Lazda turi du galus

Lazda turi du galus

Šiomis dienomis Elektrėnuose vėl netyla kalbos apie įvykius elektrinėje. Ne, ne apie tai, kad buvo nubausta apsaugos darbuotoja, į elektrinę įleidusi ilgametį elektrinės direktorių Praną Noreiką. Ir ne apie tai, kad niekas elektrinėje negali kalbėtis su žurnalistais, o naujasis direktorius energetikams turbinų lopetėles siūlo „Maximoje“ pirkti. Kalbos sklinda apie tai, kaip naujasis, arogantiškasis direktorius,  neseniai laikraščiui „Elektrėnų kronika“ tvirtinęs, kad elektrinėje permainos vyksta labai skaidriai, atsistatydina.

Atsistatydina, LNK televizijai pareiškęs, kad nė vienas jo tariamas  nusikaltimas nėra patvirtintas. O ką ten tvirtinti? Elektrėnai – nedidelis miestas ir visi čia vienas apie kitą žino viską. Žinojo ir kalbėjo apie Laimono Lukočiaus katerį, remontuojamą Kruonio  HAE, apie įdarbintą energetikos ministro A. Sekmoko marčią, o kalbėdami stebėjosi: ar ilgai „toks gaspadorius gaspadoriaus?“.

Likusiems elektrinėje  dirbti energetikams, įpratusiems  su buvusiu direktoriumi Pranu Noreika vienoje eilėje valgykloje stovėti, prie vieno stalo pietauti,  nepriimtina buvo L. Lukočiaus arogancija, todėl dabar jie mėgaujasi pasipylusia informacija apie neskaidrią energetikos pertvarką ir negaili komentarų informacinėje erdvėje.

Kaip rašo laikraštis „Lietuvos rytas“, saviškių sodinimas į šiltas kėdes – lazda su dviem galais. Tuo gali įsitikinti valdantieji konservatoriai, turintys srėbti kai kurių savo globotinių privirtą košę.

Energetikos ministras konservatorius Arvydas Sekmokas oficialiai pareiškė nebepasitikintis nė pusmečio nedirbusiu naujuoju Lietuvos elektrinės vadovu Laimonu Lukočiumi.

Paaiškėjo, jog šis įtakingo konservatoriaus Arvydo Vidžiūno pusbrolis per savo neilgą, bet turiningą karjerą energetikos sektoriuje prisidirbo tiek, kad jo išgelbėti tikriausiai nebegali net pats ministras.

A.Sekmokas nuosprendį L. Luko-čiui paskelbė susipažinęs su specialiosios „Lietuvos energijos“ darbo grupės išvadomis dėl jo veiklos Kruonio hidroakumuliacinėje elektrinėje (HAE). Taip rašoma oficialiame Energetikos ministerijos pranešime.

Mat L. Lukočius Lietuvos elektrinės direktoriumi tapo tik šią vasarą, o prieš tai, praėjusių metų balandį, buvo įtaisytas vadovauti Kruonio HAE.

Ministerija taip pat pareiškė, kad „Lietuvos energija“ privalo visą informaciją perduoti Specialiųjų tyrimų tarnybai (STT).

„Nesvarbu, koks bus STT teisinis įvertinimas, turiu konstatuoti, kad įmonė buvo valdoma prasilenkiant su ūkiškumu, buvo sudarytos galimybės įvairiems piktnaudžiavimams,“ – griaudėjo A.Sekmokas.

Tačiau komisijos tyrimo išvados taip ir nebuvo paviešintos, teisinantis, kad jas dabar turi įvertinti STT.

Skundas dėl L. Lukočiaus veiklos Kruonio HAE, kurį daugiau nei prieš mėnesį gavo Generalinė prokuratūra, kupinas konkrečių kaltinimų.

Įmonės veiklą greičiausiai gerai žinantys asmenys teigė, kad L.Lukočius elgėsi su įmonės pinigais kaip su savais. Teigta, jog elektrinė nuomojosi L. Lukočiaus automobilį, jį remontavo, o vadovas taip pat savo nuožiūra naudojosi įmonės mašina.

Elektrinė taip pat esą mokėjo už L. Lukočiaus studijas, remontavo ir prižiūrėjo jam priklausantį katerį. Be to, tvirtinama, kad šimtų tūkstančių litų vertės viešieji pirkimai įmonėje vykdomi neskaidriai, pinigai švaistomi netgi įvairioms išgertuvėms.

Galimų L. Lukočiaus nuodėmių sąrašą Generalinė prokuratūra kone prieš mėnesį perdavė STT Kauno valdybai.

Į klausimą, ką STT pareigūnai darė su šiuo skundu, tarnybos atstovai aiškiai neatsakė. Susidarė įspūdis, kad tyrimas buvo perduotas į „Lietuvos energijos“ rankas.

Iš pradžių „Lietuvos energijos“ darbo grupė, kuri buvo sudaryta spalio 19 d., išdidžiai žadėjo tyrimą baigti per 10 darbo dienų, o išvadas skelbti viešai. Kai kurie Kruonio HAE darbuotojai tuo metu „Lietuvos rytui“ prasitarė, jog šios darbo grupės uždavinys – „paslėpti galus“ ir netgi klastoti dokumentus.

Tyrimo pabaigos terminas buvo dar porą kartų pratęstas neapibrėžtam laikui, o praėjusios savaitės viduryje rezultatai pagaliau pristatyti iš atostogų grįžusiam A.Sekmokui. Netrukus pasklido žinios, kad keletą dienų įtemptai mąstęs ministras vis dėlto nusprendė aukoti L. Lukočių.

Be to, neoficialiai teigiama, kad apie padėtį Kruonio HAE buvo informuota ir prezidentė Dalia Grybauskaitė, o prokurorai žino dar daugiau, negu buvo surašyta skunde. Išgirdęs  ministro nuosprendį L.Lukočius ilgai nedelsė ir tuojau pat pranešė pasitrauksiantis.

Be to, palikdamas šiltą kėdę pareigūnas (kaip dažniausiai tokiais atvejais būna) tyliai sumurmėjo, kad su juo „sėkmingai susidorojo“ kažkokios „interesų grupės“, kurioms jis neva užmynė ant uodegos vadovaudamas tiek Kruonio HAE, tiek Lietuvos elektrinei.

Elektrėnų energetikai nežino, kokioms „interesų grupėms“ priklauso pats L. Lukočius ar jo oponentai, bet žino, kad energetikų išvarinėjimas iš elektrinės atsisuko prieš jį patį. Kaip rašoma Lietuvos ryte, lazda visada turi du galus.

Parengta pagal Lietuvos ryto korespondento Vytauto Bruverio straipsnį „Svyla konservatorių statytinių padai“.

 

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami Video

Aktualijos

Aktualijos

Aplinkos apsauga

Archyvas

Darbo partija

Elektrėnai

Elektrėnų kraštas gyvuose prisiminimuose

Elektrėnų krašto šviesuoliai

Europietiška savivaldybė

Keliai aukštumų link

Keliai link aukštumų