Darbštūs Elektrėnų savivaldybės gyventojai ir sunkumų alinami verslai

Mantas Naginė
VU komunikacijos fakulteto
studentas praktikantas

Elektrėnų savivaldybėje nedarbo lygis yra vienas mažiausių visoje Lietuvoje, tačiau dalis čia įsikūrusių didžiųjų įmonių susiduria su verslą sekinančiomis problemomis, dėl kurių daliai verslų darosi sunku išlaikyti darbuotojus.
Kietaviškėse parketą gaminanti UAB „Bauwerk Group Lietuva“ yra viena iš didžiųjų įmonių Elektrėnų savivaldybėje, kuri šiuo metu susiduria su didesniais sunkumais. Dėl karo Ukrainoje padarinių – uždarytos gamyklos Karaliaučiuje, ši įmonė, remiantis rekvizitai.lt duomenimis, 2022 m. patyrė 470 tūkst. eurų nuostolį. Palyginimui, 2021 m. medžio apdirbimo įmonė uždirbo 6,3 mln. eurų grynojo pelno.
Sodros duomenimis, 2023 m. rugpjūčio 24 d. įmonėje dirbo 746 apdraustieji darbuotojai, o lygiai po mėnesio – rugsėjo 24 d. darbuotojų skaičius sumažėjo iki 719. Tai reiškia, kad per mėnesį 27 darbuotojai buvo arba atleisti, arba išėjo iš darbo savo noru.
Apie šią situaciją įmonės Bauwerk Group Lietuva komentaro gauti nepavyko.
Kita įmonė – UAB „Lietwood“, užsiimanti medinių baldų gamyba, taip pat patiria šiokių tokių sunkumų. Įmonės direktorius Nerijus Pacevičius atskleidė, kad verslą neigiamai veikia dabartinė situacija pasaulyje. Lietwood įmonei pokyčiai pasaulyje yra itin svarbūs, nes 90 proc. produkcijos ši įmonė eksportuoja į kitas šalis.
„Daugiausia problemų įmonėje yra susijusios su situacija pasaulyje, nes mus veikia visi pasaulyje vykstantys procesai. Tiek infliacija, tiek karas, tiek vartojimo sumažėjimas Europoje ir visame pasaulyje, tiek visi logistiniai ir žaliavų iššūkiai – visi šie veiksniai sukelia mums problemų“, – įmonės sunkumais dalinosi Lietwood direktorius Nerijus Pacevičius.
N. Pacevičius taip pat pripažino, jog dėl minėtų sunkumų įmonės apyvarta yra sumažėjusi, o produkciją teko šiek tiek branginti. Tačiau, nepaisant visų sunkumų, įmonė stengiasi išlaikyti visus savo darbuo­tojus.
„Praradus ar atleidus darbuo­toją, labai sunku rasti ir apmokyti tą, kuris ateis į jo vietą, todėl darbuotojus tikrai stengiamės išlaikyti. Aišku, tai tikrai nėra lengva. Tikriausiai niekada nebebus taip lengva išlaikyti darbuotojų kaip prieš kokius 20 metų, nes žmonės pasidarė judrūs, aktyvūs, neprisirišę prie darbo vietų. Visos įmonės susiduria su problema išlaikyti darbuotojus“, – aiškino UAB „Lietwood“ direktorius.
Su ekonominiais sunkumais susiduria ir viena stambiausių bei pažangiausių grūdų perdirbimo pramonės įmonių Lietuvoje – UAB „Malsena plius“.
„Mūsų, kaip ir kone visų pramonės įmonių, didžiausi iššūkiai susiję su energijos išteklių kainų svyravimu, kurie tiesiogiai daro įtaką mūsų gaminamos produkcijos savikainai. Taip pat jaučiame darbo rinkos spaudimą didinti darbo užmokestį, kuris kasmet auga visoje Lietuvoje ir mūsų regione, tad norint išlaikyti darbuotojus, tenka peržiūrėti darbo užmokestį ir pas mus įmonėje“, – įmonės patiriamais sunkumais dalinosi Malsena plius vadovas Marius Dužinas.
Kaip ir daugumai verslų, dėl padidėjusių gamybos kaštų, grūdų perdirbimo įmonei teko kelti dalies teikiamos produkcijos kainas.
Malsena plius įmonė su nuolatiniais darbuotojų skaičiaus svyravimais nesusiduria. „Elektrėnų kronikos“ redakcija pastebėjo, jog rugsėjo 2 d. įmonę paliko 12 darbuotojų, bet Malsena plius vadovas M. Dužinas patikino, kad tai kasmetinis sezoninis darbuotojų skaičiaus svyravimas, nes grūdų supirkimo sezono metu priimami darbuotojai pagal terminuotą darbo sutartį.
Džiuginanti statistika yra ta, kad nedarbo lygis Elektrėnų savivaldybėje pirmuosius du trečiojo ketvirčio mėnesius siekė 7,1 proc. ir, lyginant su antruoju metų ketvirčiu, padidėjo 0,4 proc.
Tačiau remiantis Užimtumo tarnybos paviešintais statistiniais duomenimis, palyginus su praeitų metų tuo pačiu laikotarpiu, nedarbo lygis Elektrėnų savivaldybėje sumažėjo 1 proc., o vidutinis metinis nedarbas net 0,9 proc. Tai yra įspūdingas rodiklis, nes visoje Lietuvoje nedarbo lygis per metus vidutiniškai sumažėjo tik 0,3 proc. punkto, o sostinėje – vos 0,2 proc.
Elektrėnų savivaldybės gyventojai gali didžiuotis savo darbštumu, nes vidutinis 2023 metų nedarbo lygis mažesnis nei Elektrėnų savivaldybėje, yra tik 5 Lietuvos savivaldybėse: Skuodo, Birštono, Kretingos, Klaipėdos bei Neringos.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami Video

Aktualijos

Aktualijos

Aplinkos apsauga

Archyvas

Darbo partija

Elektrėnai

Elektrėnų kraštas gyvuose prisiminimuose

Elektrėnų krašto šviesuoliai

Europietiška savivaldybė

Keliai aukštumų link

Keliai link aukštumų