Nors Elektrėnų savivaldybėje bedarbystė viena mažiausių Lietuvoje, bet renginyje „Profesinis orientavimas ir konsultavimas. Geriausios praktikos pavyzdžiai“ dalyvavo apie 40 savivaldybėje gyvenančių jaunų žmonių, registruotų Darbo biržoje. Kovo 28 d. Elektrėnų bibliotekoje vykusiame seminare jaunimas gavo progą nemokamai išklausyti profesoriaus Rimvydo Jasinavičiaus paskaitą apie pačią darbo, karjeros esmę, aiškiai suprasti dėl ko darbdaviai samdo darbuotojus, kaip žmogus gali uždirbti sau pakankamai pinigų ir sužinoti, kokios galimybės įsidarbinti savivaldybėje sėkmingai verslą vystančiose įmonėse.
Mitai apie golfą
Darbdavių ir įmonių prisistatyme pirmasis kalbėjo UAB „Sostinių golfo klubas“ generalinio direktoriaus pavaduotojas Tomas Pranevičius. Jaunas žmogus, užsikrėtęs golfo liga, susirinkusiesiems pristatė ne tik savo sėkmės, ne tik golfo atsiradimo pasaulyje ir Elektrėnų savivaldybėje istorijas, bet supažindino su klubo veikla ir jauniems žmonėms pasiūlė darbo. Pasak Tomo, mitas, kad golfas yra tik turtingų žmonių žaidimas, nėra pagrįstas. Pavyzdžiui, už 17 litų galima sveikai ir turiningai praleisti valandą gamtoje. Golfo laukuose treniruojami vaikai – veikia klubas „Pipiras“, kur auginami treneriai. Moterų klube atsipalaiduoja moterys, kurias nuo kasdienybės atpalaiduoja golfas, nuolatiniai klubo nariai suvažiuoja iš viso pasaulio, vyksta linksmieji golfo turnyrai, atvirų durų dienos, kitokie renginiai, konferencijos, tad čia dirbantiems žmonėms reikia turėti ne tik atitinkamą išsilavinimą, mokėti užsienio kalbų, bet ir būti komunikabiliems, savarankiškiems ir suprasti, kad pinigus reikia užsidirbti. Šiuo metu darbo jauniems žmonėms pasiūlyti Tomas galėjo 19-oje duobutėje – restorane. „Sostinių golfo klubui“trūksta padavėjų ir virėjų.
Pagaminta Lietuvoje
Bendra Lietuvos – Švedijos įmonė „Lietwood“, įkurta Vievyje, yra vienintelė įmonė Lietuvoje, gaminanti medinius baldus tarptautinei kompanijai „Ikea“. Įmonėje dirba 116 darbuotojų ir į Lietuvos biudžetą per metus sumoka apie 1,5 mln. litų. Pasak įmonės vadovo Nerijaus Pacevičiaus, sėkmingai dirbanti įmonė iš mokesčių išlaiko vieną vaikų darželį. Deja, šios įmonės baldų nusipirkti galima tik parduotuvėse „Ikea“. N. Pacevičius sako kiekvieną kartą patiriantis neapsakomą pasididžiavimo jausmą, kai kur nors Japonijoje, Amerikoje ar kokioje Europos šalyje ant pakuotės pamato kodą 22196 ir užrašą „Lietwood“, made in Lithuania“. Medieną bendrovė perka iš Švedijos. „Visam pasauliui gaminti baldus ne tik pasididžiavimas, bet ir didžiulė atsakomybė“,- sako sėkmingai verslą vystančios įmonės vadovas, todėl įmonėje gali dirbti tik labai atsakingi žmonės. Įmonės sėkmė – maža darbuotojų kaita. 2013 metais tarp stipriausių įmonių įvardinta bendrovė „Lietwood“ dažniausiai reikalingam darbui darbuotoją išmoko vietoje ir stengiasi jį išlaikyti. Iki atėjimo į „Lietwood“ Vilniaus baldams vadovavęs N. Pacevičius sako, kad įmonė jau suformavo draugišką ir jauną kolektyvą, kuris dalyvauja rengiamuose mokymuose, seminaruose, projektuose. Dirbantiems čia yra karjeros perspektyvų, garantuojamas profesinis tobulėjimas augančioje įmonėje, svarbu tik, kad darbuotojai tai suprastų ir norėtų dirbti. Iš 116 įmonėje dirbančių žmonių, administracijoje dirba tik 4. Visi kiti žmonės dirba gamyboje.
Kelias į darbą
O tie, kurie patys negali ar nemoka susirasti darbo, padėti gali įdarbinimo agentūra „Biuro“. Įmonė vykdo kvalifikuotų darbuotojų, specialistų, ekspertų, prezentatorių paiešką ir atranką. Agentūra dirba su įmonėmis visoje Lietuvoje, taip pat Latvijoje ir Estijoje. Agentūros darbas panašus į darbo biržos, tik čia užsiregistravę žmonės pašalpų negauna, bet ir už įdarbinimą mokėti nereikia. Kaip sakė savo įmonę pristačiusi vadovė Gerda Jonaitienė, agentūra padeda darbdaviui ir darbuotojui vienam kitą surasti ir yra geriausi klientų konsultantai. Projekte „Partnerystės sukūrimas Jaunimo garantijų schemos įkūrimui Vilniaus apskrityje“ dalyvaujanti UAB „Elektrėnų kronika“ aktyviems, savarankiškai galintiems dirbti ir kūrybingiems žmonėms taip pat siūlė save išmėginti vadybos, elektroninės leidybos srityse.
Seminarą organizavę Vilniaus miesto ir apskrities verslininkų ir darbdavių konfederacijos atstovai pristatė AB „Lietuvos paštas“, draudimo kampanijos „Aviva Lietuva“, UAB „Palink“, UAB „Elektrėnų statyba“ įmones ir galimybes ten įsidarbinti.
Po seminaro – į darbo vietas
Seminaras Elektrėnų bibliotekoje organizuotas buvo todėl, kad Vilniaus miesto ir apskrities verslininkų darbdavių konfederacija kartu su partneriais – Darbo birža, Projektų valdymo ir mokymų centru, Lietuvos profesinėmis sąjungomis „Solidarumas“ – vykdo projektą „Partnerystės sukūrimas Jaunimo garantijų schemos įkūrimui Vilniaus apskrityje“. Kaip sako Vilniaus miesto ir apskrities verslininkų darbdavių konfederacijos prezidentas profesorius Rimvydas Jasinavičius, darbdaviai dažnai skundžiasi, kad jaunas darbuotojas nenori dėti pastangų darbe, tačiau laukia didesnio atlyginimo. Todėl per šio projekto seminarus jaunimui yra aiškinama dėl ko mokamas atlyginimas, kad darbuotojas turi sukurti tam tikrą vertę, pavyzdžiui, kokybišką prekę ar paslaugą, kuri yra paklausi rinkoje ir kurią pardavus uždirbami pinigai.
Lietuvos profesinės sąjungos „Solidarumas“ atstovas Vytautas Kašėta sako, kad projektu siekiama spręsti labai aktualią visoje Europoje jaunimo nedarbo problemą, todėl kuriamas nuolat veikiantis darbdavių – darbo biržos – mokymo įstaigos tinklas. Toks nuolat veikiantis tinklas jaunam, darbo ieškančiam žmogui, sudaro galimybę rasti pirmąją darbinės praktikos vietą ir darbą. Jaunimo ugdymas tęsiasi ir už šių paskaitų ribų, nes profesorius Rimvydas Jasinavičius nurodo knygas, skirtas savęs, kaip darbuotojo tobulinimui ir įvairią informaciją internete, skirtą saviugdai, verslumo ugdymui.
Kiekvienoje Vilniaus apskrities savivaldybėje vyks po 3 seminarus. Pirmieji seminarai skirti jaunimo ugdymui, supratimui kas tai yra darbas. Antrajame seminare prisistato darbdaviai, dažnai būna, kad ir susitaria su potencialiais darbuotojais dėl darbo pokalbio. Šio susitikimo metu pildomos anketos, padedančios nustatyti asmens polinkį į tam tikrą profesiją. Trečiojo susitikimo metu taip pat dalyvauja darbdaviai, individualiai aptariami anketų rezultatai, parenkamos praktikos vietos. Pasibaigus projektui, tikriausiai ir Elektrėnų darbo biržoje sumažės jaunų žmonių, nes norintiems dirbti darbo yra ne tik savivaldybėje, bet ir Vilniuje ar Kaune, kurie nuo Elektrėnų, kaip žmonės sako, ranka pasiekiami. Todėl tikime, kad po mokymų, elektrėniečiai bedarbiai tikrai suras sau tinkamą ir mėgstamą darbą, patys mokės dirbti ir gerai užsirekomenduoti.