Vėsus ir lietingas rugpjūtis primena, kad atostogų metas baigiasi, vieniems laikas grįžti į darbus, kitiems – į mokymo įstaigas. Kol mokiniai dar lepinasi paskutinėmis atostogų dienomis, mokyklų personalas pluša iš peties – juk reikia ne tik pabaigti smulkius remonto darbus, susitvarkyti ir pasipuošti, bet ir pasidomėti naujomis švietimo sistemos gairėmis ir įstatyminės bazės pakitimais. Prieš šventę pluša ir Elektrėnų savivaldybės Švietimo skyriaus darbuotojai. Trumpam atsitraukusi nuo darbų, skyriaus vedėja Ramunė Veronika Sadauskienė papasakojo apie švietimo sistemos aktualijas.
Kaip Švietimo skyrius ruošiasi Rugsėjo 1-ajai?
Vakar buvome Švietimo ir mokslo ministerijos (ŠMM) organizuotoje konferencijoje. Ten apie švietimo problemas kalbėjo Ministras pirmininkas Algirdas Butkevičius, Seimo Švietimo, mokslo ir kultūros komiteto pirmininkė Audronė Pitrėnienė, ŠMM ministras Dainius Pavalkis. Konferencijos metu buvo nubraižytos gairės, kaip kitus metus dirbs bendrojo ir neformaliojo ugdymo mokyklos. Akcentuoti pagrindiniai prioritetai: dėmesys kiekvienam mokiniui, jungtys tarp programų, pažangos skatinimas, vertinimo integralumas.
Kitas žingsnis – pasitarimas su švietimo įstaigų vadovais. Jame mes perduosime vadovams tą informaciją, kurią gavome konferencijoje, pristatysime naujausius teisės aktus. Kiekvienas vadovas, grįžęs į savo įstaigą, mokytojų tarybos posėdžio metu informaciją perduos kiekvienam mokytojui.
Ar gairės koreguotos, lyginant su praėjusiais metais? Gal yra žymesnių pasikeitimų mokslo sistemoje?
Viskas apibrėžta Švietimo įstatymo, švietimo strategijos, ugdymo planų, bendrųjų programų. Nuo rugsėjo 1 d. įsigalios nauji kvalifikaciniai reikalavimai mokytojams – ne specialistai mokyklose dirbti negalės. Taip pat iš dalies pakeisti vadovų atestacijos nuostatai.
Ar pasikeitimai dėl mokytojų kvalifikacijos palies savivaldybės mokyklas?
Šiek tiek yra tokių mokytojų, tačiau nedaug. Bet apie kvalifikacinius pasikeitimus mokytojai įspėti buvo jau seniai, nes šie pokyčiai buvo numatyti anksčiau. Tie, kurie neturi tinkamos kvalifikacijos, bet nori dirbti, galėjo pabaigti reikiamus kursus ar pradėti studijuoti. Tokiu atveju galės dirbti toliau.
Šį pusmetį, gal apie lapkritį, numatyta Semeliškių vidurinės mokyklos ir Elektrėnų sanatorinės mokyklos akreditacija. Jos turės įgyti teisę teikti vidurinį ugdymą, tikimės, kad po naujųjų metų jos oficialiai taps gimnazijomis. Švietimo įstatyme yra nuostata, kad nuo 2015 m. rugsėjo 1 d. vidurinių mokyklų neliks, jos turės akredituotis ir įgyti gimnazijos statusą, o tos, kurios nepraeis akreditacijos, taps pagrindinėmis mokyklomis.
Kokia situacija su kaimo mokyklomis?
Kaimiškoje teritorijoje turime 2 mokyklas: Beižionių mokyklą-daugiafunkcį centrą bei Kietaviškių pagrindinę mokyklą. Vievio pradinė mokykla turi tris skyrius: Kazokiškėse, Lazdėnuose ir Pakalniškėse. Elektrėnų pradinė mokykla turi Gilučių skyrių, Semeliškių vidurinė mokykla turi Daugirdiškių bei Pastrėvio skyrius, kurie yra kaimiškoje teritorijoje. Skyriuose vyksta aktyvi ugdomoji veikla, vykdomos ikimokyklinio, priešmokyklinio, pradinio, pagrindinio ugdymo programos bei neformalusis ugdymas..
Ar joms nėra grėsmės būti uždarytoms?
Skyriuose vaikų skaičius gana stabilus, todėl net negalvojame apie tai. Vienintelis trūkumas tokiose mokyklose – jungtiniai klasių komplektai – sujungta po kelias klases.
Kiek mokinių nuo rugsėjo pradės eiti į mokyklas?
Planuojama, kad visoje savivaldybėje bus 2782 mokiniai. Tačiau tikslus skaičius bus aiškus tik rugsėjo 5 dieną. Lyginant su praėjusiais metais, mokinių sumažėjo 47. 2013 m., lyginant su 2012 m., jų sumažėjo penkiasdešimčia.
Kiek pirmokų ateis į mokyklas?
Kol kas planuojame, kad mokytis pradės 241 pirmokas. Lyginant su praėjusiais metais, tai 23 mokiniais daugiau. Pradinėse klasėse pastebime mokinių skaičiaus didėjimą. Visose pradinėse klasėse bus apie 908 mokiniai. Tai net 53 vaikais daugiau nei praėjusiais metais.
Ar yra Elektrėnuose vaikų darželių problema?
Yra, ir ji labai opi. Kaip ir visoje Lietuvoje, darželiuose trūksta vietų. Šios dienos duomenimis, nepatenkinome 58 tėvų prašymų Elektrėnų mieste.
O kokia situacija Vievyje?
Vievyje eilė mažesnė. Ten buvo padaryti tam tikri žingsniai, kad ji sumažėtų. Vievio pradinėje mokykloje praėjusiais metais buvo įkurta dar viena priešmokyklinė grupė, todėl dalis vaikų galėjo iš darželio „Eglutė“ pereiti į pradinę mokyklą, o darželyje sukomplektuota dar viena grupė.
Ar vasarą mokyklos buvo remontuojamos?
Vasarą mažus remontus atlieka kiekviena mokykla. Bet daugelis mūsų savivaldybės ugdymo įstaigų yra renovuotos iš Europos Sąjungos lėšų, todėl jų būklė nebloga.
O kaip Elektrėnų pradinė mokykla?
Ši mokykla bene vienintelė, kurią renovacijos aplenkė. Bet tikimės, kad greitu metu ji bus renovuota. Jau yra parengti projektai, ši mokykla sulauks atsinaujinimo.
Kurį laiką Vievio pradinė mokykla veikė be higienos paso. Vievio gimnazijos direktorius nuogąstauja, kad šiais mokslo metais higienos pasas mokyklai gali būti nesuteiktas. Ar tai yra taip blogai, kaip skamba?
Vilniuje, pavyzdžiui, apie pusė mokyklų veikia be higienos pasų. Žinoma, higienos pasas yra privalomas kiekvienai įstaigai. Tačiau jo negauti galima dėl įvairių dalykų: ir dėl techniškai netvarkingų sanitarinių mazgų, ir dėl per žemų laiptų turėklų. Viskas, žinoma, priklauso nuo lėšų, bet mokyklos tas problemas išsprendžia. Tačiau tai, kad mokykla neturi higienos paso, tikrai nereiškia, kad ji negali dirbti.
Bendra mokinių skaičiaus tendencija vis dar mažėjanti. O kaip su mokytojų skaičiumi? Gal mažėja, pedagogų, kurių dėstomus dalykus mokiniai renkasi rečiau?
Mokytojų skaičius beveik nekinta. Nors mokiniai vis rečiau mokosi vokiečių kalbos, beveik visada pirmąja užsienio kalba pasirenka anglų, šių dalykų mokytojų kaitos beveik nėra, kinta tik krūviai.
Informacinės technologijos dabar užima labai didelę dalį kasdienybėje. Kaip jos taikomos mokyklose?
Mūsų mokyklos tikrai yra aprūpintos informacinėmis ir komunikacinėmis priemonėmis. Penkios mokyklos nuo 2009 m. iki 2013 m. dalyvavo mokyklų tobulinimo programoje „Plius“: „Ąžuolyno“ pagrindinė mokykla, „Versmės“ gimnazija, Vievio pradinė mokykla, Vievio gimnazija ir Semeliškių vidurinė mokykla. Jos dalyvavo projektuose „Bibliotekų modernizavimas“, „Mokyklų modernizavimas“ ir „Technologijų, menų ir gamtos mokslų infrastruktūra“.
Mokyklos gavo daug naujų priemonių: kompiuterių, dokumentų skaityklių, skenavimo aparatų, pilnai sukomplektuotos darbuotojų ir mokinių darbo vietos. Dvi projekte dalyvavusios gimnazijos įsirengė chemijos, biologijos, fizikos, muzikos, dailės kabinetus. Pavyzdžiui, muzikos didžiajame komplekte yra ir mušamieji, ir bosinės gitaros, perkusiniai instrumentai, muzikos kūrimo programos… Dailės kabinete atsirado degimo krosnelės, įvairiausios staklės, batikos priemonės, fotoaparatai ir t.t.. Iš tikrųjų tokia įranga pagerino mokytojų darbą ir skatina mokinių susidomėjimą. Dauguma mokyklų turi interaktyvias lentas ir mokytojai jas labai dažnai ir noriai naudoja.
Ar mokyklos naudojasi elektroniniais dienynais?
Taip. Jais naudojasi „Versmės“ gimnazijos, „Ąžuolyno“o pagrindinės ir Vievio pradinės mokyklos mokiniai, Vievio gimnazija planuoja bandomąjį variantą, Beižionių mokykla – daugiafunkcis centras pradės naudotis jais dar šiais metais. Galbūt po naujųjų metų elektroninius dienynus turės ir visi mūsų darželiai.
Ar pedagogams iškyla sunkumų bendraujant su vaikais?
Mokyklose nustatyta tam tikra tvarka, mokinio teisės ir pareigos apibrėžtos Švietimo įstatyme. O labai dažnai mokiniai žino tik savo teises, o pareigų – ne. Dirba visa grupė specialistų, teikiančių pagalbą mokiniams: socialiniai pedagogai, psichologai, kurie bendrauja su vaikais ir daro viską, kas įmanoma, kad būtų gera ir jauku mokykloje.
Ačiū už pokalbį.