmogų išveskite į gryną orą ir nedelsiant kvieskite medikus (tel. 112 arba 03), o patalpas gerai išvėdinkite.
Kita aktuali problema – patalpų šildymas elektriniais prietaisais. Atminkite, kad pavojinga į elektros tinklą iškart įjungti kelis tokius elektros prietaisus, nes perkraunama elektros instaliacija, kaista laidai, gali įvykti trumpas jungimasis, dėl to dažnai ir kyla gaisrai. Elektrinius šildymo prietaisus reikia statyti  toliau nuo užuolaidų bei baldų. Nepalikite ant jų padžiautų rūbų, o išeidami iš namų elektrinius šildymo prietaisus būtinai išjunkite. Nemažėja gaisrų ir dėl savos gamybos elektrinių šildymo prietaisų. Dėl šios priežasties ypač dažnai dega statybininkų vagonėliai, sodo nameliai, garažai. Todėl daug saugiau naudoti gamyklinius šildymo prietaisus, žinoma, prieš tai gerai susipažinus su jų eksploatacijos taisyklių reikalavimais.
Kad būtų išvengta žmonių žūčių ir ugniagesiai galėtų laiku atskubėti į pagalbą, užtikrinkite gaisrinių automobilių privažiavimą prie pastatų, vandens telkinių, hidrantų, neužstatykite jų transporto priemonėmis, o atokiose kaimo vietovėse išeikite jų pasitikti.
Įsigykite bei gyvenamosiose patalpose įsirenkite autonominius dūmų detektorius, kurie įspėtų apie gaisro pavojų.

Elektrėnų priešgaisrinės
gelbėjimo tarnybos
Valstybinės priešgaisrinės
priežiūros skyrius

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami Video

Aktualijos

Aktualijos

Aplinkos apsauga

Archyvas

Darbo partija

Elektrėnai

Elektrėnų kraštas gyvuose prisiminimuose

Elektrėnų krašto šviesuoliai

Europietiška savivaldybė

Keliai aukštumų link

Keliai link aukštumų