Gražiausios ukrainiečių dainos – padėka Lietuvai

Gražiausios ukrainiečių dainos – padėka Lietuvai

Julija Kirkilienė

Naisių vasaros teatro Ukrainos aktorių trupė „Nezazemleni“, rugsėjo 13 d. koncertavusi Vievyje, sako, kad lietuviškų dainų melodijos panašios į ukrainiečių, tik žodžiai kitokie. Bet jie išmoko lietuvišką dainą „Tu Lietuva, tu mana“ ir, atlikę ją su ukrainietišku temperamentu, salėje sukūrė nepaprastai nuoširdžią atmosferą.

Aktorių ginklas – muzika
Ukrainiečių ir lietuvių draugystė beprasmiško karo laikotarpiu pasireiškia įvairiausiomis formomis. Iš Lietuvos į Ukrainą siunčiama parama, kuriai aukoja bene kiekvienas lietuvis, labdaros akcijose lietuviai atlieka ukrainietiškas dainas, dažnas mokosi ukrainiečių kalbos, nes rusų kalba žeidžia ukrainiečius, o Naisių vasaros teatras, vos tik prasidėjus karui Ukrainoje, į savo trupę pasikvietė žinomus Ukrainos aktorius bei Nacionalinio Kijevo kino, teatro ir televizijos universiteto studentus. Vienas žinomiausių Ukrainos režisierių ir universiteto dėstytojų Stanislav Moisejev atsiliepė į Naisių teatro kvietimą aktoriams nuo karo prisiglausti Naisiuose ir čia kurti spektaklius. Pasak režisieriaus S. Moisevej, jam tenka spręsti sudėtingą dilemą, apie ką turi kalbėti aktoriai, kurių visos mintys, kaip ir jo paties – Ukrainoje. Nuo buvimo Lietuvoje pra­džios (2022 m.) trupė „Nezazemleni“ jau spėjo daugelyje miestų pristatyti spektaklį apie karo absurdiškumą ir žiaurumus – „Karo spiralė“, o dabar į Lietuvos scenas kyla su nenugalimu ginklu – muzika.

Įvairiapusės emocijos
Penki universiteto ketvirto kurso studentai – Lizaveta, Oleksandra, Ivan, Julija ir Vladislav – jau baigia gastroles Lietuvoje ir ruošiasi grįžti į Kijevą baigti studijų. Aplankę daug Lietuvos scenų, nepamiršo ir naujojo Vievio kultūros centro. Daug vieviškių aplodismentų, ašarų, padainavimo kartu ir dovanų sulaukusi trupė, bendraudama su vieviškiais, atsisakė kalbėti rusiškai. Jiems tai per skaudu. Kiekvieną aktorių karas palietė asmeniškai. Ivano žuvo brolis, o dar daug artimųjų kariauja fronte. Ivanas iš Mariupolio, kur liko sugriauti namai, o mama ir sesė prieglobstį surado Lenkijoje. Aktoriai vienas per kitą pasakojo apie tą beprasmišką karą, apie žmonių netektis, sugriautus namus ir kalbant jaunų žmonių šypsenas, rodomas ant scenos, keitė ašaros. Jaunuoliai jau greit paliks Lietuvą ir nė vienas negarantavo, kad tikrai kada nors čia sugrįš. Ukrainiečiai šiuo laikotarpiu nieko nebeplanuoja, nes nė vienas nežino, kur ir kada gali sutikti beprasmę mirtį. O planuoti pasirodymus irgi nėra prasmės… nors gerų emocijų jų šalyje labai trūksta, labiausiai, žinoma, fronte.

Šlovė Ukrainai
Koncerte vieviškiai turėjo galimybę išgirsti jiems žinomas ir nežinomas, bet ukrainiečiams gražiausias ir prasmingiausias dainas. Kurias dainas žinojo, salė dainavo kartu, kurių nežinojo, bet suprato žodžius, dažnas šluostėsi ašaras. Koncerte „Gražiausios ukrainietiškos dainos“ aktoriai atliko pačias gražiausias ukrainiečių dainas, sukurtas nuo senų laikų iki šių dienų. Kaip sakė aktoriai, vienas dainas jie pasiūlė patys, kitas – režisierius, bet kiekvieną dainą jie išgyvena širdimi, todėl koncertas buvo tikras spektaklis. Ir pabaiga koncerto buvo tikras spektaklis – apsisiautę Ukrainos, Lietuvos ir Europos Sąjungos vėliavomis, muziką paįvairindami ukrainietiškų liaudies šokių akcentais, jie atliko lietuvių liaudies dainą „Tu Lietuva, tu mana“. Koncerte žiūrovai stojosi du kartus: pirmą kartą – atliekant dainą „Oi u luzi chervona kalyna“, antrą kartą – dainuojant lietuviškai. Į iš salės sklindusią padėką „Ačiū“ aktoriai atsakė tradiciškai: slava Ukraini (šlovė Ukrainai).

Ilgalaikis projektas
Ukrainiečių trupės koncertai šalyje vyksta nemokamai. Trupė įsi­liejo į Naisių teatrą ir pačius Naisius. Jie ten gyvena ir kuria. Paklausus, kokius įspūdžius aktoriai išsiveža iš Lietuvos, vienas per kitą pasakojo savo įspūdžius. Jiems labai patiko Klaipėda, Nida, Palanga, Vilnius ir Kaunas. Labai patinka ir Naisiai, bet ilgiau užsibūti ten nenorėtų – per mažai žmonių. Už galimybę pažinti Lietuvą aktoriai sakėsi labai dėkingi režisieriui Stanislav Moisejev ir Nai­sių teatro mecenatui Ramūnui Karbauskiui. Aktoriai sakė mažai besidomintys politika Lietuvoje, bet esantys nustebinti Naisių kaimo bendruomenės veikla ir puoselėjama kaimo aplinka… „Ukrainoje irgi buvo daug gražių vietovių, iš kurių liko tik užteršti griuvėsiai…“, – su liūdesiu dalijosi jauni aktoriai, tiesiantys savitarpio supratimo tiltus tarp Ukrainos ir Lietuvos. „Šiuo metu Naisiuose kuria dvi trupės – lietuvių ir ukrainiečių. Ukrainiečių aktorių trupės suformavimas Naisių vasaros teatre yra ilgalaikis projektas, nesusijęs su karo eiga ir taps nuolatiniu kultūriniu tiltu tarp Ukrainos ir Lietuvos“, – teatro mecenatą R. Karbauskį citavo aktoriai ir dėkojo Vievio kultūros centrui, pa­kvietusiam juos koncertuoti.

 

Nuotraukoje: Už koncertą Ukrainos aktoriams dėkoja vieviškiai Violeta Nenartavičienė, Romas Nenartavičius ir Raimondas Ivaškevičius

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami Video

Aktualijos

Aktualijos

Aplinkos apsauga

Archyvas

Darbo partija

Elektrėnai

Elektrėnų kraštas gyvuose prisiminimuose

Elektrėnų krašto šviesuoliai

Europietiška savivaldybė

Keliai aukštumų link

Keliai link aukštumų