Apie tai, kodėl lietuviams raštas už brangakmenius brangesnis

Apie tai, kodėl lietuviams raštas už brangakmenius brangesnis

Julija Kirkilienė

Savivaldybėje gegužės 7 d. – Spaudos atgavimo, kalbos ir knygos diena – nuo 2007 metų tradiciškai švenčiama Vievyje. Tada naujoji Vievio kultūros centro di­rektorė Audronė Stepankevičiūtė pasiūlė sujungti spaudą, kalbą ir knygą – savivaldybės laikraštį, kūrėjus ir biblioteką – bendram prasmingos dienos paminėjimui. Nuo 2007 metų ši diena įvairiomis formomis, bet visada prasmingai, minima Vievyje. Šiais metais šventėje spaudai atstovavo laikraščio „Elektrėnų kronika“ redakcijos kolektyvas ir Vievio gimnazijos jaunieji žurnalistai, kalbai atstovavo literatų klubas „Strėva“ ir jo vadovė, lituanistė, poetė, knygų autorė ir redaktorė Vilija Dobrovolskienė, o renginys vyko knygų šventovėje, Vievio Lazdynų Pelėdos bibliotekoje.
Apie spaudos ir kalbos draudimą 1864–1904 metais įdomiai papasakojo Elektrėnų krašto muziejaus vedėjas Tomas Petrauskas. Kartu su juo pasidalinti prisiminimais apie knygnešį Joną Grybauską pakvietė knygnešio proanūkę, literatę, Kaimo rašytojų sąjungos narę Oną Grybauskaitę-Kulbokienę. Knyg­nešio proanūkė priminė pasaulio reakciją į lietuvių siekį išsaugoti gimtąjį žodį: kai pasaulio kontrabandininkai, norėdami praturtėti, per sienas nešdavo brangakmenius, lietuviai kontrabanda nešdavo knygas, nes jiems brangiausias turtas yra sava kalba. Temą apie knygnešius pratęsė laikraščio „Elektrėnų kronika“ redaktorės pavaduotoja Virginija Jacinavičiūtė. Ji pasidalino prisiminimais, kaip Kietaviškių mokykloje jos brolis Gediminas, apsivilkęs muziejuje saugotą J. Grybausko sermėgą, vaidino knygnešį, o ji pati – motiną, perimančią iš knygnešio knygą. Virginija taip pat trumpai pasidalino šių laikų spausdintos žiniasklaidos iššūkiais ir padėkojo skaitytojams, besirenkantiems ir vertinantiems laikraštį „Elektrėnų kronika“.
V. Dobrovolskienė kalbėjo, kad šiuo laikmečiu lietuvišką žodį saugo ir literatai arba kitaip vadinami kūrėjais-mėgėjais… Ji pritaikydama Juozo Tumo-Vaižganto apsakymo pavadinimą „Rimai ir Nerimai“ kalbėjo apie mėgėjiškos kūrybos rimus ir nerimus, bet svarbų indėlį gyvosios kalbos įvairumo išsaugojimui. Savo kūrybą renginyje skaitė klubo „Strėva“ literatai Arvydas Vyš­niauskas, Steponas Kirkilas, Ona Kulbokienė, Svetlana Kunauskienė ir Vilija Dobrovolskienė. Dainas pagal savo kūrybos eiles atliko Vievio krašto kūrėjas Vidmantas Velička. Kūrybinę šventę vainikavo iš Vievio kilęs vertėjas, poetas, daugelio knygų redaktorius Kšištofas Kšivecas. Kaip kūrėjas yra pasisakęs spaudoje, pastebėjimus apie save ir pasaulį jis išsako eilėmis. Dar besimokydamas Vievio gimnazijoje, Kšištofas aktyviai spręsdavo kryžiažodžius, spausdinamus laikraštyje „Elektrėnų kronika“, o dabar jis yra aktyvus TV laidos „Auksinis protas“ dalyvis, pastebėtas Valstybės kalbos inspekcijos už tai, kad nė karto nesuklydo atsakydamas į 20 klausimų, kurie žodžiai rašomi su nosinėmis.
O kadangi gegužės 7 d. žurnalistai dar švenčia kaip profesinę šventę, redakcijos kolektyvą pasveikino Vievio kultūros centro direktorė A. Stepankevičiūtė, ištikimas laikraščio skaitytojas, šaškių ir paplūdimio tinklinio rungtynių organizatorius Anatolijus Šugajevas ir mero patarėjas Gintaras Jančiauskas. Redakcijos kolektyvas už sveikinimus taip pat dėkoja politikams, kurių vardus dėl rinkiminio laikotarpio bijome net paminėti, ir savo visiems skaitytojams, prisiminusiems, kad mes esame reikalingi ir nuoširdžiai pasveikinusiems. O rašinį užbaigti vis tiek noriu Kęstučio Vilkausko eilėraščiu, kuriame taikliai sudėliota žurnalistikos kasdienybė:
Spaudos atgavimo, kalbos ir
knygos dienai

Keisti, šviesti ir girdėti.
Parašyti-netylėti.
Belsti, kol atidarys –
Žurnalistinė lemtis.
Iš pelų atrasti grūdą
Ir pagauti kas išsprūdo.
Ginti laisvę ir Tėvynę
Gerbiant knygnešių gadynę.
Mintys, raidės, gyvas žodis
Kiekvienam kitaip atrodys,
Bet pasaulis be žinios
Pats savęs nepažinos.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami Video

Aktualijos

Aktualijos

Aplinkos apsauga

Archyvas

Darbo partija

Elektrėnai

Elektrėnų kraštas gyvuose prisiminimuose

Elektrėnų krašto šviesuoliai

Europietiška savivaldybė

Keliai aukštumų link

Keliai link aukštumų