Jubiliejiniai metai – praeityje. Kokie jie buvo?

Jubiliejiniai metai – praeityje. Kokie jie buvo?
Gražina Radzvilavičiūtė

2010 metai Elektrėnų savivaldybei buvo jubiliejiniai.

Gegužės mėnesį surengtoje šventėje linksminosi miestiečiai, tikintieji šventė neeiliniuose atlaiduose, dešimtmečius minėjo ir Elektrėnų savivaldybės įstaigos bei seniūnijos. Penkiasdešimtmetį minėjo Elektrėnų miestas, dvidešimtmetį – Elektrėnų parapija, dešimtmetį – savivaldybė. Tačiau šie metai – baigėsi, o pasitinkant netikėtumų kupinus naujuosius, pats laikas apžvelgti tai, kas liko praeityje, tačiau nepasimiršo, nes privertė elektrėniečius ne tik džiaugtis, bet ir susirūpinti. Apie tai primena ir „Elektrėnų kronika“.
Pokyčiai elektrinėje
Kaip metus sutiksi, tokie jie ir bus. Turbūt neatsitiktinai pirmasis 2010 m. „Elektrėnų kronikos“ numeris prasidėjo interviu su dabar jau buvusiu Lietuvos elektrinės direktoriumi Pranu Noreika apie tai, jog Elektrėnai vėl tapo Lietuvos energetikos šerdimi. Jei elektrėniečių paklaustume, kokį praėjusių metų įvykį jie laiko svarbiausiu, dažniausias atsakymas greičiausiai bus toks: pokyčiai elektrinėje.
Lietuvos elektrinė dar ne sykį šmėžavo ne tik mūsų savaitraščio, bet ir nacionalinės spaudos puslapiuose bei televizijos ekranuose. Tik, deja, nelabai teigiamoje šviesoje: netikėtai keitėsi vadovai (juk naujai paskirtam Laimonui Lukočiui irgi netrukus teko susikrauti lagaminus įtarus jį neskaidriai dirbus dar Kruonio hidroakumuliacinėje elektrinėje), buvę energetikai „pagražino“ Elektrėnų savivaldybės nedarbo statistiką, sklido kalbos apie prieglobstį elektrinėje radusius ministrų giminaičius…
Elektrėnuose įsikūrusi AB „Lietuvos energija“ nesitikėjo, jog elektrėniečiai ims taip bruzdėti, nuolat skambinti mūsų redakcijai, kartais klausinėdami, o kartais informuodami apie padėtį elektrinėje, galbūt todėl apie pokyčius neskubėjo informuoti visuomenės. Tačiau dabar įmonės vadovai pažadėjo rengti susitikimus su gyventojais, kuriuose atsakys į visus kylančius klausimus.
Pagyvėjo eismas žiedinėje sankryžoje
Naujovėmis praėję metai prasidėjo ir viešojo transporto naudotojams. Nuo autostrados autobusų stotelės buvo perkeltos prie žiedinės sankryžos. Kaip visada, vieniems šis pokytis patiko, kiti tik burbėjo, kad eiti reikia toliau, tačiau visi sutiko, jog dabar į Kauną vykti ar iš jo grįžti žymiai saugiau – nereikia lakstyti per autostradą. Tiesa, senąja sustojimo vieta dar teko pasinaudoti, kol buvo rekonstruojamas viadukas, o jį atidarius, autobusų vairuotojai suskubo sukti į Elektrėnus, nors keleiviai dar nebuvo informuoti…
Taip eismas žiedinėje sankryžoje kaipmat pagyvėjo: joje nuolat sukiojasi tarpmiestinio susisiekimo autobusai. O kai kurie sugeba apsisukti vos įvažiavę į Elektrėnus… Toks aktyvumas suteikė galimybę vairuotojams prisiminti kelių eismo taisykles.
Ką rinksime?
Rinkimams į savivaldą artėjant pagyvėjo ir politinis gyvenimas. Praėjusiais metais Elektrėnų savivaldybėje įvyko bene pirmieji sankcionuoti mitingai: spalio viduryje Dano Dambrausko vadovaujami mitingavo vieviečiai. Jie priekaištavo UAB „Gelvita“ dėl aukštų komunalinių paslaugų kainų, prastai atliekamų darbų… Priekaištai buvo įprasti, tačiau į juos atsakyti „Gelvitos“ direktorius neturėjo progos – minia žodžio jam nesuteikė.
Vos savaitę prieš tai vyko mitingas ir Elektrėnuose. Iniciatorius – ir vėl D. Dambrauskas, iniciatyvinės grupės „Elektrėnai – ne Vilniaus sąvartynas“ vadovas. Tik mitinguotojų šįsyk buvo mažai, ir nė vieno kazokiškiečio ar alesninkiečio. O kiek kartų D. Dambrauskas dėl sąvartyno piketavo Vilniuje, sunku besuskaičiuoti. Kad ir kaip intensyviai politikas gina kazokiškiečių interesus, šie nuo D. Dambrausko suskubo atsiriboti. Tokį pareiškimą Kazokiškių bendruomenės pirmininkė Ina Stačiokienė išplatino netrukus po to, kai Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas panaikino leidimą eksploatuoti sąvartyną. Pirmininkei toks rūpinimasis kazokiškiečių interesais pasirodė panašus į reklamą rinkimams artėjant.
Rūpintis Elektrėnų savivaldybės žmonių gerove politikams ir partijoms praėjusiais metais buvo ir daugiau progų. Elektrėnuose sustabdžius vandens nugeležinimą žmonių išlaidomis vonios šveitikliams, virduliams ir balikliams ir tuo, kodėl nesumažėjo vandens kaina, susirūpino Naujoji Sąjunga (socialliberalai) ir Socialistinis liaudies frontas. Beje, pastarieji parašė laišką merui, tačiau tikriausiai nežinojo, kur jis gyvena, ir laišką ne tik iškabino ant kiekvienos laiptinės durų, bet dar ir įmetė į kiekvieną pašto dėžutę. Juk kuri nors iš jų yra mero, ar ne?
Kad ir kaip ten bebūtų, toks rūpesčio rodymas visada panašus į anksti prasidėjusią rinkiminę kampaniją. Juk 2011 m. pradžioje mūsų laukia sunkus uždavinys – išrinkti savivaldybės tarybą, tinkamai ir atsakingai besirūpinančią mūsų interesų gynimu.
Vykdėme projektus
Vis dėlto „Elektrėnų kronika“ – ne tas laikraštis, kuris mėgaujasi blogomis naujienomis. Praėjusiais metais vykdėme du šviečiamuosius projektus: rašėme apie Elektrėnų krašto šviesuolius – rašytojus, dailininkus, visuomenės veikėjus ir muzikus, ir apie mūsų savivaldybėje įgyvendinamus ar jau įgyvendintus Europos Sąjungos (ES) finansuojamus projektus.
Renovuota didelė dalis savivaldybės mokyklų, praplatintos gatvės Elektrėnuose, į Vievį nutiesta šilumos trasa, renovuojami ledo rūmai ir Elektrėnų paplūdimys… Apie tai, kaip ES lėšomis kuriame savo ateitį, rašėme pusę metų. Įvairiems projektams įgyvendinti Elektrėnų savivaldybėje jau skirta 27,8 mln. Lt.
„Elektrėnų krašto šviesuoliai: žinomi ir dar neatrasti talentai“ – projektas, kurio vykdymą rėmė Spaudos, radijo ir televizijos rėmimo fondas, supažindinęs skaitytojus su Lietuvoje garsiais žmonėmis – muzikais Gintaru Rinkevičiumi, Dainium Pulausku, Virginija ir Algirdu Bakučiais, jaunuoju Kornelijum Jaroševičium, rašytoju ir vertėju Almiu Grybausku, poetu Rimvydu Stankevičiumi, tautodailininkėmis Eugenija Puriene ir Ona Patronaitiene ir kitais talentingais žmonėmis. Kadangi žmogiškieji ištekliai – neišsemiami, tikimės ir kitais metais vykdyti panašų projektą ir rašyti ne tik apie įdomius žmones, bet ir istoriškai svarbias vietas ir pastatus.
Tad ir kitais metais būkime kartu – švieskimės, domėkimės politika, spręskime problemas ir būkime aktyviais piliečiais. Stenkimės dėl savo ir aplinkinių laimės. To Jums, brangieji skaitytojai, ir linki „Elektrėnų kronikos“ kolektyvas.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami Video

Aktualijos

Aktualijos

Aplinkos apsauga

Archyvas

Darbo partija

Elektrėnai

Elektrėnų kraštas gyvuose prisiminimuose

Elektrėnų krašto šviesuoliai

Europietiška savivaldybė

Keliai aukštumų link

Keliai link aukštumų