Investicijos į EPMC skatina mokytis

Investicijos į EPMC skatina mokytis

Ineta BRICAITĖ

Elektrėnų profesinio mokymo centre (EPMC), kaip ir kitose Lietuvos profesinėse mokyklose, vyko atvirų durų diena. Ta proga balandžio 10 d. čia sugužėjo apie 200 dešimtokų iš Vievio gimnazijos, Kietaviškių ir „Ąžuolyno“ pagrindinių mokyklų, Beižionių mokyklos – daugiafunkcio centro ir kitų interesantų. EPMC pastaruoju metu tapo labai patrauklus ir stojančių į šią mokslo įstaigą kasmet vis daugėja. Augimo laukiama ir šiemet. Jau pradės veikti naujas iš ES lėšų pastatytas priestatas, kuriame bus ugdomi naujų sričių specialistai. Moderniame pastate bus užtikrinamos palankiausios sąlygos ruošti perspektyvius specialistus.

Susidomėjusių – sausakimša salė

Susidomėjusieji mokslu EPMC vos tilpo salėje, nors neilgai jiems čia teko būti – po trumpo centro pristatymo ir mokyklos mokinių pasirodymo vaikai galėjo savo akimis pamatyti ir rankomis išbandyti čionykštę kasdienybę. Susirinkusieji galėjo dalyvauti vienoje iš 13 siūlomų pamokų: „IT –  perspektyvu, įdomu, aktualu“, „Nuotraukų retušavimo pradmenys“, „Korpusinių baldų projektavimo pradmenys“, „Sąskaitų atidarymo nepilnamečiams tvarka“, „Sekretoriaus darbai ir kompetencijos“, „Atpalaiduojantis stuburo masažas“, „Pavojingų krovinių gabenimas“, „Staliaus gudrybės“, „Paviršių ruošimas dažymui“, „Greitasis, bet ne trumpasis elektros instaliacijos schemų jungimas“, „Greitos jaunimo vakarėlio vaišės“, „Desertai jaunimo vakarėliui“ ir „Lengvi kokteiliai“.

Kadangi susidomėjusių mokymusi EPMC susirinko daugiau nei tikėtasi, ne visi vaikai tilpo į pamokas. Tačiau nuskriaustų nebuvo. Direktoriaus pavaduotoja ugdymui Lina Ališauskienė dešimtokams vedė ekskursiją po naują EPMC priestatą, kuriame dalis jų kitąmet jau mokysis. Nuo rugsėjo naujas pastatas kvies automatinių sistemų eksploatavimo mechatronikus, turinčius 10 klasių baigimo pažymėjimą, o baigusieji 12 klasių naujose patalpose galės tapti automobilių elektromechanikais. L. Ališauskienė sakė, kad labai norėjo nuo šių metų kviesti mokytis ir vizualinių sistemų operatoriaus profesijos, tačiau stringa viešieji pirkimai ir šiam rugsėjui mokymosi vietos tikriausiai dar nespės paruošti.

Išliekamoji ES lėšų vertė

Naujas priestatas, kuriame jau nuo rugsėjo virs mokymasis, pastatytas ir įrengtas ES lėšomis. Nuo 2011 metų vasario mėnesio EPMC vykdo projektą „VšĮ Elektrėnų profesinio mokymo centro plėtra, kuriant energetikos sektorinį praktinio mokymo centrą“. Projekto vertė – daugiau nei 8,6 mln. litų. Iš Europos Sąjungos 2007-2013 struktūrinių fondų šiam projektui skirta apie 7,3 mln. litų, likusi suma skirta iš Lietuvos biudžeto.

Rodos, projekto suma yra labai didelė, tačiau ir projekto tikslai bei išliekamoji vertė yra labai didelė. Visoje Lietuvoje kuriami profesiniai sektoriniai centrai. Elektrėnų profesinio mokymo centras dalyvavo projekte ir siekė tapti energetikų sektoriniu centru. Priežastys tam pakankamai aiškios – visai čia pat – Lietuvos elektrinė, taip pat netoli – Kruonio hidroakumuliacinė elektrinė, netoli ir Vilnius bei Kaunas su energetikų poreikiu.

Tačiau laikai keičiasi ir elektrinių darbuotojų reikia vis mažiau. Elektrinių darbas šiais laikais yra labai automatizuotas ir žmogaus prisilietimo dažnai tam net nereikia. Todėl EPMC vadovybė į energetinį sektorių pažiūrėjo plačiau ir rinkosi tokias profesijas, kurios būtų aktualios artimiausius 10 metų.

„Naujas pastatas – moderni mokomoji bazė. Jis pats yra protingas. Jame yra mini elektrinė. Ant stogo esanti saulės baterija gamins elektrą, kurios užteks visam pastatui. Taip pat ten yra meteorologijos stotis. Žaliuzės, dengiančios visą pastatą, yra unikalios. Jos gamintos Belgijoje ir  pačios judės pagal saulės kryptį, kompiuteriuose galėsime matyti, kiek energijos sutaupome, kiek jos gauname iš saulės, kur ją galima panaudoti. Viena pusė veiks automatiškai, kitą pusę valdys mokiniai. Mes turėjome pagalvoti apie tokias pastato funkcijas, jis turėjo būti orientuotas į ateitį. Toks mūsų tikslas“, – apie išmanų pastatą pasakojo EPMC direktorė Silva Lengvinienė.

Pasak direktorės, ji norėjo vaikams suteikti galimybę mokytis ne tik energetikos, bet ir elektronikos specialybių, ypač – automobilių elektronikos. „Nelabai norėjo mūsų šį norą realizuoti, bet įrodėme, kad Lietuvoje populiarėja  elektromobiliai. Užsienyje jie labai populiarūs. Nereikės nė penkių metų, ir jie bus populiarūs ir Lietuvoje. O kas juos aptarnaus? Kas mokės juos prižiūrėti? Įrodėme, kad tai labai svarbu ir reikalinga“, – sakė S. Lengvinienė.

Pagal projektą „VšĮ Elektrėnų profesinio mokymo centro plėtra, kuriant energetikos sektorinį praktinio mokymo centrą“ buvo įrengtos ir automobilių diagnostikos dirbtuvės. Čia ir vyks automobilių elektromechanikų, pradėsiančių mokytis nuo rugsėjo, praktinių įgūdžių tobulinimas.

„Mokiniai galės dirbti su pačiomis naujausiomis technologijomis. Tikrai pačiomis naujausiomis. Tai yra pats didžiausias laimėjimas, koks tik gali būti. Iš karto jiems atsivers rinka. Galų gale jie patys galės savo firmelę atsidaryti, taip skatinsime verslumą“, -džiaugėsi EPMC direktorė. Automobilių dirbtuvėse bus ne tik diagnostika užsiimama, ten bus mokomasi ir mechanikos.

Kyla motyvacija

O į mechatroniką (kita nauja  profesija – automatinių sistemų eksploatavimo mechatronika, red. past.) įtraukti bus ir robotikos pagrindai, kas šiuo metu yra labai populiaru ir perspektyvu, o pasak EPMC direktorės, ir įdomu. „Susiranda mus dėstytojai iš universitetų, atvažiuoja,  bendradarbiauja, pamato su kokiomis technologijomis mes dirbame ir už galvos susiima – pati naujausia, pati geriausia įranga, – entuziazmu spinduliavo S. Lengvinienė, – Taip ir pagalvoju: koks puikus tas profesinis mokymas – gauni stipendiją, įgyji profesiją, gauni gimnazinį išsilavinimą ir dar stodamas į universitetą papildomų taškų gauni. O vėliau ateina ir dėkoja universitetuose studijuojantys mūsų mokiniai. Jau po truputį keičiame savo įvaizdį, bet dar turi praeiti laiko, kad suprastų visi – profesinis mokymas yra geras sprendimas.“

Ji džiaugėsi naujomis patalpomis, nauja įranga, kvalifikuotais dėstytojais ir patvirtino, kad ir mokinių motyvacija smarkiai kyla. Šiais metais į EPMC įstojo apie 20 žmonių, turinčių universitetinį išsilavinimą. „Ką tai rodo? Jie nori būti saugūs – jiems reikia profesijos, amato. Diplomas dar nieko nereiškia. Reikia ne tik žinių, reikia ir praktinių įgūdžių. Universitetai anksčiau buvo užrietę nosis, o dabar patys skambina, ieško kontaktų, nori pasidalinti vertinimais, nuomonėmis. Smagu, kai ne mes, o mūsų ieško“, – pasakojo S. Lengvinienė.

Mokinių motyvacija kyla ne tik dėl naujų perspektyvių specialybių, bet ir dėl mokymosi sąlygų. EPMC pastatas buvo statytas 1967 m. ir veikė kaip energetikų ruošimo mokykla, tačiau keičiantis rinkos poreikiams, po Nepriklausomybės atkūrimo pakeitė profilį į įvairesnių specialybių profesijas siūlančią mokyklą. Nuo profesinės mokyklos pastatymo iki 2010 metų ji nebuvo mačiusi rimtesnio remonto. Kaip pasakojo L. Ališauskienė, mokiniai pamokose sėdėjo su striukėmis, kiti – ir su pirštinėmis, inžinerinės sistemos buvo sutrūnijusios, langai išpuvę, pro stogą lašėjo vanduo, o sporto salėje išmuštos stiklinės plytelės buvo užpurškiamos montažinėmis putomis.

Tikras išsigelbėjimas Elektrėnų profesinio mokymo centrui – ES parama. EPMC, įsisavindamas šias lėšas, kuria pridėtinę vertę – centras pritraukia vis daugiau mokinių, kuriamos perspektyvios profesijos, kurias baigę mokiniai sėkmingai įsidarbina. Daugelį elektrėniškių mokytis EPMC atgrasydavo vien tik labai prastos sąlygos. Kad ir kokią gerą specialybę gali pasiūlyti mokykla, jei ji nepasiūlo tinkamos temperatūros klasėse, nebus itin populiari. Pirmuoju projektu iš 2007-2013 m. ES struktūrinių fondų buvo pasirūpinta tuo, kas jau buvo ir ką labiausiai reikia tvarkyti – inžinerinių tinklų pakeitimu, sienų apšiltinimu, langų ir durų pakeitimu, šilumos punkto, karšto vandens tiekimo sistemos, elektros instaliacijos ir vėdinimo sistemos atnaujinimu. Projektui „Viešosios įstaigos Elektrėnų profesinio mokymo centro pastatų energetinio ūkio modernizavimas” skirta beveik 1,9 mln. litų.

Antruoju projektu – „VšĮ Elektrėnų profesinio mokymo centro plėtra, kuriant energetikos sektorinį praktinio mokymo centrą“, kuris vykdytas taip pat iš 2007-2013 m. ES struktūrinių fondų, buvo pastatytas ir jau beveik įrengtas naujas EPMC priestatas ir automobilių diagnostikos laboratorija, dar remontuotas senasis pastatas. Naujose patalpose su naujomis moderniomis priemonėmis mokiniai praktikuosis besimokydami (kaip kol kas planuojama) šių specialybių: energetinių sistemų elektroniko, elektros ir automatikos įrenginių derintojo; energetinių katilų mašinisto; automatinių sistemų eksploatavimo mechatroniko; automobilių elektroniko; vizualinių sistemų specialisto. Į atvirų durų dieną susirinkę vaikai neslėpė, kad juos labiausiai traukia naujos specialybės moderniame pastate. Tikriausiai dėl to EPMC vadovybė kasmet skaičiuoja vis daugiau pirmakursių.

Apšvies Elektrėnų žiburiai

Vizualinių sistemų operatoriaus specialybė turi didelę paklausą, bet visiškai neturi pasiūlos. Nė viena ugdymo įstaiga visose Baltijos šalyse neruošia vizualinių sistemų operatorių, trumpiau tariant – apšvietėjų. O reikia jų televizijos studijoms, teatrui, foto studijoms, lauko scenų apšvietimui ir t.t. Jau dabar EPMC yra sudaręs sutartis su įvairiomis studijomis, kurioms šios srities specialistų labai reikia, jų laukia išskėstomis rankomis.

Aprūpinti apšvietėjai bus geriausiomis priemonėmis. Jau įrengta naujame centro priestate amfiteatrinė salė, kurioje bus profesionalus ir labai brangus kompiuteris. Tokių kompiuterių Lietuvoje yra vos keli: vieną turi teatras Kaune, kitą – Vilniaus prodiuserinė kompanija, rengianti įvairiausius šou. Trečiasis toks kompiuteris įsitaisys tarp šių dviejų – Elektrėnuose. Deja, ne taip paprasta jį nusipirkti, viešieji pirkimai stringa, todėl apšvietėjais tapti norintiems elektrėniškiams (ir ne tik!) tikriausiai teks palaukti dar kito rudens.

„Kai išeis specialistai su tokia įranga apmokinti, be jokių problemų įsitvirtins rinkoje, nes visi apšvietėjai – dažniausiai savamoksliai, rečiau – baigę mokslus Rusijoje ar Vokietijoje“, – pasakojo S. Lengvinienė.

EPMC vadovybė patirties semtis buvo nuvykusi į Vokietiją. Ten, kadangi mokymui gali skirti daugiau lėšų, mokiniai rengiami iš karto moduliais: fotografijos studijų ir modelių agentūrų apšvietimas, teatrų apšvietimas, televizijos ir lauko apšvietimas. Kadangi EPMC renkasi pigesnį variantą, pirmuosius pusę metų visi apšvietėjai mokysis kartu: yra daug bendrų – nuo laidų sujungimų iki aukštalipio – kompetencijų. O po pusės metų rengs mokinius pagal profilius. Praktikantų jau laukia LRT televizija, modelių agentūros, teatrai, lauko renginių organizatoriai.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami Video


Warning: in_array() expects parameter 2 to be array, null given in /home/kronika/domains/kronika.lt/public_html/wp-content/themes/true-news-child/single.php on line 69

Aktualijos


Warning: in_array() expects parameter 2 to be array, null given in /home/kronika/domains/kronika.lt/public_html/wp-content/themes/true-news-child/single.php on line 69

Aktualijos


Warning: in_array() expects parameter 2 to be array, null given in /home/kronika/domains/kronika.lt/public_html/wp-content/themes/true-news-child/single.php on line 69

Aplinkos apsauga


Warning: in_array() expects parameter 2 to be array, null given in /home/kronika/domains/kronika.lt/public_html/wp-content/themes/true-news-child/single.php on line 69

Warning: in_array() expects parameter 2 to be array, null given in /home/kronika/domains/kronika.lt/public_html/wp-content/themes/true-news-child/single.php on line 69

Archyvas


Warning: in_array() expects parameter 2 to be array, null given in /home/kronika/domains/kronika.lt/public_html/wp-content/themes/true-news-child/single.php on line 69

Darbo partija


Warning: in_array() expects parameter 2 to be array, null given in /home/kronika/domains/kronika.lt/public_html/wp-content/themes/true-news-child/single.php on line 69

Elektrėnai


Warning: in_array() expects parameter 2 to be array, null given in /home/kronika/domains/kronika.lt/public_html/wp-content/themes/true-news-child/single.php on line 69

Elektrėnų kraštas gyvuose prisiminimuose


Warning: in_array() expects parameter 2 to be array, null given in /home/kronika/domains/kronika.lt/public_html/wp-content/themes/true-news-child/single.php on line 69

Elektrėnų krašto šviesuoliai


Warning: in_array() expects parameter 2 to be array, null given in /home/kronika/domains/kronika.lt/public_html/wp-content/themes/true-news-child/single.php on line 69

Europietiška savivaldybė


Warning: in_array() expects parameter 2 to be array, null given in /home/kronika/domains/kronika.lt/public_html/wp-content/themes/true-news-child/single.php on line 69

Warning: in_array() expects parameter 2 to be array, null given in /home/kronika/domains/kronika.lt/public_html/wp-content/themes/true-news-child/single.php on line 69

Warning: in_array() expects parameter 2 to be array, null given in /home/kronika/domains/kronika.lt/public_html/wp-content/themes/true-news-child/single.php on line 69

Keliai aukštumų link


Warning: in_array() expects parameter 2 to be array, null given in /home/kronika/domains/kronika.lt/public_html/wp-content/themes/true-news-child/single.php on line 69

Keliai link aukštumų


Warning: in_array() expects parameter 2 to be array, null given in /home/kronika/domains/kronika.lt/public_html/wp-content/themes/true-news-child/single.php on line 69