Dėl žemės sklypelių prie marių krantelių

Dėl žemės sklypelių prie marių krantelių

Elektrėniečiai, nors nedaugelis čia nuo seno gyvena, dažnai ir nesusimąsto, kokiame puikiame gamtos kampelyje jiems likimas gyventi skyrė. Iš rytų ir vakarų – miškeliai, su asfaltuotais pėsčiųjų takais, iš pietų – vandens telkinys, šiaurėje – greitkelis, jungiantis didžiausius Lietuvos miestus. Tik čia gyvenantys dažnai nevertina to, ką turi. Vieni teršia ir naikina savo turtą, kiti jo nesistengia išsaugoti.

Julija KIRKILIENĖ

Palei šiais metais gražiai sutvarkytą Elektrėnų marių pakrantę stūkso du pastatai vaiduokliai. Elektrėnų verslininkai kažkodėl nesiėmė patys čia verslo vykdyti… Likę apie Elektrėnų marias dar ir laisvų sklypelių, kurie galėtų ir viešosioms reikmėms likti, bet galima ir nuomoti, ir privatizuoti…  Dėl vieno tokio sklypelio – beržynėlio tarp buvusio „Perkūnkiemio“ ir  Elektrėnų kultūros centro – nuomos net bylinėtis buvo pradėjusios UAB „Eurostatybos“, kuri  2006 m. iš akcininkų nupirko senąjį restoraną, ir Elektrėnų savivaldybė. Bet šiais metais, tarpuvaldžiu, kai senosios kadencijos taryba jau baigė savo darbą, o naujoji dar nebuvo pradėjusi dirbti, administracijos direktorius Henrikas Petrauskas su UAB „Eurostatybos“ direktoriumi Andriumi Gudzinsku pasirašė taikos sutartį. Šioje sutartyje A. Gudzinskas įsipareigoja atsiimti skundą iš Vilniaus apygardos administracinio teismo, kuriame skundė Elektrėnų savivaldybės administraciją, kad jiems nebuvo suteikta galimybė ne aukciono būdu nusipirkti ar išsinuomoti to beržynėlio. Tokią teisę, pagal Respublikoje veikiančius įstatymus, jie turintys todėl, kad šis sklypas ribojasi su pareiškėjo sklypu.

Taikos sutartyje administracijos direktorius įsipareigojo panaikinti savo įsakymą „Dėl žemės sklypo plano, prilyginamo detaliojo planavimo dokumentui, rengimo“ ir Architektūros  ir kraštotvarkos skyriaus vedėjo 2010 m. sausio 1 d. parengtus „Žemės sklypo plano rengimo reikalavimus“ ir kitus su šiuo žemės sklypu susijusius dokumentus.

Kodėl dėl 32 arų žemės sklypelio  tarp buvusio restorano ir kultūros centro buvo pradėta bylinėtis, kodėl vėliau buvo sudaryta  taikos sutartis  ir kokia planuojama  to  beržynėlio ateitis, paprašiau pakomentuoti administracijos direktoriaus H. Petrausko ir UAB „Eurostatybos“ direktoriaus A. Gudzinsko.

Administracijos direktorius Henrikas Petrauskas:

Elektrėnų savivaldybės administracija sudarė taikos sutartį su UAB „Eurostatybos“ siekdama taikiai išspręsti ginčą, nagrinėjamą Vilniaus apygardos administraciniame teisme, ir įvertinusi UAB „Eurostatybos“ projekto galimą naudą Elektrėnų miestui (investicijų pritraukimas, infrastruktūros plėtra, darbo vietų sukūrimas), kurios neužtikrintų Elektrėnų savivaldybės administracijos sprendiniai, kurių taikos sutartimi numatyta atsisakyti.

Vykdant taikos sutartį buvo panaikintas vienas 2010-09-21 įsakymas Nr. 03V-567 (tuo pačiu neteko galios ir su juo susiję plano rengimo reikalavimai su priedu). Šiais dokumentais buvo numatoma suplanuoti Draugystės g. 2 pastato žemės sklypą priskiriant prie jo ir greta esantį parkelį, tačiau jokia Elektrėnų savivaldybės veikla šiame parkelyje nebuvo numatyta. 2011-03-22 įsakymu Nr. 03V-153 „Dėl žemės sklypo plano, prilyginamo detaliojo planavimo dokumentui, rengimo“ nuspręsta rengti Draugystės g. 2 pastato žemės sklypo be parkelio planą. Šiuo metu minėtas parkelis yra valstybinėje žemėje, o Nacionalinė žemės tarnyba prie LR ŽŪM nagrinėja UAB „Eurostatybos“ prašymą dėl šio parkelio žemės sklypo nuomos arba pardavimo UAB „Eurostatybos“ klausimą. Pretenduoti į laisvą valstybinę žemę gali ir savivaldybė, ir fiziniai, ir juridiniai asmenys – visų šalių teisės lygios. Ši teritorija yra svarbi miesto gyventojams ir aplink ją esančioms įstaigoms: Elektrėnų savivaldybės viešajai bibliotekai, VšĮ Elektrėnų kultūros centrui ir VšĮ Elektrėnų profesinio mokymo centrui. Klausimas buvo svarstytas tarybos kolegijoje, nuspręsta artimiausiu metu papildyti ir parengti naują sprendimo projektą, kuriuo būtų rekomenduojama rengti plėtros detalųjį planą, numatyti planavimo tikslus ir užduotis. Manau, kad sprendimas bus priimtas šį klausimą apsvarsčius tarybos kolegijoje ir taryboje.

UAB „Eurostatybos“ direktorius Andrius Gudzinskas:

Vadovaujantis LR Vyriausybės 1999-03-09 nutarimu Nr.260 bei LR Vyriausybės 1999-06-02 nutarimu Nr.692 UAB „Eurostatybos“ kreipėsi su 2010-09-07 prašymu į Nacionalinę žemės tarnybą prie Žemės ūkio ministerijos dėl besiribojančio valstybinės žemės sklypo įsigijimo ir/arba nuomos (0,18 ha ir 0,32 ha).

Atsižvelgiant į tai, jog UAB „Eurostatybos“ pageidaujamoje pirkti ir/arba nuomoti teritorijoje pretendentų atkurti nuosavybės teises į žemę natūra nėra, o Elektrėnų savivaldybės administracija nėra gavusi iš valstybės patikėjimo teisės valdyti laisvus valstybinės žemės sklypus (laisvas valstybinės žemės teritorijas), kurias UAB „Eurostatybos“ pageidauja įsigyti ir/arba išsinuomoti, todėl, vadovaujantis LR Vyriausybės 1999-03-09 nutarimu Nr.260 bei LR Vyriausybės 1999-06-02 nutarimu Nr.692, išeina, kad ir UAB „Eurostatybos“, ir Elektrėnų savivaldybė yra lygiateisiai pretendentai į laisvą valstybinės žemės plotą. Atsižvelgiant į nurodytų teisės aktų reikalavimus, savivaldos subjektas (šiuo atveju – Elektrėnų savivaldybė) privalo atlikti LR Vyriausybės 1999-03-09 nutarimo Nr.260 14. punkte nurodytus darbus.

Pažymėtina, jog LR Vyriausybės 1999-03-09 nutarimo Nr.260 bei LR Vyriausybės 1999-06-02 nutarimo Nr.692 nuostatos imperatyviai nurodo, kuo ir kaip turi būti vadovaujamasi, jeigu norinčių įsigyti ir/arba išsinuomoti pageidaujamą žemės sklypą yra daugiau nei vienas teisėtas pretendentas.

Dėl beržynėlio, esančio šalia Elekrėnų bibliotekos ir Elektrėnų profesinio rengimo centro

Į Rungos g. 9 nekilnojamojo turto projekto ruošimą esame investavę dideles pinigines lėšas. Dar didesnių lėšų pareikalaus 23 tūkst. kv. m komercinės (viešo naudojimo) paskirties nekilnojamojo turto projekto įgyvendinimas (vietoje buvusio restorano pastato). UAB „Eurostatybos“, kaip ir bet koks investuotojas, rūpinasi įvykdytų ir ateityje būsimų investicijų grąža. Visiems yra žinoma, kas lemia nekilnojamojo turto vertę. Objektyvūs veiksniai yra aiškiai matomi ir konkretūs, nes jie apibrėžia esamą fizinę turto būklę: vietą, aplinką, socialinę bei inžinerinę infrastruktūrą. Turto vieta – tai ne tik miestas ar rajonas, kuriame yra turtas, bet ir patį turtą supanti aplinka. Greta turimo žemės sklypo esantis parkas (beržynėlis), gražus vaizdas į ežerą, sutvarkyta aplinka turto vertę pakelia. Elektrėnai – ne Vilniaus senamiestis, todėl investuotojui siekiant realiai padidinti būsimo pastato (investicijų) vertę belieka nuosekliai rūpintis patį turtą supančia aplinka. Esame kaip niekas kitas suinteresuoti, jog aplinka aplink suprojektuotą ir ruošiamą statyti komercinės (viešojo naudojimo) paskirties pastatą nebūtų užstatyta, ir, kad ateityje šis apie 0,32 ha beržynėlis išliktų viešąja žaliąja Elektrėnų miesto erdve.

Iš Nacionalinės žemės tarnybos prie Žemės ūkio ministerijos atsakingų darbuotojų 2010 m. antroje pusėje gavome patikimą informaciją, jog atsirado abejotini asmenys, pageidaujantys „apeinant“ Lietuvos Respublikos įstatymų ir teisės aktų nuostatas šį beržynėlį įsigyti tikslu – užstatyti šią apie 0,32 ha teritoriją ir t.t., todėl, siekiant išsaugoti šį, šalia UAB „Eurostatybos“ turimo žemės sklypo esantį natūralų gamtos kampelį – beržynėlį, – 2010 rugsėjo mėn. Nacionalinei žemės tarnybai prie Žemės ūkio ministerijos įteikėme prašymą šią valstybinės žemės apie 0,32 ha teritoriją išnuomoti (kaip ir bet kurioje nuomos sutartyje numatant griežtą išnuomoto valstybinės žemės sklypo naudojimo ir priežiūros tvarką, t.y., nuomos sutartyje nurodant, jog beržynėlis išliktų ir nebūtų iškirstas ir t.t.). Leisti nuosavybės teise privatizuoti, t.y., parduoti, prašome kitą laisvą valstybinės žemės 0,18 ha plotą, esantį šalia Rungos gatvėje esančios automobilių stovėjimo aikštelės (ežero link, į vakarinę pusę), kurioje ateityje taip pat yra numatomas viešųjų erdvių (sakurų parko) įrengimas.

Viskas aišku

Dabar jau elektrėniečiams paaiškėjo, kas planuojama tame beržynėlyje ir dar laisvuose pamarių žemės sklypeliuose. Jeigu planai virstų tikrove, elektrėniečiai sakurų parkuose pasijustų tarsi Japonijoje, kur pati laukiamiausia ir labiausiai švenčiama šventė – hanami. Japonijoje vyšnių žiedai simbolizuoja gyvenimo laikinumą. Elektrėniečiams tik beliktų suprasti, kad sakurų žiedai japonams tarsi žmogaus gyvenimo metafora: jie akinančio grožio, kvapnūs, tačiau trapūs ir trumpalaikiai.

Kaip prisimename, prieš šešetą metų Elektrėnuose buvo planuojami plaukiojantys nameliai tarp  marių krantelių, bet kol kas turime tik  už Europos Sąjungos lėšas sutvarkytą pliažo teritoriją, kurios pradžioje ir pabaigoje stovi du pastatai vaiduokliai.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami Video


Warning: in_array() expects parameter 2 to be array, null given in /home/kronika/domains/kronika.lt/public_html/wp-content/themes/true-news-child/single.php on line 69

Aktualijos


Warning: in_array() expects parameter 2 to be array, null given in /home/kronika/domains/kronika.lt/public_html/wp-content/themes/true-news-child/single.php on line 69

Aktualijos


Warning: in_array() expects parameter 2 to be array, null given in /home/kronika/domains/kronika.lt/public_html/wp-content/themes/true-news-child/single.php on line 69

Aplinkos apsauga


Warning: in_array() expects parameter 2 to be array, null given in /home/kronika/domains/kronika.lt/public_html/wp-content/themes/true-news-child/single.php on line 69

Warning: in_array() expects parameter 2 to be array, null given in /home/kronika/domains/kronika.lt/public_html/wp-content/themes/true-news-child/single.php on line 69

Archyvas


Warning: in_array() expects parameter 2 to be array, null given in /home/kronika/domains/kronika.lt/public_html/wp-content/themes/true-news-child/single.php on line 69

Darbo partija


Warning: in_array() expects parameter 2 to be array, null given in /home/kronika/domains/kronika.lt/public_html/wp-content/themes/true-news-child/single.php on line 69

Elektrėnai


Warning: in_array() expects parameter 2 to be array, null given in /home/kronika/domains/kronika.lt/public_html/wp-content/themes/true-news-child/single.php on line 69

Elektrėnų kraštas gyvuose prisiminimuose


Warning: in_array() expects parameter 2 to be array, null given in /home/kronika/domains/kronika.lt/public_html/wp-content/themes/true-news-child/single.php on line 69

Elektrėnų krašto šviesuoliai


Warning: in_array() expects parameter 2 to be array, null given in /home/kronika/domains/kronika.lt/public_html/wp-content/themes/true-news-child/single.php on line 69

Europietiška savivaldybė


Warning: in_array() expects parameter 2 to be array, null given in /home/kronika/domains/kronika.lt/public_html/wp-content/themes/true-news-child/single.php on line 69

Warning: in_array() expects parameter 2 to be array, null given in /home/kronika/domains/kronika.lt/public_html/wp-content/themes/true-news-child/single.php on line 69

Warning: in_array() expects parameter 2 to be array, null given in /home/kronika/domains/kronika.lt/public_html/wp-content/themes/true-news-child/single.php on line 69

Keliai aukštumų link


Warning: in_array() expects parameter 2 to be array, null given in /home/kronika/domains/kronika.lt/public_html/wp-content/themes/true-news-child/single.php on line 69

Keliai link aukštumų


Warning: in_array() expects parameter 2 to be array, null given in /home/kronika/domains/kronika.lt/public_html/wp-content/themes/true-news-child/single.php on line 69