Apie žmogų, aukštesnį už kaminą

Apie žmogų, aukštesnį už kaminą

Prieš 25 metus mus su Lietuvos elektrinės direktoriumi Bogotoje apiplėšė. Anądien grįždamas iš Kauno, Elektrėnų pusiaukelėje pasigedau net dviejų kaminų. Ir iš karto pagalvojau apie LE statytoją Praną Noreiką. Jau grįžęs sužinojau apie Didžiojo energetiko išėjimą į nebūtį.
Mums paskubėjo pranešti, kad išėjo „partinis veikėjas Noreika“. Rašė tie, kurie, matyt, nežino, ką veikia elektromonteris, elektrinės budėtojas ar aukštos įtampos remontininkas. Tai – Prano jaunystė, nes paskui turėjo svarbesnių darbų: nuo 1960 metų statė Lietuvos elektrinę, o paskui iki 2010-ųjų jai vadovavo. 50 metų! Jis statė ne tik elektrinę, jis statė Elektrėnus – naujos kartos Lietuvos miestą. Paskui tapo pirmuoju šio miesto garbės piliečiu, nes pirmiausia galvojo apie LE žmones.
1995-tais su Pranu savaitę pra­leidom Venesueloje. Tai buvo Vytauto Dambravos sumanytas ir Prano Noreikos apskaičiuotas žygis – pirkti naujausią kurą – orimulsiją. Lietuva tapo „energetiškai laisva“ ne dėl svetimo laivo, o radusi alternatyvą Rusijos naftai 1995-tais. Pamenu, Ukrainos premjeras tada pasakė: mes bijom apie tai net pagalvoti.
Gal gerai, kad Pranas nematys griaunamo paskutinio Elektrėnų kamino. Pirkti galima ir elektrą, tik… grimztant į skolas. Nežinia, kas atsitiks su atminimo siena, ant kurios­ P. Noreika surašė visus, kurie kūrė ­Lietuvos energetiką. Jis buvo kuklus – jo vardo ten nėra.

Vilius Kavaliauskas

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Aktualijos

Aktualijos

Aplinkos apsauga

Archyvas

Darbo partija

Elektrėnai

Elektrėnų kraštas gyvuose prisiminimuose

Elektrėnų krašto šviesuoliai

Europietiška savivaldybė

Keliai aukštumų link

Keliai link aukštumų