Juostos suvienyti

Juostos suvienyti

Vievio m. Lazdynų Pelėdos biblioteka pradėjo vykdyti Elektrėnų savivaldybės finansuojamo projekto „Juostos suvienyti“ veiklas. Pirmoji edukacija balandžio 10 d. įvyko Vievio m. Lazdynų Pelėdos bibliotekoje, antroji balandžio 16 d. – Kazokiškių bibliotekoje. Šis projektas orientuotas į socializaciją per praktinį patyrimą, leidžiantis geriau pažinti savo krašto paveldą. Edukaciją „Vytinės juostos vijimas“ vedė bei senųjų lietuvių tradicijų paslaptis atskleidė ESVB Gilučių filialo bibliotekininkė, tautodailininkė Veronika Tamošiūnienė.
Užsiėmimų metu bibliotekų lankytojai ir vaikų dienos centrų vaikai susipažino su Lietuvoje nuo seno naudotais audimo būdais bei tautinėmis tradicijomis. Juk lietuvių tradicinėje kultūroje juostos turėjo ir praktinę, ir simbolinę reikšmes. Buityje jas naudojo kaip virves, raiščius sėtuvei ar kūdikio lopšio pakabinimui, drabužių sujuosimui, nuometų aprišimui. Vytinės juostos buvo naudojamos jau XI a. rūbams puošti. Juostomis ir juostelėmis apjuosdavo įvairių apeigų – krikštynų, vestuvių, laidotuvių – metu. Juostos dovanojimas reikšdavo artumą, simpatiją, draugystę, pagarbą. Galėjome pačiupinėti ir patyrinėti bibliotekose eksponuojamas juostas bei atrasti skirtumus tarp austinės, pintinės ir vytinės juostų. Vytinės juostos audžiamos kvadratinėmis lentelėmis su keturiomis skylutėmis kampuose, per kurias pagal pasirinktą schemą perkišami siūlai. Lenteles persukant susidaro žiotys, pro kurias šaunami ataudai. Visi norintys turėjo unikalią galimybę prisiliesti ir išbandyti šį seniausią su metmenimis ir ataudais audimo būdą. Pasimokėme ir su Veronikos Tamošiūnienės pagalba nusiaudėme sau po gabalėlį vytinės juostelės.
Jaukumą užsiėmimų metu kūrė fone rodomas A. Baryso filmas „Iš naminio audimo dainos“, juk filmo kalba – vaizdų, muzikos, garsų ir poetinio žodžio kalba. Kitas šio projekto užsiėmimas numatytas Kietaviškių bibliotekoje balandžio 23 d. Kviečiame dalyvauti.

Vievio m. Lazdynų Pelėdos
bibliotekos bibliotekininkė
Renata Simanavičienė

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami Video

Aktualijos

Aktualijos

Aplinkos apsauga

Archyvas

Darbo partija

Elektrėnai

Elektrėnų kraštas gyvuose prisiminimuose

Elektrėnų krašto šviesuoliai

Europietiška savivaldybė

Keliai aukštumų link

Keliai link aukštumų