Julija Kirkilienė
Elektrėnuose steigiamasis partijos „Vardan Lietuvos“ susirinkimas įvyko be partijos lyderio Sauliaus Skvernelio. Vaikai susirgo koronavirusu. Nors informacijos apie susirinkimą, vykusį gruodžio 6 d., buvo minimaliai, bet žmonių susirinko gausiai. Dauguma atėjusiųjų buvo kitų partijų nariai. Naujajai partijai atstovavo Seimo nariai Tomas Tomilinas ir Linas Kukuraitis.
Bus kairieji, bet dirbs kitaip
Į susitikimą atėjusius žmones registravusi koordinatorė Vaida Paulauskaitė iš karto prašė ir asmens kodų. Pasiteiravus, kodėl reikalinga tokia informacija, atsakė, kad asmens kodo reikia naujosios partijos nariams. Kad susirinkusieji nėra potencialūs partijos steigėjai, koordinatorė suprato vėliau, ir po susitikimo paprašė juos palikti salę. Tarp tų, kurie pasiliko, mačiau ir savivaldybės didelių partijų narių. Nežinia, ar jie tikrai nutarė palikti savo partiją, ar atliko žvalgo vaidmenis.

Susitikimą vedęs L. Kukuraitis informavo, kad steigiama partija bus centro kairės politinė jėga, bet pagal vertybes laikysis ir dešiniųjų partijų vertybių: ekonominėje-socialinėje plotmėje bus kairieji, o vertybiniu pagrindu bus „tautinių pažiūrų arba nacionalinės valstybės šalininkai“. Paprašius pakomentuoti, kaip tai atrodys, abu Seimo nariai įtikinėjo, kad jie, būdami Valstiečių ir žaliųjų partijos nariais, Seime priėmė daug gerų socialinę atskirtį mažinančių įstatymų ir naujojoje partijoje, kaip ir buvusioje, jie pasisakysią už tvirtą šeimą ir ieškos būdų, kaip tas šeimas remti. T. Tomilinas į priekaištus, kad jis balsavo už S. Skvernelio nepalaikomą partnerystės įstatymą, atsakė, kad jis tik norėjęs, kad klausimas išdiskutuotas būtų Seime, o įstatymo priėmimui dar būtų reikėję dviejų balsavimų, po kurių būtų pasirodęs rezultatas.
Viskas prasideda nuo mažo
Steigiamąjį suvažiavimą naują partiją kuriantys politikai planuoja rengti kitų metų pradžioje, bet partijai įsteigti reikia 2 tūkst. steigėjų. Partiją steigti juos raginantys rinkėjai, o patys steigėjais tikintys, kad Lietuvos labui vis dar galima daug gero nuveikti, kad galima surasti žmones telkiančius, o ne priešinančius sprendimus. Tai pasiekti esą galima kalbantis su kiekvienu žmogumi, nes viskas gyvenime prasideda nuo mažo. Į susirinkimą atėję žmonės taip pat turėjo progos išsikalbėti ir naujajai partijai negailėjo patarimų. Štai Emilija, daug metų gyvenusi užsienyje, sakė, kad visame pasaulyje nė vienos valstybės žmonės nėra patenkinti savo valdžia, bet visos valstybės gyvuoja. Emilija nerimavo, kad žmonės per rinkimus neina balsuoti, nes neranda už ką balsuoti, o tada valdžią daugumai išrenka mažumos. Emilija ragino naujosios partijos vadovus saugoti partijos narių skaidrumą, Seimo nariams nepamiršti tartis su žmonėmis ir partinius interesus derinti su Lietuvos interesais. O kad partijų yra daug ir jos gali tarpusavyje konkuruoti, Emilija mato tik privalomus. Edmundas klausė, kuo nauja partija išsiskirs iš kitų, nes žmonėms išdalintame kvietime prisijungti prie partijos steigimo surašytos nuostatos, kurias galima rasti kiekvienos partijos įstatuose. Pasak Edmundo, ar naujas darinys, sudarytas iš buvusių kitų partijų narių, žmonių vadinamų „pabėgėlių“, galėtų šaliai naują „saulę“ atnešti. Valstiečių ir žaliųjų partijos bei savivaldybės tarybos narys Arūnas Ščerbavičius klausė, su kokiomis partijomis Seime eitų į koaliciją. Vladimiras Fedotovas ragino naujajai partijai nepamiršti vietos bendruomenių ir t.t. Buvusi tarybos narė Laura Andrijauskaitė ragino naujosios partijos politikus nubrėžti raudonas ribas, kurių politikoje neperžengs.
Pabandom iš naujo
Išklausę žmonių nuomones, Seimo nariai prašė žmonių leisti jiems pabandyti iš naujo, nes jie tvirtai tikintys, kad Lietuvą išgelbėti gali švietimas ir jie pasiryžę žmones šviesti. Pradžią jau padarė T. Tomilinas, išleidęs knygą „Ne vaikams“. O susitikime politikai jau susirinkusiuosius švietė pateikdami nuomonę, kodėl nereikia mažinti Seimo narių. Pasak T. Tomilino, kuo daugiau Seimo narių, tuo daugiau nuomonių ir diskusijų, tuo daugiau tikimybių, kad sprendimai bus priimti tokie, kokių reikia Lietuvai. Švietė susirinkusiuosius ir apie dabartines skandalingas diskusijas visuomenėje ir Seime dėl partnerystės ir Konstitucijos pažeidimų. Politikai kalbėjo, kad dabartinė valdančioji į Žmogaus teisių komitetą pasodino netradicinės seksualinės orientacijos žmogų, supriešino visuomenę lygioje vietoje. L. Kukuraičio ir T. Tomilino nuomone, Seime reikia išdiskutuoti ir priimti įstatymą, aiškiai atskiriant dvi institucijas – šeimą ir partnerystę. Seimo nariai kalbėjo, kad šiuometiniame Seime neliko Vyriausybės kontrolės, kas buvo visas kadencijas nuo Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo. Ir žinoma, daug dėmesio politikai skyrė buvusiai kolegei Agnei Širinskienei, kaip tik gruodžio 6 d. palikusiai Valstiečių ir žaliųjų partiją. Iš tų kalbų buvo galima susidaryti nuomonę, kad A. Širinskienė yra neeilinė asmenybė, bet neturi vienos charakterio savybės – neieško sutarimo su kolegomis. O partija, pasivadinusi demokratų sąjunga „Vardan Lietuvos“, deklaruoja, kad tikrai būsianti demokratiška. Kaip pasiekti demokratijos, kai partijoje susiburia skirtingo amžiaus, išsilavinimo ir pažiūrų žmonės, politikai nekalbėjo.