Vaiko kalba. Logopedo patarimai tėvams

Vaiko kalba. Logopedo patarimai tėvams
Kiekvieno vaiko kalbos vystymasis savitas. Vieni vaikai, sulaukę dvejų metukų, taria keletą žodelių, o kiti jau kalba sakiniais. Šie skirtumai priklauso nuo daugeli dalykų: nuo vaiko asmenybės savybių, psichomotorinio vystymosi ypatumų, aplinkos sąlygų.

Įvairaus amžiaus vaikučių tėveliai nerimauja dėl netaisyklingo savo atžalų kalbėjimo.
Jau dvidešimtus metus dirbu logopede. Penkiolika metų dirbau mokykloje-darželyje ,,Žiogelis“, o šiuo metu esu Elektrėnų pedagoginės psichologinės tarnybos logopedė. Taigi, pabandysiu atsakyti į keletą tėvelius dažniausiai neraminančių klausimų.
Kokios priežastys sukelia kalbos problemas?
Kalbos sutrikimų priežastys labai įvairios. Garsų tarimo sutrikimus dažnai nulemia  įvairūs kalbos padargų (liežuvio, lūpų, gomurio, žandikaulių) pakitimai. Kalbos, kaip sistemos, problemas gali sukelti motinos nėštumo patologija, mamos ar kūdikio persirgtos ligos, traumos, paveldimos ligos, kiti vaiko raidos sutrikimai, pavyzdžiui, vaiko kurtumas, cerebrinis paralyžius ir kt. Kalbos raidos problemų gali turėti vaikučiai, augantys skurdžioje kalbinėje aplinkoje.
Kokie požymiai gali rodyti kalbos sutrikimą?
Tėvams būtina susirūpinti jeigu:
• vienerių – dvejų metukų vaikai netaria jokių garsų;
• trejų metų vaikutis vartoja tik pavienius žodelius, garsus, garsažodžius;
• ketverių – penkerių metų vaikai kalba netaisyklingais sakiniais, nederina žodžių sakiniuose, vaiko kalbą sunkiai supranta aplinkiniai;
• penkerių su puse – šešerių metų vaikas dar netaisyklingai taria garsus, kitaip tariant – švepluoja;
• vaikas mikčioja;
• vaikas turi kitų raidos problemų.
Kas ir kur gali įvertinti vaiko kalbą?
Vaiko kalbos įvertinimą atlieka aukštąjį universitetinį išsilavinimą turintis specialistas – logopedas. Logopedai Lietuvoje dirba įvairiose įstaigose: ankstyvosios reabilitacijos tarnybose, poliklinikose, darželiuose, pedagoginėse psichologinėse tarnybose, mokyklose, sanatorijose bei privačiuose kabinetuose. Elektrėnų savivaldybėje logopedai dirba: Pedagoginėje psichologinėje tarnyboje, daugelyje darželių ir mokyklų bei Abromiškių reabilitacijos ligoninėje (vaikų skyriuje).
Kas yra logopedinė pagalba?
Logopedas nustatęs kalbos sutrikimą, pagalbos vaikui pobūdį aptaria su tėvais. Logopedinė pagalba – tai logopedinės pratybos (užsiėmimai), kurių tikslas – šalinti kalbos surikimus bei lavinti vaiko kalbinius gebėjimus. Pratybos gali būti vaikui skiriamos individualiai arba vaikas lankosi pas logopedą su kitų vaikučių grupe. Pagal sutrikimo sunkumą logopedas nustato pagalbos vaikui intensyvumą, trukmę ir pobūdį. Logopedinės pagalbos efektyvumas priklauso nuo logopedo ir vaiko tėvų bendradarbiavimo. Dažnai logopedas suteikia tėvams naudingų rekomendacijų, padedančių ugdyti vaiko kalbą ir šalinti kalbos nesklandumus.
Keletas logopedo pastebėjimų:
• Jeigu vaikui nustatytas kalbos sutrikimas, jis savo problemų ,,neišaugs“. Vaikui tikrai bus reikalinga logopedo pagalba.
• Yra sudėtingų sutrikimų, kada net suteikus logopedo pagalbą, išlieka liekamieji reiškiniai.
• Kalbos sutrikimai gali turėti neigiamos įtakos vaiko mokymuisi.
• Vaikas nekaltas dėl savo kalbos problemų. Tėveliai, nekaltinkite ir nekritikuokite savo vaiko, o stenkitės suprasti ir padėti.
Mūsų vaikai – didžiausias mūsų turtas ir mes juos mylime ne todėl, kad jie taisyklingai kalba, gražiai dainuoja ar šoka, gerai mokosi, sportuoja… Mes juos tiesiog mylime.

Asta Lauciuvienė
Elektrėnų savivaldybės
Švietimo paslaugų centro
Pedagoginės psichologinės tarnybos logopedė metodininkė

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Aktualijos

Aktualijos

Aplinkos apsauga

Archyvas

Darbo partija

Elektrėnai

Elektrėnų kraštas gyvuose prisiminimuose

Elektrėnų krašto šviesuoliai

Europietiška savivaldybė

Keliai aukštumų link

Keliai link aukštumų