Praėjusio karo pavojai Elektrėnuose

Praėjusio karo pavojai Elektrėnuose

Julija Kirkilienė

Antradienį, vasario 27 d. priešpietę, elektrėniškius suneramino link elektrinės skubančios visos pagalbos tarnybos. O po pietų Policija informavo, kad Elektrėnuose, atliekų tvarkymu užsiimančios įmonės „Ekobazė“ teritorijoje, rasta aviacinė bomba – ji buvo tarp senų padangų. Pirminiais duomenimis, sprogmuo galėjo būti atgabentas su utilizuoti siunčiamomis padangomis.

Tarnybų komentaras
Vilniaus apskr. VPK Komunikacijos poskyrio vedėja Julija Samorokovskaja informavo, kad pranešimas apie rastą sprogmenį gautas apie 12.43 val. Įmonės darbuotojas informavo, kad Elektrėnuose, Obenių g., senoje padangoje, rasta paslėpta karo laikų aviacinė bomba. Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento (PAGD) Komunikacijos skyriaus atstovė Edita Zdanevičienė informavo, kad ugniagesiai žinią apie įvestą planą „Skydas“ gavo 13.01 val., įvykio vietoje budėjo ugniagesiai, policijos pareigūnai, taip pat buvo atvykę išminuotojai. Vilniaus apskr. VPK Komunikacijos poskyrio vedėja J. Samorokovskaja patikslino, kad Lietuvos kariuomenės atstovai išvežė rastą aviacinę bombą. Pasak jos, iš įmonės teritorijos darbuotojai evakuoti nebuvo. VPK Komunikacijos poskyrio vedėja sakė, kad ikiteisminis tyrimas dėl įvykio nepradėtas.

Specialistų komentaras
Kokia tai galėjo būti aviacinė bomba ir ar ji kėlė grėsmę elek­trėniškiams, klausiau savivaldy­bėje gyvenančio, Lietuvos karo akademijos Gynybos analizės centro politikos analitiko, žurnalo „Mūsų žinynas“ redaktoriaus, plk. Romo Žibo. Jis patikslino informaciją, kad Elektrėnuose buvo rasta 81 mm kalibro minosvaidžio mina. Ji buvo kovinėje būklėje, t.y. pavojinga, galinti sprogti. Tai pakankamai dažnai randamas sprogmuo. Pasirodo, kad Lietuvos kariuomenės pulkininko Juozo Vitkaus bataliono išminuotojai per savaitę visos Lietuvos teritorijoje randa 50–60 minų, artilerijos sviedinių. Per metus batalionas nukenksmina apie 3000 įvairių sprogmenų.
Elektrėnų atvejis įdomus tuo, kad sprogmuo buvo rastas tarp padangų, todėl jas utilizuojant galėjo sprogti. „Gaila, bet vis dar pasitaiko atvejų, kai randamos Antrojo pasaulinio karo laikų minos, aviacinės bombos. Jeigu karo inžinieriai nusprendė judinti aviacinę bombą ir ją išvežti neatliekant darbuotojų evakuacijos, reiškia ta bomba nebuvo pavojinga, arba atstumas nuo jos iki patalpų, kuriose buvo darbuotojai, buvo saugus. Įprastai, jeigu leidžia sąlygos, rasti sprogmenys likviduo­jami vietoje. Tai saugiausias būdas juos likviduoti. Bet koks sprogmuo yra pavojingas, ypač jeigu jis atsiranda paauglių rankose. Smalsumas ir žinių stoka nugali atsargumą ir paaugliai kartais rizikuoja juos ardyti. Tai gali baigtis smalsuolių mirtimi. Kalbant apie aviacinę bombą, atstumas, kuriame pavojinga nuo jos būti, priklauso nuo bombos dydžio ir paskirties“, – kalbėjo plk. R. Žibas.

Direktoriaus komentaras
UAB „Ekobazė“ direktorius Karolis Kubilius su redakcija pasidalino informacija apie tą laimingai pasibaigusį įvykį. Padangos utilizavimui į „Ekobazę“ vežamos iš kitų atliekas tvarkančių įmonių. Kad nebūtų sugadinta brangi įranga, prieš utilizuojant – „Ekobazėje“ specialia įranga iš padangų daromos granulės – atvežtas turinys tikrinamas metalo detektoriais. Tą darbą atlikęs darbuotojas pagalvojo tarp padangų radęs seną šampano butelį. Bet ją pakėlus kaušu, darbuotojas suprato, kad tai gali būti sprogmuo, ir apie radinį pranešė direktoriui. Direktorius keistą radinį nufotografavo ir nusiuntė specialistui, kuris pa­tvirtino, kad tai karo laikų sprogmuo. Apie „radybas“ pranešė pareigūnams, kurie atvykę į įvykio vietą „Stop“ juos­ta aptvėrė teritoriją.„Ekobazė“ di­rektorius K. Kubilius sakė, kad atsakingų darbuotojų dėka įmonė išvengė nelaimės. Jei sprogmuo būtų patekęs į granuliavimo įrangą, ji būtų sugadinta ir nežinia, ar nebūtų nukentėję žmonės. Direktorius at­meta įtarimus, kad sprogmuo būtų atvežtas specialiai. „Jei kas būtų specialiai norėjęs pakenkti įmonei, būtų atvežęs šiuolaikišką sprogmenį“, – kalbėjo K. Kubilius.

 

Karolio Kubiliaus nuotr.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami Video

Aktualijos

Aktualijos

Aplinkos apsauga

Archyvas

Darbo partija

Elektrėnai

Elektrėnų kraštas gyvuose prisiminimuose

Elektrėnų krašto šviesuoliai

Europietiška savivaldybė

Keliai aukštumų link

Keliai link aukštumų