Dar kartą apie ligoninės gydytojus ir jų darbą

Dar kartą apie ligoninės gydytojus ir jų darbą

Medicinos darbuotojų diena, minima balandžio 27 d.,  turi savo  prasmę. Žmonės, apsilankę pas gydytojus, tampa jų pacientais ir jie  pirmoje vietoje visada matomi. Mediko darbas neretai lieka šešėlyje, o dažnai medikai pastebimi būtent tada, kai darbą atlieka blogai ar padaro klaidų. O kiek kartų jie būna apkaltinami, apšmeižiami, bet dėl laiko stokos, dėl nenoro švaistyti savo energijos, reikalingos žmogui gydyti, tas karčias piliules nuryja, neieškodami teisybės, vadovaudamiesi Motinos Teresės žodžiais, kad  „Žmonės kartais būna neprotingi, nelogiški ir egoistiški. Vis dėlto mylėkime juos“. Bet gydytojai irgi klysta, o dažnai turi tų pačių savybių, apie kurias kalba Motina Teresė.

 

Skundas ir padėka
Prie temos apie ligoninės personalo darbą sugrįžti teko ne vien todėl, kad balandžio 27 d. Lietuvoje minima Medicinos darbuotojo diena ir skaitytojai prašė padėkoti gydytojams.
Dar kartą rašyti apie ligoninę tenka dėl laikraščio skaitytojos Janinos Vėželienės skundo ir atsiprašymo.
Prieš gerą mėnesį moteris skunde laikraščiams apkaltinusi ligoninės gydytojas Gitaną  Kalinauskienę ir Dalytę Matulevičienę dėl nepagydoma liga sirgusio ir paskutines gyvenimo dienas praleisti atvežto jos sugyventinio Kazio Jegelavičiaus mirties, šį kartą parašė padėkos laišką.  Pasirodo, dabar jai pačiai teko gydytis ir Vidaus ligų skyriuje, ir Reanimacijos intensyvios terapijos skyriuose, bet gydytojai ir visas personalas buvę labai malonūs ir gerai ją prižiūrėję.   Moteris mano, kad gydytojus pamokiusi savo skundu.
O redakcijos darbuotojos vėl mynė kelius į ligoninę domėtis, kaip per mėnesį taip ženkliai pasikeitė gydytojų darbas.
Kaip sakė vyriausiosios gydytojos pavaduotojas Edmundas Niparavičius, ligoninėje niekas nepasikeitė, tik keičiasi ligoniai, o iš vieno pikto skundo ar šiltos padėkos apie ligoninės personalo darbą spręsti negalima. Bet ligoninė š.m. kovo 19 d. gavo sertifikatą, kuriuo pažymima, kad Elektrėnų ligoninė atitnka standarto „Kokybės vadovo sistemos reikalavimai“ reikalavimus.
Popierėliuose
Po pirmos informacijos apie sertifikatus, pamaniau, kad tai tik popierėlis pasigyrimui. Deja, taip atrodo tik nieko nežinant apie medikų darbą ligoninėse.  Pasak vyr. gydytojos Laimutės Matkevičienės, į ligoninę  įvairių skundų tikrinti atvykę respublikiniai auditoriai, pirmiausia paklausia, ar turime pasitvirtinę „Kokybės vadybos sistemą“. Ligoninės medikai išsikėlė sau tikslą kokybiškai teikti asmens sveikatos priežiūros paslaugas, optimaliai siekti gydymo ir ligų profilaktikos rezultatų, atitinkančių pacientų poreikius.
Pernai ligoninės darbą nuo savivaldybės įsikūrimo UAB Sertifikavimo centras „Sertika“ vertino  apie 6 mėnesius. Darbuotojai pildė anketas ir dokumentus, aprašinėjo savo darbą ir laiką, per kurį darbas atliekamas, buvo stebimi ir vertinami tol, kol Sertifikavimo centras įvertino, kad medikų  darbas atitinka visus standartų reikalavimus. Dabar ligoninės vadovai turi  pasitvirtinę paslaugų teikimo ir darbo organizavimo tvarką, žino, ko reikalauti iš darbuotojų, o personalas  žino, kokios konkrečios jų pareigos. E. Niparavičius sako, kad įgijęs sertifikatą, ligoninės personalas pasitikrino  ir įvertino savo darbą, žino, kaip analizuoti tvarkos atitiktį ir kaip dar gali savo darbą gerinti. Ligoninėje vedami  žurnalai, kuriuose žymima per kiek laiko kiekvienam pacientui atliekamos paslaugos ir procedūros. Vadovai pagal tuos aprašus gali tikrinti, vertinti, analizuoti   personalo darbą. Kokybės vadybos sistemos dokumente tarp 23 procedūrų įrašytos ir  tokios: pacientų skundų nagrinėjimo tvarka, mirčių atvejų nagrinėjimo tvarka, nepageidaujamų įvykių valdymas ir pan. Mirčių atvejų nagrinėjimo tvarką pakomentavo E. Niparavičius. Komisija mirties atvejus nagrinėja pagal ligos pobūdį, analizuodama, ar mirtis įvyko dėl diagnostikos trūkumo, neteisingo gydymo ar dėl kitos priežasties. Tikrinami įrašai žurnaluose, vertinama, ar gydymas atliktas pagal ligos pobūdį, aptariama, ką buvo galima atlikti kitaip.  E. Niparavičius sako, kad personalas nebijo prisiimti klaidų, bet visada stengiasi iš jų pasimokyti.
Praktikoje
Elektrėnai – mažas miestas, todėl čia dažniausiai vienas kitą pažįstame. Terapiniame skyriuje, kuriam vadovauja tarybos narė, gydytoja Danguolė Švenčionytė ir apie kurį skunde ir padėkoje rašė moteris, keletas besigydančiųjų buvo mano pažįstami. Vairuotoju dirbęs Vytas negalėjo atsidėkoti gydytojams, laiku nustačiusiems širdies ligą ir išplėšusiems iš galimos mirties. Pensininkė Onutė Janušaitienė, slauganti savo dukrą ir  vyrą, verkdama pasakojo, kaip šiame skyriuje ne tik ligoniai gydomi, bet ir juos slaugantys namiškiai raminami. „Atrodo, kad visi čia dirbantys medikai būtų mano giminaičiai“,- jaudindamasi kalba Ona ir pasakoja, kaip dėl jos vyro gydymo, net jai nežinant, iš Vilniaus pervežtam ligoniui gydymo planą sudarė Elektrėnų ligoninės ir Abromiškių reabilitacinės ligoninės gydytojai. „Neturiu daugiau kuo jiems atsidėkoti, galiu tik gerą žodį pasakyti“,- kalbėjo vos 600 litų pensijos užsidirbusi moteris, slauganti sunkią negalią turintį vyrą. Apie pastabą, kad apie šį skyrių buvo parašytas skundas, kad nebuvo prižiūrėtas sunkus ligonis, Ona sakė mananti, kad pikti žmonės visur ieško blogio. „Juk tą skundą rašę žmonės patys ligonį paliko vieną, nebudėjo prie jo, neslaugė, kaip aš slaugau savo vyrą, mirties akimirką prie jo buvo tik ligoninės darbuotojai, bet nieko nebuvo iš artimųjų – kaltino skundą rašiusią moterį ir teisino medikus. – Juk Vidaus ligų  skyrius nėra vien tik slaugos ligoninė, čia ligonių daug, o personalo yra tik tiek, kiek yra. Bet aš matau, kaip  kiekvienas medikas čia brangina laiką, kiekvienam ligoniui to laiko skiria tiek, kiek reikia ligoniui, o ne tiek, kiek  reikia atlikti procedūrai“.  
Nuo ligos neapsaugotas niekas
Apie gerą ligoninės darbą kalbėjo ne tik Ona Janušaitienė, kuriai gyvenime ne kartą įvairiose ligoninėse teko pačiai gydytis ar artimuosius slaugyti.  Iš Vilniaus į Elektrėnus gyventi persikrausčiusi Marija taip pat gyrė ligoninės personalą, stebėdamasi, kad mažame mieste ir ligoninėje gydytojai su ligoniais tarsi viena šeima pasidaro. Ligoninės vadovai L. Matkevičienė ir  E. Niparavičius sako, kad gerą žodį išgirsti iš pacientų visada miela, bet personalas dirba ne dėl skundų ar padėkų. Medikams tenka užtikrinti efektyvią ligoninės veiklą, išmokti racionaliai naudoti pacientų sveikatos priežiūrai skirtus išteklius, įgyvendinti sveikatos ministrų įsakymus ir nepažeisti įstatymų. Visa tai geriau atlikti  personalui ir padės įdiegta Kokybės vadybos sistema, atitinkanti ne tik standarto reikalavimus, bet ir pacientų poreikius. Nes nuo ligos neapsaugotas niekas, net patys gydytojai.

 

Julija Kirkilienė

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami Video

Aktualijos

Aktualijos

Aplinkos apsauga

Archyvas

Darbo partija

Elektrėnai

Elektrėnų kraštas gyvuose prisiminimuose

Elektrėnų krašto šviesuoliai

Europietiška savivaldybė

Keliai aukštumų link

Keliai link aukštumų