Viskas apie Semeliškes, ką žinoti verta ne tik semeliškiečiams

Viskas apie Semeliškes, ką žinoti verta  ne tik  semeliškiečiams

Semeliškių seniūnė Loreta Karalevičienė apie statistiką, darbus ir planus susirinkusiesiems išsamiai kalbėjo beveik pusantros valandos

Julija Kirkilienė

Elektrėnų savivaldybę sudaro 8 seniūnijos, kuriose verda gyvenimas, gimsta ir miršta žmonės, yra išspręstų ir naujai atsiradusių problemų… Sužinoti, kaip gyvena seniūnijos, savivaldybės vadovai metų pradžioje vyksta į seniūnijas susitikti su gyventojais. Tokiuose susirinkimuose seniūnai savo vadovams ir gyventojams pateikia ataskaitą apie tai, kuo seniūnijos gyveno, ką ir kaip dirbo, kiek gavo ir kiek išleido pinigų ir pan. Pirmasis toks susitikimas vasario 27 dieną vyko Semeliškėse. Paskaitykite, kaip kaimynai gyvena…

Karo Semeliškėse nelaukia
Kadangi laikraštis „Elektrėnų kronika“ įkurtas yra kartu su savivaldybe, laikraščio žurnalistai per tuos 23 metus nėra praleidę nė vieno vadovų susitikimo su gyventojais, todėl gerai matome, kas per tuos metus pasikeitė. Pirmiausia, į susitikimus ateina mažiau žmonių, o tie, kurie ateina, vis mažiau atsineša neišspręstų problemų. Žmonės į susitikimus, kitaip nei pirmuosius du dešimtmečius, ateina geranoriškai nusiteikę, nėra pykčių. Galbūt taip yra todėl, kad geriau dirba seniūnai, o gal ir todėl, kad seniūnijose ma­žėja gyventojų. Štai ir Semeliškių seniūnijoje per 20 metų gyventojų sumažėjo 26 proc. Jei 2000 metais gyvenamąją vietą seniūnijoje buvo deklaravę 1460 gyventojų, tai 2023 metais – 1087. Tie 26 proc. skaičiais reiškia 373 žmonėmis mažiau. Semeliškių miestelyje gyvena 521 gyventojas – tai sudaro pusę visų seniūnijos gyventojų. Pernai, t.y. 2023 metais, seniūnijoje mirė 16 gyventojų, o gimė tik 4. Keturis kartus daugiau žmonių mirė, nei gimė. Daugiau nei 3 vaikus seniūnijoje augina tik 14 šeimų. Vaikų iki 18 metų seniūnijoje gyvena 166, pensininkų 205, darbingo amžiaus 705 žmonės. Apie tai ir kitą statistiką bei darbus ir planus Semeliškių seniūnė Loreta Karalevičienė susirinkusiems kalbėjo vos ne pusantros valandos. O tų susirinkusių kartu su seniūnijos darbuotojais buvo apie 20. Val­džios atstovų atvažiavo 8: meras Gediminas Ratkevičius, jo du patarėjai – Dovydas Bliujus ir Gintaras Jančiauskas, viena pavaduotoja – Inga Kartenienė, administracijos direktorė Jekaterina Goličenko, Ūkio plėtros ir investicijų skyriaus vedėja Giedrė Tomkevičiūtė-Kalinauskienė, Elek­trėnų komunalinio ūkio direktorius Ričardas Leckas bei Elektrėnų priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos viršininkas Jonas Chveduk. Policijos pareigūnų tarp svečių nebuvo. Ko gero, tai buvo pirmasis susitikimas seniūnijose, kad nedalyvautų tvarkos sergėtojai ir gyventojų ne­su­pažindintų su seniūnijoje įvy­kusiais viešosios tvarkos pažeidimais. Be to, susitikime nė vienu žodeliu nebuvo užsiminta, ką semeliškiečiams reikėtų daryti, jei tektų apsisaugoti nuo gyvybei ar sveikatai pavojingų veiksnių. Įtemptos tarptautinės pa­dėties, atrodo, neįvertino nei patys semeliškiečiai, nei savivaldybės vadovai. Žodžiu, Semeliškėse karo niekas nesitiki.

Renginys pradėtas buvo nuo susipažinimo. Pirmasis save pristatė mero patarėjas Gintaras Jančiauskas

Semeliškės – mūsų gyvenimas
Taip prieš 22 metų rašė il­gametė Semeliškių mokyklos di­rektorė Irena Černiauskienė. O kaip Se­meliškės gyvena šiandien?
Semeliškių miestelis, seniūnijos centras, beveik vienodu atstumu – 15–18 km – nutolęs nuo Elektrėnų, Vievio, Trakų miestų ir Aukštadvario gyvenvietės, nuo sostinės Vilniaus – 49 km. Taigi, pats miestelis įsikūręs strategiškai geroje ir gražio­je vietoje, geras susisiekimas su didesniais miestais. Seniūnijos teritorijos plotas užima beveik 7 tūkst. ha. Seniūnijoje gausu ežerų, upių ir upelių: teka Strėva, Volasta ir Dabinta, tyvuliuoja ežerai Lojus, Nestrėvantis, Vaisietis, Dabinčius, Monis ir Monaitis. Gyventojų ir svečių patogumui įrengtos dvi poilsio zonos su prieiga prie vandens, tai Semeliškių mstl. prie Nestrėvančio ežero ir Noškūnų k. prie Vaisiečio ežero. Seniūnija apima 33 kaimus, iš kurių trijuose jau niekas nebegyvena.
Didesni kaimai gyventojų skaičiumi yra Laičiai, turintys 111 gyventojų, ir Daugirdiškės, kuriose gyvenamą vietą deklaravę yra 94 gyventojai, bet vasaros metu gyventojų Daugirdiškėse gerokai padaugėja. Gražus kraštovaizdis, ežeringos vietos pritraukia didmiesčių gyventojus, kurių ne vienas Daugirdiškėse turi pasistatęs namus.
Vietinės reikšmės bendro naudojimo keliai seniūnijoje sudaro 104 km, iš jų asfaltbetonio dangos gatvių – tik 7 km. Tik Semeliškėse, šiek tiek Daugirdiškėse, Laičių, Subartėnų kaimuose yra asfaltuotų gatvių, kitur – žvyro danga ir gruntiniai keliai. Seniūnijos teritorijoje gatvėms suteikta 30 pavadinimų. Semeliškių seniūnija neturi seniūnaičių, o bendruomenių yra trys. Aktyviai veikia paramos organizacija „Caritas“, Semeliškes dažnai aplanko Elektrėnuose įkurtos labdaros ir paramos asociacijos „Ištiesk gerumo ranką“ savanoriai. Ne tik socialiniai darbuotojai, bet ir savanoriai lanko 8 rizikos šeimas, į socialinės rizikos sąrašą įrašyti 9 suaugę asmenys.
Kietojo kuro kompensacijas seniūnijoje gavo 138 šeimos, paramą maisto produktais gauna 232 gyventojai.

Semeliškės gražinasi
Per 2023 m. Semeliškėse baigta atnaujinti aikštelė prie Semeliškių Šv. Lauryno bažnyčios. Semeliškių miestelyje Užupio ir Strėvos gatvėse atlikti šaligatvio remonto darbai, asfaltbetonio danga padengta 410 metrų šaligatvio. Taip pat remontuo­tos asfaltbetonio dangos (išlyginamuoju asfaltu) Semeliškių miestelyje Ežero, Užupio gatvėse, Laičių kaime Kaimelio gatvėje. Nuolat prižiūrima ir gerinama vietinės reikšmės kelių, kurių ilgis 104 km, būklė – keliai žvyruojami, lyginami greideriu, šalinamos duobės ir įgriuvos. Nemažai iššūkių sulaukiama dėl kelių priežiūros žiemos laikotarpiu. Bet keliai yra prižiūrimi, nes kelius žiemos laikotarpiu prižiūri vietinė įmonė, kurios darbuotojai gerai žino vietinės reikšmės bendro naudojimo kelius ir gyventojus. Vairuotojų patogumui Semeliškių mstl. Užupio ir Strėvos gatvėse pastatytos nau­jos dėžės smėlio ir druskos mišiniui. Pastatyti kelio ženklai Lelyvos kaime naujai pavadintoje Polionijos gatvėje ir Mackonių kaime – Lygių gatvėje, kelio informaciniai ženklai – Noškūnų kaime prie Vaisiečio ežero naujai įrengtoje poilsio zonoje.
Kad aplinka būtų patraukli nuolatiniams gyventojams ir atvykstantiems svečiams, nuolat prižiūrima poilsio zona prie Ne­strėvančio ežero: atnaujinami suo­liukai, šiukšliadėžės, persirengimo kabina, lieptas. Pakrantėje ir tinklinio aikštelėje korozijos pažeistose vietose atliekamas smėlio pa­skleidimas. Surenkamos ir šalinamos atliekos, pastatytas atliekų surinkimo konteineris. Šiltuoju laikotarpiu pastatomas biotualetas.
2023 metais įrengta nauja poilsio zona prie Vaisiečio ežero. Semeliškių miestelis yra patrauklus tiek atvykstantiems, ieškantiems čia istorinės atminties, autentiškų pastatų, ramybės ir gamtos grožio, tiek čia gyvenančiai bendruomenei, nes yra nuolat prižiūrimas. Tvarkoma centrinė aikštė, šaligatviai ir kitos viešosios erdvės, remontuojami gatvės suoliukai, šiukšliadėžės. Miestelio prekybinėje aikštelėje ir prie Semeliškių Šv. Lauryno bažnyčios užsakoma biotualetų paslauga. Vienodai prižiūrimos ir tvarkomos visos kitos seniūnijos bendrojo naudojimo teritorijos: šienaujamos ir tvarkomos menkaverčiais krūmais apaugusios pakelės, žalieji plotai, daugiamečiais ir vienmečiais augalais apželdinamos teritorijos.
Atnaujinamos kalėdinės dekoracijos miestelio aikštėje auginamai sidabrinei eglei kalėdiniu laikotarpiu papuošti. Keičiantis metų laikams prie autobusų stotelės atnaujinamos dekoracijos su miestelio pavadinimu „Semeliškės“. Gyventojų ir vaikų dienos centro vaikų patogumui atnaujintas pėsčiųjų takas prie Semeliškių seniūnijos pastato, atliktas išorės pastato būtinasis remontas (kamino sienos), aplinka atnaujinta vienmečiais ir daugiamečiais augalais. Laičių kaime, prie esamos parduotuvės ir Laičių kaimo bendruomenei suteiktų patalpų, bendruomenės iniciatyva pastatyta vaikų žaidimų įranga (supynės). Semeliškėms skirti du konteineriai tekstilei, bet gyventojai neapsisprendžia, kur tuos konteinerius geriausia pastatyti.
Seniūnijoje organizuojami įvai­rūs kultūros ir sporto renginiai, iš kurių visoje savivaldybėje žinomas Semeliškių festivalis „Nuo Lauryno iki Roko“. Iš viso renginiams skirta per 19 tūkst. eurų, dalį tų pinigų seniūnija išleidžia mokesčiams už komunalines paslaugas apmokėti, taip pat įsigijo dvi lauko palapines, į Semeliškes koncertuoti atvažiuoja žinomi šalies atlikėjai, savivaldybės saviveiklininkai, dažnai renginiuose koncertuoja du Semeliškių ansambliai – „Svaja“ ir „Konkordas“.

Į susitikimą su savivaldybės vadovais iš 1087 deklaravusiųjų Semeliškių seniūnijoje gyvenamąją vietą, atėjo vos 20

Spręstinos problemos
Seniūnija norėtų rekonstruoti gatvių apšvietimo tinklus ir įrengti naujų. Labai reikėtų atnaujinti gatvės apšvietimo tinklą Daugirdiškių kaime, Monio g. Šiems darbams atlikti dar 2021 metais parengtas projektas, kurio sąmata 66 250,49 Eur. Labai reikėtų atnaujinti Lai­čių kaime, Laičių gatvėje esamus (susidėvėjusius) gatvės apšvietimo tinklus, Laičių kaime, Kaimelio gatvėje, įrengti 7 LED šviestuvus su požeminėmis kabelinėmis linijomis, apskaita ir automatiniu valdymo skydu. Sąmata 22 000 Eur.
Semeliškių miestelyje esamus 66 šviestuvus su naujomis atramomis ir natrio lempomis pakeis­ti į LED šviestuvus kainuotų per 16 500 Eur. Semeliškių miestelyje J.Basanavičiaus–Užupio g. 0,72 km atkarpoje pakeisti seną susidėvėjusį apšvietimą į naują gatvės apšvietimą su LED lempomis pagal 2021 m. parengtą projektą kainuotų 37 512,90 Eur. Ateityje reikėtų atnaujinti likusius gatvių apšvietimo tinklus Semeliškių miestelio kitose gatvėse, keičiant senas atramas į naujas atramas su LED lempomis, įrengti gatvės apšvietimą Semeliškių miestelyje, Šilo g. Reikia atnaujinti kelio dangas Basanavičiaus g.–Užupio g. Pagal 2023 m. parengtą projektą darbus, kurių kaina per 130 tūkst. Eur, planuojama atlikti šiais metais. Planuojama remontuoti šaligatvį Užupio g. Remonto reikia ir kitiems seniūnijos keliams bei šaligatviams. Per seniūniją eina ilgi valstybinės reikšmės rajoniniai keliai, kuriems taip pat reikia remonto, todėl seniūnė nesikuklina apie būtinus darbus priminti Lietuvos automobilių kelių direkcijai.
Seniūnė kalbėjo, kad vandens tiekimo ir nuotekų tvarkymo infrastruktūros problemos jau išspręstos Semeliškėse, Laičiuose, Dau­girdiškėse, Subartėnuose, beliko įrengti Laičių kaime nuotekų valymo įrenginius pagal 2025 metais numatytą planą. Seniūnė pasidžiaugė, kad rengiamas projektas Semeliškių turgavietei praplėsti ir atnaujinti. Dar seniūnija norėtų įrengti maudyklą Daugirdiškėse, suprojektuo­ti ir įrengti servitutinį privažiavimą į Norkūnų kaimo kapines. Spręstinų problemų turėjo du į susitikimą atėję gyventojai. Vienas gyventojas dėl blogo kelio negali privažiuo­ti prie savo namų, nors namuose gyvena 3 negalią turintys asmenys. Jei prireiktų greitosios medicinos ar ugniagesių pagalbos – pagalbai tektų pėsčiomis iki namų klampoti. Kita gyventoja prašė pašalinti seną, bet didelį medį, kuris esą kelia pavojų šalia esantiems pastatams.

Aiškūs ir reikalingi darbai
Po ilgos ir išsamios seniūnės kalbos, svečiams nedaug ką liko ir pasakyti. Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento prie Vidaus reikalų ministerijos Elektrėnų priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos viršininkas Jonas Chveduk semeliškiečiams papasakojo apie gaisrus savivaldybėje. 2023 m. ugniagesiai į gaisrus iškviesti buvo 96 kartus ir tai buvo 3 k. mažiau nei prieš 20 metų. Ugniagesiai, pasirodo, šiuo laikotarpiu dažniau vykdo įvairius gelbėjimo darbus nei gaisrus gesina. Paskutinis jų geras darbas – išgelbėti du Elektrėnų mariose skendę žvejai. Deja, trečio išgelbėti nepavyko. Pareigūnas paragino gyventojus įsirengti dūmų detektorius, išsivalyti dūmtraukius. Dūmtraukių valymu susidomėję gyventojai diskutavo, kas jų kaminus galėtų išvalyti. Susitikimo pabaigoje susirinkusieji balsavo už seniūnijos biudžetą – 139 tūkst. Eur. Balsavo žmonės nesuprasdami, ar gerai, ar blogai visiems metams tiek pinigų seniūnijai. Susitikimo pabaigoje meras irgi tarė žodį. Pagyrė seniūnę, kad ji savo ataskaitoje taip išsamiai viską surašė, kad savivaldybės vadovams ne ką pridurti beliko. Meras pažadėjo išsiųsti komandą išsiaiškinti dėl problemą iškėlusio gyventojo privažiavimo prie namų, pakvietė žmones merui rašyti prašymus dėl pavojingų medžių pašalinimo ir paragino savo problemas atvežti jam tiesiai į priėmimą. Mat asmeniniuose pokalbiuose naudos gauna abi pusės: viena pusė sužino problemas, o kita pamato, ar savivaldos valdžia geba tą problemą išspręsti. Kitą dieną po susitikimo meras savo „Facebook“ paskyroje pasidalino įrašu: „Vakar Semeliškių seniūnijoje pradėjome susitikimus su gyventojais. Visuomet smagu ir produktyvu su žmonėmis susitikti gyvai, aptarti jų kasdieninius džiaugsmus ir rūpesčius. Iš Semeliškių grįžau su aiškiais reikalingais darbais, kuriuos šiais metais turime spręsti dar aktyviau. Tai gatvių apšvietimo infrastruktūra, gatvių ir kelių priežiūra, turgelio įrengimas miestelio centre“.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami Video


Warning: in_array() expects parameter 2 to be array, null given in /home/kronika/domains/kronika.lt/public_html/wp-content/themes/true-news-child/single.php on line 69

Aktualijos


Warning: in_array() expects parameter 2 to be array, null given in /home/kronika/domains/kronika.lt/public_html/wp-content/themes/true-news-child/single.php on line 69

Aktualijos


Warning: in_array() expects parameter 2 to be array, null given in /home/kronika/domains/kronika.lt/public_html/wp-content/themes/true-news-child/single.php on line 69

Aplinkos apsauga


Warning: in_array() expects parameter 2 to be array, null given in /home/kronika/domains/kronika.lt/public_html/wp-content/themes/true-news-child/single.php on line 69

Warning: in_array() expects parameter 2 to be array, null given in /home/kronika/domains/kronika.lt/public_html/wp-content/themes/true-news-child/single.php on line 69

Archyvas


Warning: in_array() expects parameter 2 to be array, null given in /home/kronika/domains/kronika.lt/public_html/wp-content/themes/true-news-child/single.php on line 69

Darbo partija


Warning: in_array() expects parameter 2 to be array, null given in /home/kronika/domains/kronika.lt/public_html/wp-content/themes/true-news-child/single.php on line 69

Elektrėnai


Warning: in_array() expects parameter 2 to be array, null given in /home/kronika/domains/kronika.lt/public_html/wp-content/themes/true-news-child/single.php on line 69

Elektrėnų kraštas gyvuose prisiminimuose


Warning: in_array() expects parameter 2 to be array, null given in /home/kronika/domains/kronika.lt/public_html/wp-content/themes/true-news-child/single.php on line 69

Elektrėnų krašto šviesuoliai


Warning: in_array() expects parameter 2 to be array, null given in /home/kronika/domains/kronika.lt/public_html/wp-content/themes/true-news-child/single.php on line 69

Europietiška savivaldybė


Warning: in_array() expects parameter 2 to be array, null given in /home/kronika/domains/kronika.lt/public_html/wp-content/themes/true-news-child/single.php on line 69

Warning: in_array() expects parameter 2 to be array, null given in /home/kronika/domains/kronika.lt/public_html/wp-content/themes/true-news-child/single.php on line 69

Warning: in_array() expects parameter 2 to be array, null given in /home/kronika/domains/kronika.lt/public_html/wp-content/themes/true-news-child/single.php on line 69

Keliai aukštumų link


Warning: in_array() expects parameter 2 to be array, null given in /home/kronika/domains/kronika.lt/public_html/wp-content/themes/true-news-child/single.php on line 69

Keliai link aukštumų


Warning: in_array() expects parameter 2 to be array, null given in /home/kronika/domains/kronika.lt/public_html/wp-content/themes/true-news-child/single.php on line 69