Parama: sugadinta ar sugedo?

Parama: sugadinta ar sugedo?
Gražina Radzvilavičiūtė

IMG_1292fgdghdhdhdfDovanotam arkliui į dantis nežiūrima. Tačiau viena Europos Bendrijos paramą maisto produktais gaunanti moteris ėmė ir pažiūrėjo.

Ir polietileninėje trijų grūdų dribsnių pakuotėje išvydo ne tik lervų, bet ir išsiritusių, į laisvę bandančių  ištrūkti kandžių.
Namuose priviso kenkėjų
Pakuotę trijų grūdų dribsnių, ant kurios nurodyta, jog jie tinkami vartoti iki 2011 m. gegužės 3 d., į redakciją atnešė paramą maisto produktais gaunanti moteris. Elektrėnietė pastebėjo, jog po to, kai liepą namo ji parsinešė labdaros, namuose ėmė skraidyti kandys. Iš pradžių moteris manė, jog kandys – drabužinės, todėl ėmė tvarkytis spintose. Tačiau kenkėjų vis daugėjo, ir elektrėnietė pastebėjo, jog jos ropoja iš spintelės, kurioje laikomos labdara gautos kruopos.
Elektrėnietė tikina, jog jos namuose produktai užsikrėsti kenkėjais negalėjo: jų knibžda ir sandariose plastikinėse pakuotėse. Lervos maišelyje priverpusios voratinklių, o šalia ropinėja jau išsiritę drugeliai.
Gauti miltai taip pat kirmėlėti, tačiau, pasak elektrėnietės, šiuos kenkėjus aptikti sunkiau: miltus reikia plonai paskirstyti tarp dviejų popieriaus lapų. Ryte matyti vingeliai – lervų judėjimo pėdsakai.
Elektrėnietė nerimavo, jog pagyvenę žmonės kenkėjų galėjo nepastebėti ir suvartoti sugedusius produktus.
Kandžių bumas
Pasklaidžius regioninę spaudą matyti, jog šis atvejis – vienas iš daugelio. Kirmėlėti ryžiai, trijų grūdų košė, miltai, juodų vabaliukų pilnos manų kruopos – tokią paramą maisto produktais gavo Šiaulių, Jurbarko, Ramygalos, Kretingos gyventojai.
Elektrėnuose paramos maisto produktais dalinimu rūpinasi „Caritas“. Anksčiau parama buvo dalijama baseino pastate buvusioje banketinėje salėje, kurioje, pasak kirmėlėtas kruopas atnešusios elektrėnietės, drėgna, tvyroja specifinis kvapas. Tačiau Socialinės paramos skyriuje sužinojome, jog jau nuo pirmadienio maisto produktai yra dalijami ten, kur anksčiau veikė kavinė „Skalsa“ – savivaldybės pastato rūsyje. Kaip sakė Elektrėnų „Caritas“ reikalų vedėja Aldona Frejuvienė, jau tą dieną maisto produktų atėjo pasiimti apie šimtas šeimų.
A. Frejuvienė paneigė, kad buvusios paramos dalinimo patalpos buvo drėgnos, esą tokiems karščiams tvyrant drėgmė laikytis negalėjo, o kad sienos nuardytos ir patalpoje vyko remontas – tiesa. Tačiau Elektrėnuose vietą, kur tilptų 7 t maisto produktų, ir kur kasdien jų pasiimti galėtų ateiti šimtai žmonių, rasti sudėtinga.
Pasak A. Frejuvienės, gauti produktai per mėnesį sėkmingai išdalinami. Skundų dėl nekokybiškų produktų ji dar nėra girdėjusi, atvirkščiai – paramą gaunantys pripažįsta, kad ryžiai – skanūs, o kai kurie tų trijų grūdų dribsnių neima, nes nemėgsta.
Patikrina prieš atiduodant į fondus
Patalpomis, kuriose dalinama parama maisto produktais, rūpinasi seniūnija. Kadangi tai nėra prekyba, parama dalinama taip, kaip išeina: kai kuriose savivaldybėse net kabinetuose. Anksčiau viename iš seniūnijos pastato kabinetų parama buvo dalinama ir mūsų mieste, tačiau, kaip sakė A. Frejuvienė, buvo nepatogu: sunku sutalpinti tiek produktus, tiek jų pasiimti ateinančius žmones.
Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT) maisto produktus, kurie vėliau išdalinami kaip Europos Bendrijos parama, patikrina įmonėse, kurios juos teikia. Pavyzdžiui, Elektrėnų savivaldybės VMVT tikrino produktus, kuriuos fondams skyrė „Malsena“. Taigi visi produktai, kurie patenka į šią paramą, vartojimui tinkami.
Tačiau kas su jais nutinka vėliau, kokiomis sąlygomis jie dalijami, VMVT neprižiūri, kadangi maisto produktų dalijimas – ne prekyba. O pasak VMVT maisto produktų inspektorės Daivos Rybakovos, jei produktai laikomi tvarkinguose, sausuose sandėliuose, parazitų juose neturėtų užsiveisti.
Pasak D. Rybakovos, Elektrėnų savivaldybės VMVT dėl paramos maisto produktais niekas nesiskundė.
Išsirita per mėnesį
Pasak specialistų, komentuojančių panašius atvejus kituose Lietuvos regionuose, kandys, graužiančios kruopas, polietileninę pakuotę nesunkiai prakanda, o apie miltus popieriniuose maišeliuose nėra nė kalbos. Toks gausus kenkėjų antplūdis aiškinamas karšta vasara, kai susidarė palankios sąlygos jiems daugintis. Tačiau atšalus orams kandys taip nebesidaugins.
Mėnesio kandims iš kiaušinėlių virsti drugeliais esant šiltam orui pakanka. O parama maisto produktais dalinama kas antrą mėnesį: ji buvo dalinama liepą, rugpjūtį buvo pertrauka, o rugsėjį žmonės vėl ateina pasiimti produktų. Pakalbinome ir kitus paramą gaunančius žmones: buvo ir daugiau dribsniuose ir ryžiuose radusių lervų. Tačiau žmonės jas aptiko mėnesiui beveik praėjus.
Taigi iš kur kruopose, kurios visą rugpjūtį buvo jau ne dalijimo patalpose, o žmonių namuose, atsirado kandžių, deja, patikrinti nebeįmanoma.
Faktai
Paramą maisto produktais turi teisę gauti asmuo, kurio pajamos per mėnesį nesiekia 525 Lt.
Elektrėnų seniūnijoje paramą maisto produktais gauna 1,4 tūkst., o Vievio seniūnijoje – 1,2 tūkst. žmonių. Mažiausiai tokių žmonių yra Beižionių seniūnijoje – 84 asmenys.
Iš viso Elektrėnų savivaldybėje paramą maisto produktais gauna 3,7 tūkst. žmonių.
IMG_1288tdynngnf154..
.
.
.
.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami Video

Aktualijos

Aktualijos

Aplinkos apsauga

Archyvas

Darbo partija

Elektrėnai

Elektrėnų kraštas gyvuose prisiminimuose

Elektrėnų krašto šviesuoliai

Europietiška savivaldybė

Keliai aukštumų link

Keliai link aukštumų