Koronaviruso židinys slopinamas stabdant ledo ritulio veiklą

Koronaviruso židinys slopinamas stabdant ledo ritulio veiklą

Virginija Jacinavičiūtė

Nuo rugsėjo 19 d. Ledo rūmuose įvykusių varžybų Elektrėnai kasdien buvo minimi kaip koronaviruso židinys. Trims savaitėms praėjus po minėtų varžybų (10-11), Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) Vilniaus departamento vadovė viešojoje erdvėje rekomendavo laikinai sustabdyti ledo ritulio užsiėmimus, o dar po kelių dienų Elektrėnų savivaldybės administracija ledo ritulio veiklą sustabdė dviem savaitėms. Iki šio sprendimo Elektrėnų ledo rūmų administracija situaciją stebėjo iš šono: apie naujus susirgimo atvejus administracija informaciją se­kė viešojoje erdvėje, lyg kalba ei­tų ne apie Elektrėnų, o kito miesto ledo areną. NVSC atstovai su Ledo rūmų administracija bendravo tik dėl patvirtintų atvejų, daugiau jokios informacijos neteikė. Ledo rūmų ir ledo ritulio mokyklos administraciją nustebino NVSC siūlymas nutraukti ledo ritulio veiklą, neturint realių skaičių apie sergančius bendruomenės narius ir kelia įtarimų, kad viešai skelbiamia susirgimų statsitika yra iš piršto laužta.

Oficialios žinios – feisbuke

Elektrėnuose ledo ritulio veikla sustabdyta iki spalio 25 d. Dariaus Kasparaičio ledo ritulio mokyklos nuotr.
Elektrėnuose ledo ritulio veikla sustabdyta iki spalio 25 d. Dariaus Kasparaičio ledo ritulio mokyklos nuotr.

Rugsėjo 11 d. NVSC Vilniaus departamento vadovė R. Lingienė situaciją Elektrėnuose komentavo socialiniame tinkle.
„Per visą pandemijos laikotarpį Elektrėnuose registruoti 46 COVID-19 infekcijos atvejai, o per pastarąsias savaites – 21, t. y. beveik pusė jų. Ir dabar pats laikas daryti viską, kad šis miestas netaptų dar vienu „karštu“ tašku Lietuvoje. Su kuo tai susiję? 12 atvejų – su rugsėjo 19–20 d. ledo ritulio varžybomis; 4 – su šeiminiais protrūkiais. Amžius: iki 19 m. – 7, iki 20–29 m. – 2, iki 30–39 m. – 10, iki 50–59 m. – 1, iki 60–69 m. – 1 asmuo. Kur išplito šie atvejai? Elektrėnų profesinio mokymo centre (3 atvejai), Elektrėnų „Versmės“ gimnazijoje (3 atvejai), Vievio J. Milančiaus pradinėje mo­kykloje (1 atvejis), Vievio gimnazijoje (1 atvejis), gėlių parduotuvėje, kartodrome ir kt.
Kas padaryta?
Kreipėmės į varžybų organizatorius prašydami pateikti dalyvių sąrašą ir jų kontaktinius duomenis. Deja, dalyvių registracija nebuvo ­vykdoma.
Nuotoliniu būdu bendravome­ su klubais, kuriuose registruoti atvejai, bendruomenėmis; organizavome visų varžybose dalyvavusiųjų profilaktinį testavimą;
Kvietėme gyventojus, kurie dalyvavo varžybose, užsiregistruoti NVSC;
Visiems besikreipusiems pasiū­lyta išsitirti, jie registruoti tyrimo atlikimui. Registruota mažiausiai 40 asmenų.
Žinoma, vykdytas sąlytį turėju­sių asmenų identifikavimas ir izoliavimas“, – komentavo R. Lingienė bei siūlė laikinai stabdyti ledo ritu­lio užsiėmimus.
NVSC vadovė taip pat ragino didinti COVID-19 testavimo priei­namumą – Elektrėnuose įrengti mobilųjį punktą, išplėsti testavimo apimtis (ypatingą dėmesį skiriant ledo ritulio veikla užsiimantiems asmenims ir jų artimiesiems).

Dariaus Kasparaičio ledo ritulio mokykla: jokios informacijos negauname
D. Kasparaičio ledo ritulio mokyklos (DKLRM) Ugdymo skyriaus vedėja Edita Škadauskienė sako, kad viešai skelbiama informacija yra neteisinga ir nepagrįsta. Rugsėjo 19 d. vykusias varžybas organizavo ne DKLRM, todėl duomenų apie sergančiuosius mokyklos administracija negauna. Mokyklos duomenimis, serga vienas vaikas, kuriam koronavirusas buvo patvirtintas spalio 12 d., kiti du sergantys vaikai jau tris savaites saviizoliacijoje. Pasak NVSC, susirgimų židinys Elektrėnuose plečiasi, o Elektrėnai vėl įtraukti į didelės rizikos savivaldybių sąrašą, tačiau konkrečios informacijos mokyklai NVSC neteikia. „Nežinome, kuo remiantis pateikiami šie skaičiai. Nežinome, kodėl viešai skelbiama, kad varžybos vyko rugsėjo 19–20 dienomis, nors jos vyko tik rugsėjo 19 dieną. Prieš siūlymą nutraukti ledo ritulio veiklą žinojome tik dvi elektrėniškių šeimas, kurių vaikai lanko DKLRM ir serga COVID-19 liga. Jie saviizoliacijoje jau tris savaites. Dar vienam vaikui virusas pa­tvirtintas spalio 12 d., bet mūsų žiniomis, jis mokykloje kontaktavo su kitu sergančiu vaiku, o ledo ritulio mokyklos nelankė jau savaitę. Mo­kykloje neserga nei treneriai, nei kiti darbuotojai. Todėl labai keistai atrodo siūlymas, praėjus 3 savaitėms po varžybų, stabdyti ledo ritulio veiklą. Toks sprendimas turi būti pagrįstas, reikia turėti aiškius skaičius, kiek asmenų serga konkrečiai iš DKLRM bendruomenės. Ledo ritulys yra pagrindinė veikla Ledo arenoje. Tai, kas vyksta, panašu į DKLRM žlugdymą. Tėvai išsigandę, nenori vaikų vesti į treniruotes. Akivaizdu, kad NVSC nesupranta, ką reiškia stabdyti ledo ritulio veiklą“,- komentavo DKLRM atstovė.

Tėvams stinga informacijos
Elektrėnuose augant susirgimų COVID-19 liga skaičiui, įtampa kilo ir DKLRM bendruomenėje. Daugėjant pranešimų apie susirgusius, treniruotės vyko kaip įprasta, o konkrečios informacijos pakalbinti tėvai sako negavę. Ledo ritulio bendruomenėje atvejai patvirtinti dviejose šeimose, yra informacijos ir apie kitus susirgimo atvejus. Kai kurie tėvai nerimavo dėl galimų besimptomių atvejų. Jiems buvo nesuprantama, kodėl Dariaus Kasparaičio ledo ritulio mokyklos administracija neinformavo tėvų apie patvirtintus pirmuosius koronaviruso atvejus.
Naują kibirkštį tėvų diskusijose įplieskė žinia, kad po rugsėjo 29 d. Elektrėnuose vykusių varžybų ­koronavirusas buvo nustatytas Vilniaus „Geležinio vilko“ mokyklos treneriui (Dovydui Kulevičiui. Red.). Nors treneris dirba kitoje mokykloje, jis bendravo su DKLRM treneriais, tad jie, tėvų manymu, taip pat turėjo izoliuotis.
Nepaisant informacijos apie ži­dinį Elektrėnuose, kuris išplito po varžybų, kalbinti tėvai nemano, kad ledo ritulio veiklą Elek­trėnuose reikia stabdyti. „Anks­čiau buvo publikuo­tas NVSC straipsnis, kad žaidėjai iš Elektrėnų virusą išsivežė į Klaipė­dą. Bet gal atvežė iš Klaipėdos? Pabendravus su NVSC, supratome, kad rugsėjo 19 d. užsikrėtė keli asmenys, kurie po varžybų išsivažinėjo ir galbūt išve­žiojo virusą po kitus miestus. Tėvų ir vaikų iš DKLRM, kuriems užfik­suo­tas virusas, nėra daug, todėl nemanau, kad reikėtų stabdyti ledo ritulio veiklą“, – pasakojo mama, kurios pavardė redakcijai žinoma.

Veikla sustabdyta
Išklausiusi tėvų nuomonę, redakcija paprašė DKLRM atstovų pakomentuoti tėvų replikas. E. Ška­dauskienė nuogąstavo, kad tėvai, paraginti anonimiškai informuoti, jei serga COVID-19, į prašymą nesureagavo, bei pabrėžė, kad rūpintis savo ir kitų sveikata turi kiekvienas asmeniškai ir elgtis taip, kad nekeltų pavojaus aplinkiniams. Pasak mokyklos atstovės, tėvų minimos varžybos vyko be žiūrovų, komandos su treneriais naudojosi atskiromis rūbinėmis. Šios varžybos niekaip nesusijusios su DKLRM veikla. E. Škadauskienė komentavo, kad kiekvienas dirba savo darbą ir ne DKLRM darbas rinkti duomenis apie sergančius ar kontakte buvusius asmenis bei teikti informaciją. Mokykla vadovaujasi NVSC nurodymais. „Kol nėra įsakymo stabdyti veiklą, mo­kykla užtikrina vaikų ugdymą. Neturime duomenų apie sergančius vaikus, todėl nematome priežasčių, kodėl veiklą reikėtų stabdyti“, – antradienį sakė E. Škadauskienė, o tos pačios dienos popietę Elektrėnų savivaldybės administracijos direktorius Gediminas Ratkevičius in­formavo, kad buvo nutarta stabdyti le­do ritulio veiklą.
„Šiuo metu su ledo ritulio varžybomis ir treniruotėmis iš viso siejami 38 atvejai, kurie išplito ne tik Elektrėnuose, bet ir Vilniuje, Klaipėdoje. Atsižvelgdamas į rizikingą infekcijos plitimą tarp šios sporto šakos atstovų NVCS 2020 m. spalio 12 d. Elektrėnų savivaldybės administracijai atsiuntė teikimą­ Elektrėnuose laikinai stabdyti­ (mažiausiai 14 dienų) ledo ritulio užsiėmimus – treniruotes ir varžybas. 2020 m. spalio 12 d. su NVSC atstovais ir ledo arenos atstovais aptarėme šio teikimo įgyvendinimo klausimus. Teikimas įvykdytas, ledo ritulio užsiėmimai – treniruotės ir varžybos – sustabdytos iki 2020 m. spalio 25 d. įskaitytinai. Nemanau, kad ši priemonė yra labai gera ir išganinga. Bet šiuo atveju geriau tokia priemonė, nei – jokios. Tikiuosi visų supratimo, likite sveiki ir saugūs“, – linkėjo G. Ratkevičius.

Jaučia nusivylimą
Nurodymą stabdyti ledo ritulio veiklą DKLRM administracija priėmė su liūdesiu ir nusivylimu. Pasak DKLRM atstovų, yra labai nesąžininga, kad ledo ritulio veikla Elektrėnuose stabdoma dėl vieno patvirtinto koronaviruso atvejo, kuris dar yra tiriamas (kiti du atvejai fiksuoti prieš 3 sav. – nustatyti užsikrėtimai šeimose. Red.), o Vilniaus, Kauno, Šiaulių, Klaipėdos ir kiti ledo ritulio klubai toliau vykdo veiklą. Mokyklos atstovų žinio­mis, kitų miestų klubuose virusas patvirtintas ir treneriams, ir jaunimo, ir suaugusiųjų komandose. Nors koronavirusu serga vieno garsaus klubo vyrų komandos treneris, jie treniruojasi Vilniaus prekybos centre „Akropolis“, ši komanda dar prieš kelias dienas dalyvavo varžybose. „Matydami tokią situaciją jaučiamės, lyg būtume atpirkimo ožiai. Mums tarsi priklijuo­ta židinio etiketė ir kiekvienas su ledo rituliu susijęs atvejis siejamas su Elektrėnų ledo rūmais ir rugsėjo 19 d. vykusio­mis vaikų varžybomis, kurias organizavo Vilniaus ledo ritulio klubas. Nepaisant to, kad Ledo rūmuose žmogus praleidžia valandą ar dvi, o didžiąją laiko dalį leidžia kitur. Būtų suprantama, jeigu būtų stabdoma visų miestų ledo ritulio klubų veikla, o šiuo atveju tokio nurodymo sulaukė tik ledo ritulininkai Elektrėnuose, dailiajam čiuožimui, greitajam čiuožimui treniruotės nėra sustabdytos. Mes esame mokykla, todėl situaciją vertinti reikėtų pagal sergančių vaikų ir trenerių skaičių. Treneriai, darbuotojai ir tėvai patiria stresą, psichologinę įtampą – nespėjam visiems atsakyti į skambučius ir žinutes bei visus raminti“, – sakė E. Škadauskienė.

D. Kulevičius: virusas yra
Redakcija pakalbino ir buvusį DKLRM trenerį elektrėniškį Dovydą Kulevičių, kuris lankėsi Elektrėnų ledo rūmuose, o vėliau jam buvo nustatytas koronavirusas.
D. Kulevičius patvirtino, kad serga COVID-19, bet abejoja, kad galėjo užsikrėsti Ledo rūmuose. „Su treneriais bendravau antradienį, tuomet nejaučiau jokių simptomų. Bendravome per atstumą, nespaudėme vienas kitam rankų. Simptomus pajutau po savaitės, tad nemanau, kad kiti treneriai galėjo užsikrėsti. Jei uždarinėtų visas įstaigas, kuriose buvo kontaktų su sergančiu žmogumi, tai dėl vieno žmogaus būtų galima uždaryti pusę Lietuvos. Panašu, kad NVSC dabar kiekvieną susirgimą Elektrėnuose sieja su ledo rituliu“, – savo nuomonę išsakė D. Kulevičius.
Paklaustas, kaip jaučiasi, D. Kulevičius teigė, kad buvo praradęs uoslę ir skonį, bet pasidžiaugė, kad stiprių simptomų nejaučia.
„Jeigu visi prasirgtų besimptome ar lengva ligos forma, tada nieko bloga. Gaila tik dėl tų, kuriuos liga pavei­kia labiau. Jiems linkiu stiprybės“, – linki D. Kulevičius, o tiems, kas teigia, kad jokio viruso nėra, D. Kulevičius atsako: „Virusas yra, tik nereikia paniškai jo bijoti ar tikėtis persirgti lengvai. Kaip organizmas reaguos, niekas nežino, bet, manau, kad sveikiau gyvenančio žmogaus organizmas reaguoja lengviau. Nesėdėkit užsidarę namie, o daugiau judėkit, būkit gryname ore. Elektrėnai toks miestas, kad išėjus į lauką jau įkvepiame gryno oro, nes visur žaluma, miškai, ežeras. Džiaugtis reikia, kad tokiam mieste gyvenam“.

Koronos statistika
Socialinės paramos skyriaus vedėjos pavaduotoja sveikatos apsaugai Virginija Liepinytė-Medeikė informavo, kad su Nacionaliniu visuomenės sveikatos centru­ (NVSC) sutikrinus duomenis, Elek­trėnų savivaldybėje registruoti 38 sergantieji COVID-19. Susirgimai Elektrėnuose siejami su vienu židiniu – ledo ritulio rungtynėmis. NVSC duomenimis, spalio 5–18 d. registruota 18 naujų atvejų, iš jų 8 nesusiję su židiniais, 3 – įvežtiniai. Šiek tiek statistikos: iki 19 m. serga 9 žmonės, 20–29 metų – 6 žmonės, 30–39 metų – 12 žmonių, 40–49 metų – 3 žmonės, 50–59 metų – 3 žmonės, 60–69 metų – 4, 70–79 metų – 1. Iš viso serga 14 moterų ir 24 vyrai. LRV nutarimu nuo pirmadienio Elektrėnuose paskelbtas karantinas. Karantino režimo trukmė – nuo 2020 m. spalio 26 d. 00:00 val. iki 2020 m. lapkričio 9 d. 24:00 val.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami Video


Warning: in_array() expects parameter 2 to be array, null given in /home/kronika/domains/kronika.lt/public_html/wp-content/themes/true-news-child/single.php on line 69

Aktualijos


Warning: in_array() expects parameter 2 to be array, null given in /home/kronika/domains/kronika.lt/public_html/wp-content/themes/true-news-child/single.php on line 69

Aktualijos


Warning: in_array() expects parameter 2 to be array, null given in /home/kronika/domains/kronika.lt/public_html/wp-content/themes/true-news-child/single.php on line 69

Aplinkos apsauga


Warning: in_array() expects parameter 2 to be array, null given in /home/kronika/domains/kronika.lt/public_html/wp-content/themes/true-news-child/single.php on line 69

Archyvas


Warning: in_array() expects parameter 2 to be array, null given in /home/kronika/domains/kronika.lt/public_html/wp-content/themes/true-news-child/single.php on line 69

Darbo partija


Warning: in_array() expects parameter 2 to be array, null given in /home/kronika/domains/kronika.lt/public_html/wp-content/themes/true-news-child/single.php on line 69

Elektrėnai


Warning: in_array() expects parameter 2 to be array, null given in /home/kronika/domains/kronika.lt/public_html/wp-content/themes/true-news-child/single.php on line 69

Elektrėnų kraštas gyvuose prisiminimuose


Warning: in_array() expects parameter 2 to be array, null given in /home/kronika/domains/kronika.lt/public_html/wp-content/themes/true-news-child/single.php on line 69

Elektrėnų krašto šviesuoliai


Warning: in_array() expects parameter 2 to be array, null given in /home/kronika/domains/kronika.lt/public_html/wp-content/themes/true-news-child/single.php on line 69

Europietiška savivaldybė


Warning: in_array() expects parameter 2 to be array, null given in /home/kronika/domains/kronika.lt/public_html/wp-content/themes/true-news-child/single.php on line 69

Warning: in_array() expects parameter 2 to be array, null given in /home/kronika/domains/kronika.lt/public_html/wp-content/themes/true-news-child/single.php on line 69

Warning: in_array() expects parameter 2 to be array, null given in /home/kronika/domains/kronika.lt/public_html/wp-content/themes/true-news-child/single.php on line 69

Keliai aukštumų link


Warning: in_array() expects parameter 2 to be array, null given in /home/kronika/domains/kronika.lt/public_html/wp-content/themes/true-news-child/single.php on line 69

Keliai link aukštumų


Warning: in_array() expects parameter 2 to be array, null given in /home/kronika/domains/kronika.lt/public_html/wp-content/themes/true-news-child/single.php on line 69