Jaunų žmonių naujas verslas

Jaunų žmonių naujas verslas

Keturi inžinieriai, turintys universitetinį išsilavinimą, įgiję patirties studijuodami bei dirbdami užsienyje, ėmėsi  Lietuvoje ne darbdavių ieškoti, o savo verslą kurti. Porą metų tyrinėję rinką, laisvą nišą verslui – pastatų administravimui ir techninei priežiūrai – jie surado Elektrėnuose.  Bendrovei „Eksploit“ vadovauja elektrėnietis Martynas Mačiulis. Su juo ir kalbėjomės apie naują įmonę ir būsimą veiklą.

Julija KIRKILIENĖ

E.K. Sakėte, kad rinką tyrinėjote porą metų, o bendrovę įkūrėte tik šiais metais, birželio mėnesį. Kas lėmė įmonės gimtadienio datą?

M.M. Apsispręsti padėjo Prezidentės Dalios Grybauskaitės Seimui svarstyti  pateiktas Šilumos ūkio ir Konkurencijos įstatymų bei Civilinio ir Administracinių teisės pažeidimų kodekso  pataisos.  Prezidentė siūlo suskaidyti monopolinę šilumos ūkio rinką, numatyti administracinę atsakomybę už neūkišką daugiabučių namų šildymo sistemų priežiūrą. Dideliuose miestuose monopolijos nėra, ten veikia ne viena komunalinė bendrovė, o Elektrėnuose ir komunalines paslaugas teikia, ir pastatus prižiūri viena bendrovė – Elektrėnų komunalinis ūkis.

Suprantama, ji yra suinteresuota surinkti kuo daugiau mokesčių. Bet Seimas rudenį turėtų priimti įstatymą – atskirti šilumos tiekėjus nuo prižiūrėtojų. Taigi mūsų įmonė čia surado tą laisvą nišą ir tikimės įsitvirtinti. Taip pat vykdydami techninę (eksploatacinę) namų priežiūrą galime pasiūlyti lankstesnes sąlygas. Ketiname  organizuoti gyventojų susirinkimus, kurių metu individualiai su kiekvieno namo gyventojais aptarsime namo techninę būklę, nuspręsime, kokio remonto reikia. Šiuo metu elektrėniečiai tiesiog gauna sąskaitas ir dažnai net nežino, už ką moka pinigus. Labai gaila, kad ir nesidomi.

E.K. Bet lengva nebus. Tai sakau todėl, kad elektrėniečiai yra nepatiklūs. Prieš pusmetį šią rinką mėgino užimti UAB „Priemiestis“, bet nerado norinčių su jais sudaryti sutartis.

M.M. Žmonės turi išmokti savo turtą prižiūrėti patys. Tam geriausias pavyzdys yra namų bendrijos. Su daugiabučių gyventojais dirbti pradėsime, padėdami jiems įsteigti namų bendrijas. Bendrija turi ne tik juridinį statusą, bet ir išsirenka patikimą atstovą – pirmininką, kuris pasitaręs su gyventojais nusprendžia, kokio remonto ar kokių paslaugų ir už kokią kainą reikia jų namui.

Įkūrus bendriją, gyventojai patys galėtų pasirinkti namą administruosiančią įmonę, ko dabar negali padaryti, kol neturi bendrijų. Elektrėnų savivaldybė konkurso būdu yra paskyrusi UAB „Elektrėnų komunalinis ūkis“ prižiūrėti visus daugiabučių namus. Tai neskatina konkurencijos, todėl gyventojai už paslaugas moka brangiau, negu turėtų. Taip pat bendrijos nariai galėtų pervesti 2 proc. gyventojų pajamų mokesčio į bendrijos sąskaitą. Už sukauptus pinigus galėtų suremontuoti namo stogus, sutvarkyti laiptinių apšvietimą ir pan. Tai papildomai gyventojams nieko nekainuotų.

E.K. Kokias paslaugas teiks Jūsų vadovaujama įmonė?

M.M. Pirmiausia, namo administravimo paslaugas. Daugiabučių gyventojai Elektrėnuose labiausiai nepatenkinti tuo, kad moka Elektrėnų komunaliniam ūkiui administravimo mokestį, bet nežino, kur pinigai panaudojami. Be pastato administravimo, teiksime visas kitas komunalines paslaugas: šiukšlių išvežimą, atliksime santechnikos darbus, elektros, šildymo ir karšto vandens sistemų priežiūrą.

E. K. O kas atliks tuos darbus?

M.M. Turime visas reikalingas licencijas ir atestatus šiems darbams vykdyti ir organizuoti, specialiems darbams jau turime sudarę sutartis su didelę patirtį turinčiomis įmonėmis.

E.K. Aptarnausite tik daugiabučius?

M.M. Ne. Taip pat aptarnausime įmones ir jau turime sutarčių dėl įmonių pastatų techninės priežiūros. Įmonės taip pat turėtų nepamiršti, kad turi būti organizuojamos nuolatinės ir kasmetinės statinių techninės apžiūros. Nuosavų namų gyventojai yra nepatenkinti šiukšlių išvežimu. Jiems galėsime pasiūlyti lankstesnį grafiką ir žemesnes kainas. Mūsų paskaičiavimu, visos mūsų teikiamos paslaugos kainuoja pigiau, nei dabar žmonės moka, todėl gyventojai galės sutaupyti ir tuos pinigus panaudoti sumokėti už pabrangusį šildymą, atlikti laiptinių remontą.

E.K.  Elektrėnų komunalinio ūkio direktorius viename interviu yra sakęs, kad vandens sistemos yra jų turtas. Jūs prižiūrėsite svetimą turtą?

M.M. Turtas yra ne komunalinės bendrovės, o gyventojų, įrengtas už iš gyventojų surinktus mokesčius, ir jie turi teisę spręsti, kas jų turtą prižiūrės. Tai turi būti įforminta pagal teisės aktus.

E.K. Ar tikite savo įmonės sėkme?

M.M. Tikime visuomenės sąmoningumu. Bet kokiu atveju, žmonės turi suprasti, kad konkurencija visada yra sveikintinas dalykas. Monopolijos tam ir ardomos, kad įmonės tarpusavyje konkuruotų, kurios pigiau ir kokybiškiau atliks darbus, o gyventojams nuo to bus tik geriau. Kiekvienas nori išleisti mažiau, o gyventi geriau, būtent tai mes ir  siūlome – kokybiškas ir pigias paslaugas. Būtų išties keista, jei žmonės nenorėtų mūsų paslaugų ir toliau sutiktų mokėti Elektrėnuose monopolininke tapusiai UAB „Elektrėnų komunalinis ūkis“ taip sunkiai savo uždirbtus pinigus.

E.K. Dėkoju už pokalbį. Skaitytojų vardu jauniems žmonėms naujame versle linkiu sėkmės. Jų sėkmė priklausys nuo gyventojų, kurie pasitikės arba nepasitikės  naujos bendrovės ir jų vadovų veikla.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami Video

Aktualijos

Aktualijos

Aplinkos apsauga

Archyvas

Darbo partija

Elektrėnai

Elektrėnų kraštas gyvuose prisiminimuose

Elektrėnų krašto šviesuoliai

Europietiška savivaldybė

Keliai aukštumų link

Keliai link aukštumų