Ežys su šešiais spygliais arba Kornelijaus Jaroševičiaus rečitalis

Ežys su šešiais spygliais arba Kornelijaus Jaroševičiaus rečitalis
Raminta Česnauskaitė

Nors pianistas Kornelijus Jaroševičius dar tik Nacionalinės M. K. Čiurlionio menų mokyklos devintokas, bet jau grojo šalies ir tarptautiniuose festivaliuose, koncertuose, dalyvavo daugiau nei dvidešimtyje konkursų, tarp jų ir meninio skaitymo, 2008 m. „Versmės“ gimnazijos teatro festivalyje „Felicija“ išrinktas geriausiu 7–9 klasių aktoriumi ir Elektrėnų savivaldybės Metų mokiniu, išleido savo kūrybos knygelę.

Laisvalaikiu jis mėgsta kurti dokumentinius filmukus apie šeimos keliones ir giminaičių gyvenimą, per Kalėdas mamos bendradarbių vaikams rengia muzikinius spektakliukus. Pats Kornelijus sako, gyvenantis šia diena, bet iškart prasitaria, kad ateitį sieja su muzika.
Muzika be sienų
K. Jaroševičius gimė 1994 m. Trakuose, vėliau gyveno Utenoje, o būdamas dešimties su tėvais persikėlė į Elektrėnus. Čia pradėjo lankyti „Versmės“ gimnaziją ir Elektrėnų meno mokykloje fortepijono klasę pas mokytoją Rasą Hopenienę, kuri įkvėpė ir skatino talentingą moksleivį siekti muzikos aukštumų. 2006 m. K. Jaroševičius laimėjo pirmąją vietą VIII respublikiniame šiuolaikinės lietuviškos fortepijoninės muzikos festivalyje-konkurse. 2007 ir 2009 metais laimėjo respublikinį jaunųjų pianistų konkursą „Linksmieji pirštukai“. Dvejus metus iš eilės kartu su Gintare Vyšniauskaite tapo laureatu Tarptautiniame fortepijoninių ansamblių festivalyje-konkurse „Muzikinės akimirkos“. 2009 m. Panevėžyje vykusiame VI respublikiniame jaunųjų atlikėjų konkurse „Vaikystė su muzika“ jis laimėjo pirmąją vietą ir Grand Prix – kelialapį į kasmet Druskininkuose vykstantį tarptautinį konkursą „Muzika be sienų“. Pastarąjį laimėjimą K. Jaroševičius laiko vienu svarbiausių jo gyvenime, kaip ir 2006 m. išleistą savo kūrybos knygelę „Ežys su šešiais spygliais“.
Ypatingas ežys
Knygutėje autorius linki, kad jo kūryba atneštų į skaitytojų namus ir sielas šilumos bei juoko, o to paties pavadinimo kūrinėlyje K. Jaroševičius pasakoja apie ypatingą, vienintelį su šešiais spygliais tarp kitų bespyglių, gerąjį ežį, kuris nelaimėje padeda iš jo besišaipiusio pliko ežio sūnui. Kiti knygos „Ežys su šešiais spygliais“ kūriniai skiriami seneliams ir proseneliams, pasakoja apie mamą, keliones ir gimtąjį kraštą.
„Pirmąjį eilėraštį parašiau kokių šešerių metų. Knygutė išleista daugiausiai mano mamos iniciatyva, nes ji dirbo lietuvių kalbos mokytoja,“ – pasakoja Kornelijus. Vaikino mama – Beatričė Jaroševičienė – sako, kad jis nėra iš tų, kurie prirašo didžiulius tomus. Tad pagalvojo, kad ir tie parašytieji gali išsimėtyti, bus pamiršti. „Tuo metu persikėlėm iš Utenos į Elektrėnus. Naujoje vietoje kilo mintis artimuosius ir draugus nudžiuginti neįprasta kalėdine dovana. Vėliau smagu buvo sužinoti, kad kai kurie mano kolegių vaikai mokėsi Kornelijaus eilėraščius atmintinai,“ – prisimena B. Jaroševičienė. Vieną sūnaus kūrinį ji nusiuntė į Maironio lietuvių literatūros muziejuje organizuojamą konkursą – laimėjo diplomą. „Galvojau, gal tai paskatins jį daugiau rašyti, kai jaunas žmogus ieško savęs, gal kūryboje kažką ras,“ – priduria.
„Dabar rašau, bet ne tiek daug. Daugiau skaitau,“ – vis pabrėždamas, kad neturi daug laisvo laiko, sako K. Jaroševičius. – „M. K. Čiurlionio menų mokykloje Muzikos skyriaus jaunimas gyvena vien muzika, daugiausiai apie ją kalba, šiuo metu visi planuoja eiti į pianisto Evgenijaus Kissino koncertą. Muzika pakeičia žmogų, čia visi draugiškesni, geresni – menininkai.“
Čiurlioniukas
K. Jaroševičius mokosi Vilniuje Nacionalinėje M. K. Čiurlionio menų mokykloje fortepijono specialybės pas pianistę Gabrielę Kondrotaitę, antrus metus gyvena mokyklos bendrabutyje, grįžta į Elektrėnus tik savaitgaliams, kartais – kas dvi tris savaites. Mama patikslina, kad kartais net negrįžta namo, nes jam ten geriau groti, net savaitgaliais, tekdavo raginti grįžti namo, kad pailsėtų.
„Iš pradžių labai liūdėjome, bet paskui supratome, kad Kornelijus leidžia laiką turiningai, mes juo pasitikime, per šešiolika metų jis nėra prikrėtęs jokių šunybių. Matome, kad jis ieško savo gyvenimo kelio, yra užsidegęs,“ – džiaugiasi sūnumi mama. Nors dauguma mokyklos moksleivių sieja savo ateitį su muzika, bet privalo lankyti ir bendrojo lavinimo pamokas, kaip ir visose mokyklose nuo aštuntos valandos, po to muzika… Su solfedžiu, muzikos istorija ir kitais dalykais būna po aštuonias pamokas, po to dar vyksta individualios pamokos su mokytoju. „Mūsų klasėje mokosi mokiniai iš baleto ir fortepijono skyrių – pakankamai stipriai spaudžia, sunku suderinti ir bendruosius dalykus, ir muziką. Net jei yra laisvo laiko, vis tiek daugelis eina į mokyklą ir groja. Mokykloje tik dirbti, dirbti ir dirbti,“ – sako Kornelijus.
Muzikalumo genas
Kornelijaus mama yra baigusi lietuvių filologiją, tėtis – istorikas ir savamokslis muzikantas, šiuo metu dirba garso režisieriumi Nacionalinės M. K. Čiurlionio menų mokyklos Šokio teatre bei ten pat dėsto muzikinę informatiką vyresnių klasių moksleiviams. Kornelijaus vieno prosenelio brolis – garsus filosofas Antanas Maceina, kitas prosenelis Stanislovas Karalius – vadovavo chorui, statė spektaklius. Senelis Algirdas Kazimieras Maceina irgi kūrė eiles ir grojo smuiku.
Mama šypsosi ir sako, kad prievartos nebuvo, pats Kornelijus pasirinko pianisto kelią. Pradėjo groti fortepijonu nuo 6 metų, vengdamas choro pamokų dar bandė groti fleita, bet nusprendė būti tik pianistu. Pats muzikos vaikinas nekuria, kažkada bandė, o dabar tam neberanda laiko. „Reikėtų sėdėti, galvoti… Kartais skamba galvoje melodijos, bet užrašyti – beprotiškas darbas, reikėtų kelių mėnesių,“ – sako vaikinas. Neketina K. Jaroševičius būti ir daug koncertuojančiu pianistu, galbūt norėtų būti pedagogu. „Koncertams reikia atiduoti daug jėgų ir sveikatos, reikia mokėti suvaldyti jaudulį. Smagu būtų mokytis Lietuvos teatro ir muzikos akademijoje arba P. I. Čaikovskio konservatorijoje Maskvoje. Tačiau per ketverius metus dar daug kas gali pasikeisti,“ – šypsosi pianistas, kurio tikslas dabar yra baigti M. K. Čiurlionio menų mokyklą. Ateities planams kurti ir įgyvendinti šešiolikmetis K. Jaroševičius turi dar daug laiko.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami Video

Aktualijos

Aktualijos

Aplinkos apsauga

Archyvas

Darbo partija

Elektrėnai

Elektrėnų kraštas gyvuose prisiminimuose

Elektrėnų krašto šviesuoliai

Europietiška savivaldybė

Keliai aukštumų link

Keliai link aukštumų