Ant Lietuvos gyventojų stalo – šviežesni ir sveikesni produktai

Ant Lietuvos gyventojų stalo – šviežesni ir sveikesni produktai
Siekdama, kad Lietuvos vartotoją pasiektų kuo kokybiškesni ir šviežesni žemės ūkio produktai, Žemės ūkio ministerija , bendradarbiaudama su socialiniais partneriais – gamintojų, perdirbėjų, prekybininkų ir vartotojų organizacijų atstovais, – sukūrė ir ėmėsi įgyvendinti nacionalinę maisto kokybės schemą.

Plačiau šį projektą pristato Kokybės politikos departamento vyriausioji specialistė Inga ŠEIKAITĖ.
– Kodėl Žemės ūkio ministerija nutarė imtis aktyvios išskirtinės kokybės žemės ūkio ir maisto produktų (IKP) skatinimo sistemos?
– Skatindama gaminti kokybiškus produktus ir atsižvelgdama į vartotojų, kurie vis dažniau renkasi produktus, pagal jų kokybę ir mitybines savybes, poreikius bei gamintojų, siekiančių savo produkcijos kokybės ir išskirtinumo pripažinimo, pageidavimus, Žemės ūkio ministerija kartu su socialiniais partneriais sukūrė IKP gamybos schemą. IKP ženklinami „Kokybė“ ženklu.
Procesas prasidėjo prieš keletą metų, bendradarbiaujant su socialiniais partneriais, mokslo atstovais, patirties semtasi iš prancūzų ekspertų ir praktikų. Iš pradžių gamintojai naujovę vertino atsargiai, bet šiemet veikla įsibėgėjo ir jau turime daugiau sertifikuotų išskirtinės kokybės produktų.
– Kokiomis savybėmis pasižymi IKP?
– IKP ir jų gamybos ir (ar) perdirbimo procesas išsiskiria natūralumu, maistingumu bei aplinkos tausojimo aspektais. Natūralumą lemia tai, kad ribojamas atstumas nuo laukų, kuriuose auga augalai ir ganosi gyvuliai, iki taršos šaltinių, mineralinių trąšų, pesticidų, veterinarinių vaistų naudojimo kiekis, dažnumas ir laikas. Perdirbant IKP nenaudojami sintetiniai maisto priedai (konservantai, saldikliai, aromato ir skonio stiprikliai, dažikliai).
IKP yra maistingi, nes yra šviežesni, kadangi pateikiami vartotojui per trumpesnį nei įprasta tos kategorijos produktams laikotarpį. Taikomi ekstensyvūs auginimo, gamybos bei maistingumą išsaugojantys perdirbimo būdai, tad produktai pasižymi išskirtiniu skoniu, kvapu, išvaizda ir konsistencija. IKP yra didesnis natūralios ląstelienos, mineralų, vitaminų, polifenolių bei kitų biologiškai vertingų medžiagų kiekis ar sumažinta energinė vertė, riebalų, sočiųjų riebalinių rūgščių, druskos, cukraus kiekis.
IKP gaminami tausojant aplinką – naudojami geriausi prieinami gamybos būdai, aplinką saugojančios technologijos. Pagal apskaičiuotus augalams būtinų maisto medžiagų balansus naudojamas tik minimalus trąšų kiekis, būtinas visavertei augalų vegetacijai. Maksimaliai panaudojamos gamybos atliekos.
– Kuo IKP skiriasi nuo ekologiškų produktų?
– Tiek ekologiniai, tiek išskirtinės kokybės produktai yra sertifikuoti produktai, tačiau pagal skirtingus reikalavimus. Ekologinės produkcijos reikalavimai yra vienodi visoje ES, o IKP – išskirtinai lietuviškas produktas ir jam reikalavimai nustatyti nacionaliniu lygiu.
– Pats bendriausias ekologinės ir išskirtinės kokybės produkcijos palyginimas – IKP pagal reikalavimų griežtumą yra tarpinis variantas tarp ekologinių ir masinės gamybos produktų. IKP leidžiamas tręšimas, tačiau tik minimalus, būtinas visavertei augalo vegetacijai, pagal tiksliai apskaičiuotus medžiagų balansus ir sudarytus tręšimo planus. Taigi augalai trąšų gauna būtent tiek, kad užaugtų sveiki.
Tačiau šis palyginimas labai primityvus. Norint tiksliau išryškinti skirtumus, reikia studijuoti konkrečių produktų specifikacijas, kur surašyti visi reikalavimai IKP gamybai. Pavyzdžiui, išskirtinės kokybės bičių produktų ir jų mišinių specifikacijoje numatyti įvairūs tyrimai medaus kokybei kontroliuoti (ar medus nekaitintas, ar neskiestas ir kt.), taip pat nurodyti griežti reikalavimai medaus ir jo produktų laikymo tarai (nerūdijančio plieno talpos, fasavimas tik stikliniuose, o ne plastikiniuose induose), sutrumpintas produktų galiojimo terminas ir t.t.
– Kokie produktai sertifikuojami šiuo metu ir kaip plėsis asortimentas ateityje?
– Plačiausias “Kokybės” ženklu pažymėtų yra medaus ir jo produktų pasirinkimas. Šiemet sertifikatus gavo 11 šalies bitynų, taip pat sertifikuota 50 ha išskirtinės kokybės morkų bei 10 ha burokėlių. Prieš Kalėdas į prekybą ruošiamasi tiekti sertifikuotus ruduosius mėsinius lėto auginimo viščiukus.
Tikimės, jog išskirtinės kokybės produktų gamintojų ateityje gausės, ypač po to, kai šių produktų paragavę vartotojai įvertins jų kokybę. Nuo vartotojų paklausos taip pat priklausys asortimentas. Šiuo metu ministerija kartu su socialiniais partneriais yra parengusi 7 skirtingų produktų grupių specifikacijas: bičių, grūdų, mėsos, paukštienos, pieno, šviežių vaisių ir daržovių bei kombinuotųjų pašarų. Tačiau norintieji gali pasirengti konkrečių produktų specifikacijas, kurių reikalavimai turi būti ne žemesni, nei numatyta IKP grupių specifikacijose, bei teikti jas ministerijai patvirtinti.
– Gaminti sertifikuotus produktus – brangu, nes ūkininkams keliami papildomi reikalavimai, apribojimai. Kokios numatomos galimybės gamintojams gauti paramą papildomų išlaidų kompensavimui pagal Lietuvos kaimo plėtros 2007–2013 m. programą (KPP) ?
– Išskirtinės kokybės produktų gamintojai galės gauti paramą pagal KPP „Dalyvavimas maisto kokybės schemose“, kuriai šiuo metu rengiamos įgyvendinimo taisyklės. Maksimali galima paramos suma vienai valdai – 3000 eurų (10 358 Lt ) per metus. Remiama ne ilgiau kaip 5 metus, kompensuojant faktiškai patirtas išlaidas: IKP sertifikavimo ir kontrolės, įsitraukimo į maisto kokybės schemą, metinius dalyvavimo IKP gamintojų organizacijoje įnašus.
Paraiškas pagal priemonę „Dalyvavimas maisto kokybės schemose“ nuo 2010 metų galės pateikti LR fiziniai (ne jaunesni kaip 18 m. amžiaus) ir juridiniai asmenys, užsiimantys žemės ūkio produktų gamyba ir dalyvaujantys nacionalinėje maisto kokybės schemoje bei jau turintys galiojantį sertifikavimo įstaigos, kuriai ministro įsakymu leista sertifikuoti IKP, išduotą sertifikatą, liudijantį, kad produktai ir (ar) gamybos procesas atitinka IKP keliamus reikalavimus.
Daugiau informacijos apie nacionalinę maisto kokybės schemą galima rasti Žemės ūkio ministerijos tinklalapyje www.zum.lt.

Žemės ūkio ministerijos inf.
Užs.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami Video

Aktualijos

Aktualijos

Aplinkos apsauga

Archyvas

Darbo partija

Elektrėnai

Elektrėnų kraštas gyvuose prisiminimuose

Elektrėnų krašto šviesuoliai

Europietiška savivaldybė

Keliai aukštumų link

Keliai link aukštumų