Žiema su pavasariu susitiko

Žiema su pavasariu susitiko
Nuo žiemos saulėgrįžos švenčių dar tebesitęsia Mėsėdis, kurį vainikuoja siautulingos, linksmos Užgavėnės. Užgavėnės – tai žiemos palydos, žiemos išvarymo, daugelio vadinama vaisingumo, skalsos ir gausos skatinimo, žemės žadinimo pavasariui švente.

Elektrėnų pradinė mokykla jau nuo pat ankstaus ryto dūzgė lyg bičių avilys. Ir nieko keisto. Juk tai senovėje buvusių šventės apeigų, mūsų dienas pasiekusi dalis. O kas pasakys, koks pats įdomiausias Užgavėnių užsiėmimas? Žinoma, eiti Užgavėnių persirengėliais.
-“Žiūrėkit, ateina Užgavėnių persirengėliai! Ką jie veda, ką jie nori pasakyti?“ – girdėjosi.
Linksmas jų būrys. Tik klega, baubia, spardosi, grūdus barsto, dalgiu mosuoja, snapu žnaibosi…Čia ir žydai, elgetos, čigonai, daktarai. Gausu ir kaukių. Senovėje Užgavėnių kaukės būdavo išdrožtos iš medžio, bet vaikai pasidarė jas patys. Čia ir arklys, ožys, gervė, beždžionė ir kreivadantis baisūnas.O muzikantai tik barškina, tik tarškina ir dainuoja. Persirengėliai vaikščiojo po visas klases ir prisirinko pilnus maišelius skanėstų. Tai darys „ubagų balių!“.
O linksmybės tęsėsi mokyklos kieme. Bene svarbiausia tarp persirengėlių yra Morė – tokia šiaudinė lėlė, aprengta senais drabužiais. Klibikščiuojanti ir besisukanti ant pavažos ir rato (žiema su pavasariu susitinka). Ir nelįsk prie jos artyn – kai švystelės kočėlu ar savo rankine!
Užgavėnės be Kanapinio ir Lašininio kovos, Morės sudeginimo ant laužo – ne Užgavėnės. Visa tai simbolizuoja nenorinčio pasitraukti mėsėdžio arba žiemos (Lašininio) kovą su žmonių išsiilgtu pavasariu arba pasninku (Kanapiniu), kuris per Velykas pagal tradiciją išvejamas. Visi sustoję į ratus laukė aršios kovos. Ir štai pasirodė Kanapinis, aukštas, plonas, virve susirišęs, ir Lašininis, storas, pagalvėm  apsikaišęs. Jie ėjo imtynių, grūmėsi, ritosi, traukė virvę. Lašininis nenorėjo pasiduoti, bet vis nugali Kanapinis, nes Lašininis – žiemos ponas, o Kanapinis – pavasario. Jis, nors ir plonas, bet stipresnis. Visi labai džiaugėsi ir šoko Užgavėnių ratelius, šokius ir žaidimus. O kai išalko – gavo Užgavėnių blynų.
Pamėklė Morė ant laužo buvo sudeginta, o Užgavėnių žydams visas dainuškas išdainavus, sočiai blynų ir gardumynų prisivalgius, beliko laukti pavasario.
Tebūnie greičiau jis!

Angelė Pačėsienė
Elektrėnų pradinės mokyklos direktoriaus pavaduotoja neformaliam ugdymui

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami Video

Aktualijos

Aktualijos

Aplinkos apsauga

Archyvas

Darbo partija

Elektrėnai

Elektrėnų kraštas gyvuose prisiminimuose

Elektrėnų krašto šviesuoliai

Europietiška savivaldybė

Keliai aukštumų link

Keliai link aukštumų