Elektrėnų savivaldybės Rinkimų komisijos pirmininkas: kalbos be faktų ir lieka kalbomis

Elektrėnų savivaldybės Rinkimų komisijos pirmininkas: kalbos be faktų ir lieka kalbomis
Gražina Radzvilavičiūtė

Kaip sako tinklaraštininkas Vitalijus Balkus, Lietuvoje gyvuoja tradicija, kad jau kitą dieną po rinkimų pasigirsta nepasitenkinimo balsų choras.

Šiuose rinkimuose dalyvavo kaip niekada daug kandidatų, tačiau rinkėjų aktyvumas nei politikos apžvalgininkų, nei Rinkimų komisijos nestebino. Apie tai, kaip rinkimai vyko Elektrėnų savivaldybėje, kalbamės su Elektrėnų savivaldybės Rinkimų komisijos pirmininku Raimondu Hopenu.
Dirbote rinkimų komisijoje ir per Seimo rinkimus, ir per savivaldos. Kuo skyrėsi balsavimas?
Tiek Seimo, tiek savivaldos rinkimuose balsavimo principas vienodas: balsuoji už partiją ir iš partijos kandidatų išrenki norimus kandidatus, kitaip sakant, reitinguoji. Gal skirtumas tarp Seimo ir savivaldos rinkimų tas, kad savivaldos rinkimuose rinkėjai daugumą kandidatų pažįsta asmeniškai.
Įvertinkite aktyvumą. Kokie rinkėjai balsavo aktyviau?
Elektrėnų savivaldybėje balsavo 10441 rinkėjas, tai yra 47,33 proc. Kaip ir visoje Lietuvoje, rinkėjai nestebino savo aktyvumu. Balsavo įvairaus amžiaus rinkėjai, smagu, kad savo valią išreiškė nemažai jaunimo.
Šie rinkimai iš tiesų išsiskyrė kandidatų gausybe. Kokių sunkumų dėl to kilo Rinkimų komisijai?
Taip, šie rinkimai buvo išskirtiniai dideliu kandidatų skaičiumi. Komisijoms nuo to darbo kaip ir nepadaugėjo, tik reitingų apskaičiavimas buvo sudėtingesnis.
Vis nerimsta kalbos apie rinkėjų papirkinėjimą. Kodėl ne taip lengva nustatyti papirkimo faktą ir nubausti nesąžiningai besielgiančius žmones?
Kalbos. Kalbos be faktų ir lieka tik kalbomis.
Kiek papirkimo atvejų nustatyta per šiuos savivaldos rinkimus?
Elektrėnų savivaldybės Rinkimų komisija negavo nė vieno raštiško pranešimo apie galimus papirkimus. Visą rinkimų laikotarpį dirbo policijos pareigūnai. Gavę bet kokį pranešimą apie rinkimų įstatymo pažeidimus jie reaguodavo operatyviai.
Kaip komisijai darbas sekėsi skirtingose balsavimo apylinkėse? Ar kilo kokių nesklandumų?
Šie rinkimai  turėjo nemažai naujovių, kurios palengvino komisijos darbą, bet ir suklaidino rinkėjus. Viena iš naujovių, sukėlusių daugiausia rinkėjų nepasitenkinimo, tai rinkėjo kortelė.
Skirtingai nei rinkėjo pažymėjimas, rinkėjo kortelės įteikimas nebuvo privalomas. Komisijos nariai, neradę namuose rinkėjo arba jam artimo žmogaus, neprivalėjo eiti pas rinkėją antrą kartą, bet galėjo  palikti nevardinį kvietimą atvykti į rinkimus.
Smagu, kad kai kurių apylinkių pirmininkai ryžosi suvesti balsavimo protokolus į sistemą patys neišvykdami iš apylinkės. Tokiu būdu buvo operatyviau gauti rinkimų rezultatai.
Buvę kandidatai A. ir D. Dambrauskai žiniasklaidoje išplatino pranešimą, jog nėra teisti, ir kad nežinia kaip įrašai apie teistumą atsirado jų anketose. Paaiškinkite, kaip viskas yra iš tiesų?

Šio klausimo nekomentuosiu. Tai ne savivaldybės Rinkimų komisijos kompetencijos klausimas.

Dėkojame už pokalbį.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami Video

Aktualijos

Aktualijos

Aplinkos apsauga

Archyvas

Darbo partija

Elektrėnai

Elektrėnų kraštas gyvuose prisiminimuose

Elektrėnų krašto šviesuoliai

Europietiška savivaldybė

Keliai aukštumų link

Keliai link aukštumų