Pareiga – pristatyti atliekas, kur jų vieta

Pareiga – pristatyti atliekas, kur jų vieta

Raminta ČESNAUSKAITĖ

Pasenusios buitinės technikos surinkimo punktų netrūksta visoje Lietuvoje, atrodo, jau nebereikėtų sukti galvos, kur dėti nebenaudojamus senus elektros prietaisus. Tačiau Elektrėnuose buitinėms atliekoms skirtuose konteineriuose ar šalia jų vis dar galima išvysti besimėtantį virdulį ar plaukų džiovintuvą, nors visa elektros ir elektroninė įranga (žymima perbraukto konteinerio ženklu) privalo būti šalinama atskirai nuo komunalinių atliekų.

Pavojingos aplinkai

Elektros ir elektroninės įrangos kiekiai ir įvairovė nuolat auga, todėl ir įsigyjama šios įrangos vis daugiau: 2013 metais šalies vidaus rinkai jos patiekta daugiau kaip 27 tūkst. tonų. Deja, daugiau kaip 2 tūkst. tonų elektros ir elektroninės įrangos atliekų (EEĮA) Lietuvoje kasmet vis dar išmetama su kitomis atliekomis. Nebenaudojamų elektros ir elektroninės įrangos prietaisų, baterijų negalima mesti į komunalinėms atliekoms skirtus konteinerius, statyti šalia jų, laikyti atviroje vietoje, ardyti patiems, nes tai pavojinga tiek aplinkai, tiek sveikatai. Patekusios su kitomis atliekomis EEĮA išskiria kenksmingas chemines medžiagas. Šios atliekos ypač pavojingos tampa, kai jas paveikia vanduo ir erozija: iš irstančių atliekų į vandenį, dirvą, orą patenka sunkiųjų metalų ir kitų pavojingų aplinkai medžiagų. Tačiau tinkamai tokias atliekas rūšiuojant, jas perdirbus, galima gauti energijos ir antrinių žaliavų.

Kur dėti?

Elektros ir elektroninės įrangos atliekas nemokamai galima atiduoti platintojui, kuris prekiauja elektronine įranga, nuvežti į Kazokiškių sąvartyne įrengtą didelių gabaritų atliekų surinkimo aikštelę, pristatyti jas į gamintojų ir importuotojų (ar juos vienijančių licencijuotų organizacijų) įrengtas tokių atliekų priėmimo vietas, pristatyti į elektros ir elektroninės įrangos atliekų tvarkytojų įrengtas tokių atliekų surinkimo vietas, išsikviesti elektros ir elektroninės įrangos atliekų tvarkytojus, kad jie patys išsivežtų nebenaudojamą įrangą.

Lietuvos Respublikos aplinkos ministerija kartu su partneriais sukūrė smulkios elektros ir elektroninės įrangos atliekų surinkimo sistemą: visoje Lietuvoje buvo pastatyti konteineriai šioms atliekoms mesti labiausiai lankomose vietose, nemokamai gyventojams išdalintos elektronikos atliekų rūšiavimo dėžutės, kur būtų galima mesti smulkius elektros ir elektroninius prietaisus. Elektrėnų savivaldybėje smulkios elektros ir elektroninės įrangos atliekų surinkimo konteineriai pastatyti Lietuvos elektrinėje, UAB „Elektrėnų komunalinis ūkis“ Transporto padalinio administracinėse patalpose, Elektrėnų savivaldybės administracijoje, „Ąžuolyno“ mokykloje, Elektrėnų profesinio mokymo centre, Sanatorinėje mokykloje, Elektrėnų sporto, turizmo ir pramogų centre. Į konteinerius galima mesti baterijas ir elektros energija maitinamus prietaisus, kurių dydis neviršija 50x40cm, t.y. smulkius namų apyvokos daiktus, IT ir telekomunikacinę, apšvietimo įrangą, žaislus, laisvalaikio ir sporto įrangą, matavimo, svėrimo ar derinimo prietaisus.

Reikalavimai

Konteineriai pastatyti, aikštelės įrengtos, visos galimybės tinkamai tvarkyti atliekas yra. Tačiau tai daroma vangiai. O reikalavimai atliekų rūšiavimui vis didės: 2014 m. balandžio 16 d. Vyriausybės nutarimu patvirtintas naujasis Valstybinis atliekų tvarkymo 2014-2020 m. planas, kuriame nustatyta, kad iki 2016 m. turi būti perdirbta ar kitaip panaudota ne mažiau kaip 45 proc., o iki 2020 m. ne mažiau kaip 65 proc. komunalinių atliekų. Nuo 2016 metų bus privaloma surinkti ne mažiau kaip 45 proc., o nuo 2020 metų ne mažiau kaip 65 proc. elektros ir elektroninės įrangos atliekų, skaičiuojant pagal elektros ir elektroninės įrangos kiekį, patiektą vidaus rinkai.

Jei negalvojame apie aplinkai ar savo sveikatai daromą žalą, gal privers susimąstyti plonėjanti piniginė? Juk perkant bet kokį elektroninį prietaisą tenka sumokėti ir už jo utilizavimą, nes gamintojai ir importuotojai, kurie moka atliekų tvarkytojams, šias išlaidas įskaičiuoja į prekės kainą. Kuo efektyviau tvarkysime elektronines atliekas, tuo mažesnių išlaidų patirs pardavėjai, tuo mažiau kainuos prekės. Nuo 2016 m. planuojama įvesti ir papildomą mokestį už sąvartynuose šalinamas atliekas. Šio mokesčio įvedimo tikslas – mažinti į sąvartynus patenkančių atliekų kiekį ir skatinti kuo daugiau jų perdirbti. Gyventojams nerūšiuojamų buitinių atliekų tvarkymas vis brangs. Gal tai padės suprasti, kad atliekas rūšiuoti privalo kiekvienas šalies gyventojas.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami Video

Aktualijos

Aktualijos

Aplinkos apsauga

Archyvas

Darbo partija

Elektrėnai

Elektrėnų kraštas gyvuose prisiminimuose

Elektrėnų krašto šviesuoliai

Europietiška savivaldybė

Europos Pulsas

Keliai aukštumų link