Diabetas gyvenimo netrumpina

Diabetas gyvenimo netrumpina

Lietuvoje cukriniu diabetu serga dvigubai daugiau žmonių, negu iš viso gyvena Elektrėnų savivaldybėje. „Diabetas gyvenimo netrumpina. Jį trumpiname mes patys, neteisingai gyvendami,“ – tokią tiesą lapkričio 18 d. Elektrėnų viešojoje bibliotekoje vykusioje konferencijoje išsakė slaugytoja diabetologė Aurelija Jakočiūnienė. Konferenciją organizavo Elektrėnų diabeto klubas ir jo pirmininkas Alfonsas Sodonis.

Gražina RADZVILAVIČIŪTĖ

 

Lektoriai konferencijoje skaitė paskaitas apie tai, kaip maitintis, ką daryti, kad diabetas netemdytų ir netrumpintų gyvenimo. „Dažnai manęs klausia, ką galimą valgyti sergant cukriniu diabetu. Aš atsakau: valgyti galima viską, negalima valgyti tik bet ko, bet kokiais kiekiais ir bet kada,“ – sakė Kaišiadorių visuomenės sveikatos biuro specialistas Arvydas Raskilas. Toliau jis vardino pagrindines mitybos taisykles: įvairovę, pasirinkimą, balansavimą, saiko jausmą ir normalaus kūno svorio palaikymą. Pasak A. Raskilo, reikia prisiminti, jog teisingai subalansuota mityba kartu su fiziniu krūviu gali daryti stebuklus.

Profesorius Alvydas Laiškonis susirinkusiuosius kvietė saugoti sveikatą ir skiepytis nuo gripo bei plaučių uždegimo. Artėjant gripo sezonui svarbu žinoti, jog nuo gripo sergantieji diabetu skiepijami nemokamai, o skiepai nuo plaučių uždegimo – yra nauji. Už juos tektų sumokėti 45 Lt, tačiau pasiskiepijus plaučių uždegimo, sinusito ir kitų ligų galima išvengti net penkerius metus.

Diabetologė A. Jakočiūnienė atkreipė susirinkusiųjų dėmesį į tai, jog nėra universalių taisyklių, kaip maitintis norint išlaikyti geriausią savijautą. Kiekvienas esame skirtingas, todėl būtina kiek paeksperimentuoti, kiekvieną kartą matuoti cukrų ir pagal tai koreguoti maisto pasirinkimą, porcijų dydžius, valgymo dažnumą. Svarbiausia yra galvoti, kokią naudą mūsų organizmui suteiks vienas ar kitas maisto produktas. Pavyzdžiui, kefyre esantys baltymai lengvina insulino įsisavinimą, o juodos duonos angliavandeniai organizme išsisklaido per 9 valandas, todėl norint išvengti diabetinės komos, jos reikėtų valgyti penkiskart per dieną. „Jei valgome tik tam, kad prisikimštumėme skrandį, galime tiesiog praryti kempinę,“ – teigė A. Jakočiūnienė.

Lapkričio 14 d. nuo 1991 m. kasmet minima kaip Pasaulinė diabeto diena. Ji minima per kanadiečio Frederiko Bantingo, atradusio būdą insulinui gaminti, gimtadienį.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Aktualijos

Aktualijos

Aplinkos apsauga

Archyvas

Darbo partija

Elektrėnai

Elektrėnų kraštas gyvuose prisiminimuose

Elektrėnų krašto šviesuoliai

Europietiška savivaldybė

Keliai aukštumų link

Keliai link aukštumų