Bendruomeniškumo svarba

Bendruomeniškumo svarba

2016-ieji – Bendruomenių metai – skirti pabrėžti bendruomenių svarbą vietos ekonominei, socialinei ir kultūrinei plėtrai. Abromiškių bendruomenė Socialinės apsaugos ir darbo ministerijai pateikė projektą „Bendruomeniškumo svarba mūsų gyvenime“, kuriuo siekia stiprinti Elektrėnų savivaldybės teritorijoje veikiančių bendruomenių sutelktumą, puoselėti tradicijas, skatinti vietos gyventojų užimtumą.

Projekto įgyvendinimo metu aplankytos Elektrėnų savivaldybės teritorijoje veikiančios bendruomenės, kuriose bendruomenių nariai vieni iš kitų mokėsi įvairių amatų, vedė vieni kitiems edukacinius, pažintinius užsiėmimus.

Edukacinės veiklos

Pirmasis edukacinis užsiėmimas vyko Žebertonių bendruomenės namuose. Bendruomenė, įgyvendindama įvairius projektus, įrengė virtuvę, įsigijo krosnį, kurioje kepama lietuviška naminė duona ir kugelis, gaminami kiti tradiciniai lietuviški patiekalai. Bendruomenės patalpos atnaujintos, įrengta konferencijų salė, todėl čia tinkama vieta organizuoti įvairius bendruomenės renginius. Projekto dalyvius bendruomenės pirmininkė Rasuolė Mistrulli pavaišino kugeliu ir pakvietė į aromatinių žvakių gaminimo edukacinę programą, kurią vedė Inga Čižienė.

Kietaviškių bendruomenė glaudžiai bendradarbiauja su Kietaviškių pagrindine mokykla, teritorijoje veikiančiomis stambiomis įmonėmis, todėl gali pasidalyti gerąja patirtimi su aplinkinėmis bendruomenėmis, kaip spręsti įvairias vietos problemas. Kietaviškių pagrindinės mokyklos kraštotyros muziejuje bendruomenėms vyko edukacinė programa „Rugeliai pareina namo“, kurios metu projekto dalyviai susipažino su duonos keliu nuo lauko iki stalo, sužinojo, kiek senovės lietuviams reikėdavo nudirbti darbų, kol namuose pakvipdavo duona, teko ir su patarlėmis susipažinti, grūdus pažinti, „rugius auginti“, „javus pjauti“, mįsles minti, dainas dainuoti.

Pastrėvio bendruomenėje veikia amatų dirbtuvės, kuriose profesionali keramikė Rasa Rakauskienė organizuoja užsiėmimus vaikams ir suaugusiems. Amatų dirbtuvėse bendruomenių nariai susipažino su keramikos amatu bei išbandė jį praktiškai. Užsiėmimo metu keramikos gudrybių mokėsi šeimos, tai buvo puiki proga praleisti daugiau laiko su artimais žmonėmis, pasigaminti sau mielą suvenyrą ar indą.

Vievyje daug įvairių tradicinių užsiėmimų išbandyti siūlo Vievio meno mokykla. Svečiai iš kitų bendruomenių mokykloje išmoko piešti ant šilko ir iš veltos vilnos pasigaminti papuošalų.

Projekto įgyvendinimo laikotarpiu buvo renkama informacija apie kiekvieną bendruomenę, jos veiklą ir išskirtinumą bei išleisti reprezentaciniai leidinukai, o bendruomenių nariai, dalyvavę edukaciniuose užsiėmimuose, savo darbus galėjo parodyti Abromiškių svirne veikusioje parodoje.

Baigiamasis renginys

Gruodžio 9 d. Elektrėnų savivaldybėje veikiančių bendruomenių nariai rinkosi į renginį „Bendruomeniškumo svarba mūsų gyvenime“ pasidžiaugti nuveiktais darbais bei pasidalinti sukaupta patirtimi. Susitikimas vyko Abromiškių svirne.

Sveikinimo žodžius tarė meras Kęstutis Vaitukaitis, Abromiškių bendruomenės pirmininkė Audrutė Jančiauskienė, Elektrėnų savivaldybės vietos veiklos grupės pirmininkė Lina Bernatavičienė, į renginį atvyko administracijos direktoriaus pavaduotojas Jonas Grybauskas, Pastrėvio seniūnas Arūnas Kanapeckas, Abromiškių, Kazokiškių, Kietaviškių, Kurkliškių, Pastrėvio, Pylimų, bendruomenių Semeliškių „Strėva“ „Elektrėnų kraštas“, „Aktėvystė“ nariai.

L. Bernatavičienė kalbėjo apie žmogaus dalyvavimą bendruomenės veikloje, bendruomeniškumą, kaip vertybę, kuri reikalauja daug pastangų, kad sėkmingai funkcionuotų. Taip pat priminė, kad bendruomeniškumą skatinti jau 10 metų padeda vietos veiklos grupė, ta proga parodytas filmukas apie tai, kaip kaimo bendruomenės aktyviai dalyvavo įgyvendinant Elektrėnų savivaldybės vietos veiklos grupės 2009–2014 m. vietos plėtros strategiją ir kaimuose įrengė bendruomenių namus, sporto ir vaikų žaidimo aikšteles, amatų dirbtuves.

Renginyje pranešimu „Bendruomenių bičiulystė“ Semeliškių bendruomenės „Strėva“ tarybos narė Silvija Bielskienė pateikė gražias analogijas palygindama bendruomenes ir jų narius su darbščiomis bitėmis, o bičių gyvenimą – su žmonių visuomene.

Abromiškių bendruomenės pirmininkė Audrutė Jančiauskienė kalbėjo apie Abromiškių bendruomenės įgyvendintus projektus, organizuojamą žygį „Žalio Velnio takais“ ir bendruomenės ateities planus.

Pranešimo „Mūsų džiaugsmai ir …“ pranešėja, bendruomenės „Aktėvystė“ atstovė Agnė Landžiūtė pasidžiaugė Vievio seniūnijoje besikuriančiomis naujomis bendruomenėmis ir jų vykdoma veikla. Pastrėvio bendruomenės pirmininkė Viktorija Juknevičienė, skaitydama pranešimą „Bendruomeniškumas ir jo formavimasis“, kalbėjo apie bendruomeniškumo formavimąsi, kad nemažai žmonių labai ilgą laiką bendruomenę tapatindavo su bendrove, o pirmininkas, ar šiais laikais, ar anais, daugumai nesiskiria, kaip ir pareigų pavadinimas. Pastrėvio bendruomenė kūrėsi kartu su savivaldybe, seniūnijom ir turėjo aiškų tikslą telkti žmones, organizuoti kaimo žmonių kultūrinį gyvenimą, pasinaudoti ateinančiomis lėšomis iš ES. Iniciatoriais buvo buvęs seniūnas Antanas Gauba ir kaimo aktyvistai, kurie dabar išėję į garbingą pensiją. Dabar bendruomenės branduoliu vadinamos įstaigos, įsikūrusios po vienu stogu, ir žmonės, dirbantys jose. V. Juknevičienė dėkojo aktyviems bendruomenės nariams, valdžios ir VVG atstovams, savo šeimai už palaikymą, priminė, kad bendruomenės turi tiek, kiek įdeda pačios, gauna paprašiusios, ar didelių pastangų ir su išorine pagalba gavusios paramos, už kurią tenka kruopščiai atsiskaityti. Pirmininkė pripažino, kad bendruomenės nariai gauna asmeninės naudos iš bendruomeninės veiklos – įgyvendina patriotines idėjas ir jaučia dvasinį pasitenkinimą, kai pavyksta kažką nuveikti savo kraštui ir patobulėti besimokant kažko naujo.

Renginio pabaigoje bendruomenių komandos varžėsi protų mūšyje, kurio tema buvo „Ką žinai apie Elektrėnų kraštą?“. Smagus žaidimas sukūrė gerą nuotaiką, leido pasitikrinti savo žinias ir šventiškai pabaigti Bendruomenių metus.

Julija KIRKILIENĖ

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami Video

Aktualijos

Aktualijos

Aplinkos apsauga

Archyvas

Darbo partija

Elektrėnai

Elektrėnų kraštas gyvuose prisiminimuose

Elektrėnų krašto šviesuoliai

Europietiška savivaldybė

Keliai aukštumų link

Keliai link aukštumų