Virginija Jacinavičiūtė
Dažnas yra girdėjęs, kad Anglijoje itin populiarūs blusturgiai, kuriuose, kaip mėgsta sakyti lietuviai, „papigiai“ galima įsigyti naudingų daiktų. Blusturgiuose žmonės prekiauja jiems nebereikalingais, bet vis dar gerais ir kitiems naudingais daiktais. Kad daiktai gali atgimti kitam gyvenimui, puikiai parodė ir pirmą kartą Elektrėnuose suorganizuota sendaikčių prekybos mugė. Mugės organizatorė Greta Garmašaitė sako, kad Vilniuje tokios mugės vyksta reguliariai ir yra populiarios. Elektrėnų blusturgiui pavykus, bus siekiama mugę organizuoti dažniau.
Į Elektrėnų blusturgį, vykusį rugpjūčio 25 d., užsiregistravo 30 prekybininkų. Prekyba vyko Elektrėnų kultūros centro kieme. Parduoti žmonės bandė įvairius daiktus, daugiausia drabužius, batus, žaislus ir knygas.
Visi pakalbinti pardavėjai ir pirkėjai sveikino šią idėją. Vieni džiaugėsi galėdami į kitas rankas perleisti dar gerus daiktus, kiti džiaugėsi, galėdami pigiau įsigyti reikalingų daiktų. Tiek pirkėjai, tiek pardavėjai džiaugėsi prisidėdami prie išteklių tausojimo ir tvarumo.
Mugėje prekiavusi elektrėniškė Siuzana džiaugėsi sumanymu organizuoti sendaikčių išpardavimo mugę. „Džiaugiamės tokia galimybe. Dabar yra tvarumo amžius, o tokia prekyba puiki galimybė tą patį daiktą panaudoti kelis kartus. Pavyzdžiui, tie patys žaislai vaikams labai greit atsibosta, o mugėje labai lengva jas pasidalinti“. Kaip sako Siuzana, kiekvienoje šeimoje galima rasti daiktų, kuriuos perkant atrodo, kad prireiks, bet greitai jie ima dulkėti. Siuzanos šeimoje tai makaronų gaminimo aparatas. „Kelis kartus pagaminsi, o paskui stovės“, – patirtimi dalinosi Siuzana ir pridūrė, kad tokius daiktus geriausia pirkti tik blusturgiuose, pabandai ir kitiems perleidi. Pirmas daiktas, kurį pardavė Siuzanos šeima, buvo didesnės lego kaladėlės.
Siuzanai antrino ir Elektrėnuose neseniai apsigyvenusi Justina Jankūnė. Sūneliui Taurui smagiai žaidžiant bagažinėje, moteris pasakojo anksčiau gyvenusi Anglijoje, kur blusturgiai itin populiarūs. „Anglijoje blusturgiai labai populiarūs, mes kiekvieną šeštadienį arba sekmadienį važiuodavom, ten savo daiktais prekiaudavo tūkstančiai žmonių. Dažniausiai pirkdavome daiktus vaikui, dekoro detales namams, papuošalus“, – pasakojo Justina, pirmą kartą pabandžiusi prekiauti mugėje. Elektrėniškė mano, kad panašios mugės prisideda prie bendruomeniškumo skatinimo. „Džiaugiuosi, kad vyksta tokie dalykai, žmonės turi progą pabendrauti, gal netgi susipažįsta. Manau, tai reikalingas dalykas, kuris galėtų vykti bent kartą į mėnesį. Gera apsivalyti namus“, – kalbėjo Justina. Paklausus, ar nesunku prekiauti, kai šalia dar nedidukas ir aktyvus sūnus, Justina kalbėjo, kad kai nori, viską gali. Sunku ar ne, eini ir darai.
Blusturgio idėją puikiai vertino ir Eva su dukra Nomeda savo daiktus atvežusi iš Žaslių. „Nuostabu susitvarkyti savo daiktus, pabendraut ir pažiūrėti kuo kiti prekauja“, – kalbėjo Eva, jau antrą kartą prekiavusi sendaikčiais. Pirmas kartas prieš kelerius metus buvęs Žasliuose, kur bendruomenė taip pat organizavo blusturgį. Paklausta, ar pati mėgsta pirkti blusturgiuose, Eva kalbėjo: „Nelabai. Ir taip visko daug, stengiamės susitvardyti, mažinti vartojimą“.
Prekyba blusturgiuose parodo, kad tai, kas vienam visai nenaudinga, kitam gali būti labai reikalinga. Eva pasakojo, kad vienas vyrukas susidomėjo užspaudžiamu alaus buteliu, todėl jį padovanojo. Kas daro naminį alų, tokie buteliai itin praverčia. Eva prisiminė, kad buvo prikaupusi kiaušinių dėžučių, kurias sumanė atiduoti smulkiesiems prekiautojams. Kiti prekiautojai nusivylė negavę dėžučių. Tad į blusturgį taip pat atnešė kelias kiaušinių dėžutes, kurias padovanos susidomėjusiam. Naudingos gali būti ir dėžutės nuo kivių ar persikų. Jos paklausios tarp uogų augintojų.
Renginio organizatorė Greta Garmašaitė sakė planuojanti blusturgį orgnizuoti dažniau.