Ūkiuose diegiamos mokslo žinios neša dvigubą naudą

Ūkiuose diegiamos mokslo žinios neša dvigubą naudą
Europos Sąjungos lėšomis remiamu abipusiu bendradarbiavimu patenkintos ir mokslo institucijos, ir ūkininkai – mokslininkų triūsas nenueina veltui, o jų kuriamos ar skleidžiamos naujos technologijos bei inovacijos skatina ūkių pažangą ir padeda jiems išsilaikyti konkurencinėje kovoje.


Remiamos dvi veiklos sritys
Nuolat gilinti žinias, ugdyti profesinę kompetenciją bei verslumo įgūdžius žemės ir miškų sektoriuose dirbantiems asmenims padeda profesinio mokymo ir informavimo veikla užsiimančios mokymo įstaigos. Šiai misijai atlikti jos gali gauti paramą pagal Lietuvos kaimo plėtros 2007-2013 metų programos (KPP) priemonę „Profesinio mokymo ir informavimo veikla“.
Žemės ūkio ministerijos Tautinio paveldo ir mokymo skyriaus vyriausioji specialistė Lina Šimonienė paaiškino, kad pagal KPP priemonę remiamos dvi veiklos sritys.
Pirmoji veiklos sritis – „Asmenų, susijusių su žemės ir miškų ūkio veikla, mokymas ir informavimas“. Parama teikiama mokymo kursams organizuoti ir kt. informavimo veiklai.
Antroji veiklos sritis – „Žemės ir miškų ūkio veiklos ir žemės ūkio produktų perdirbimo ūkyje mokslo žinių ir inovacinės praktikos sklaida“. Parama teikiama parodomiesiems bandymams rengti, seminarams, lauko dienoms ir kitai informavimo veiklai organizuoti.
Mokslo žinios nenueina veltui
Europine parama pagal KPP priemonės antrą veiklos sritį sėkmingai naudojasi ir Lietuvos agrarinių ir miškų mokslų centras (LAMMC).
„Lietuvoje tai pirmas toks rimtas dalykas, duodantis abipusę apčiuopiamą naudą ir ūkiams, ir mokslui. Viena yra parašyti mokslinį straipsnį, kurį nežinia kas kada perskaitys, ir visiškai kita – atnešti naujausias žinias tiesiai ūkininkams ir netgi pademonstruoti, kaip pažangios technologijos gali būti pritaikomos realiai“, – teigia LAMMC direktoriaus pavaduotojas Česlovas Bobinas.
Pasak L.Šimonienės, į paramą pagal veiklos sritį „Žemės ir miškų ūkio veiklos bei žemės ūkio produktų perdirbimo ūkyje mokslo žinių ir inovacinės praktikos sklaida“ pretenduojantis pareiškėjas turi įgyvendinti mokslo žinių ir inovacijų sklaidos projektus ūkininko (miško valdytojo) ūkyje arba žemės (miškų) ūkio įmonėje, kartu dalyvaujant trims šalims: mokslo ir (arba) konsultavimo institucijai ir ūkininkui (ar miško valdytojui).
LAMMC tai pavyksta sėkmingai padaryti. Mokslininkų parengti projektai vykdomi ūkininkų ūkiuose ir centro eksperimentinėje bazėje, kur įrengiami parodomieji bandymai, o juos įrengus, organizuojamos lauko dienos. Mokslo žinių ir inovacijų sklaidai ypač svarbūs seminarai, kurie organizuojami skirtinguose Lietuvos regionuose, kad dalyvauti būtų patogu kuo platesniam ūkininkų ratui.
Siekia naudos ūkininkams
Č.Bobinas pabrėžė, kad LAMMC kuria ne tik tradicinių kultūrų sodininkystės ir daržininystės technologijas, bet skatina ūkininkus auginti įvairesnius prieskoninius, gydomuosius augalus,  išskirtinės kokybės bei ekologišką produkciją.
Pasak direktoriaus pavaduotojo, jau antrus metus sėkmingai vykdomi  didelio ūkininkų susidomėjimo sulaukiantys projektai  „Technologinės inovacijos ekologiniams obelų sodams“, „Pramoninė vaistinio valerijono auginimo technologija“, „Svarainių auginimas ir kompleksinis perdirbimas ūkyje“, pernai pradėtas vykdyti projektas „Išskirtinės kokybės šakniavaisių daržovių auginimo technologija besikeičiančio klimato sąlygomis“.
Šiemet bus pradėtas vykdyti Sodininkystės ir daržininkystės instituto projektas „Išskirtinės kokybės desertinių obuolių auginimas ir perdirbimas“. Pirmą kartą projektą įgyvendins ir Žemdirbystės institutas tema „Dirvos derlingumą išsaugančių maistinių ir pašarinių žemės ūkio augalų moksliškai pagrįstų auginimo technologijų diegimas ūkiuose“. Jau priimti sprendimai jiems skirti paramą.
Miškininkų sėkmingai įgyvendinamas projektas „Hibridinės drebulės dauginimo ypač produktyviems želdiniams veisti intensyvios plantacinės miškininkystės srityje inovatyvių technologijų ir mokslo žinių taikymas bei jų sklaida“ .
„Žiūrime, kad ūkininkams būtų aktualu, juk tai jie yra galutiniai naudos gavėjai“,– sako Č. Bobinas.
Rinks projektinius pasiūlymus
Pagal KPP priemonės „Profesinio mokymo ir informavimo veikla“ pirmos veiklos srities „Asmenų, susijusių su žemės ir miškų ūkio veikla, mokymas ir informavimas“ pirmą mokymo kryptį projektiniai pasiūlymai renkami nuo šių metų sausio 31 d. iki balandžio 29 d.
Pagal antrą veiklos sritį „Žemės ir miškų ūkio veiklos ir žemės ūkio produktų perdirbimo ūkyje mokslo žinių ir inovacinės praktikos sklaida“ projektinius pasiūlymus bus galima teikti nuo šių metų vasario 28 d. iki balandžio 30 d.
Daugiau informacijos galima rasti Žemės ūkio ministerijos tinklalapyje www.zum.lt.

Žemės ūkio ministerijos inf.
Užs.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami Video

Aktualijos

Aktualijos

Aplinkos apsauga

Archyvas

Darbo partija

Elektrėnai

Elektrėnų kraštas gyvuose prisiminimuose

Elektrėnų krašto šviesuoliai

Europietiška savivaldybė

Keliai aukštumų link

Keliai link aukštumų