Andžej Grudinskij: dėl policijos darbo savivaldybėje nėra gėda

Andžej Grudinskij: dėl policijos darbo savivaldybėje nėra gėda

Julija Kirkilienė

Savivaldybėje policijos patrulius keis vaizdo kameros, o eismą Draugystės – Taikos gatvių sankryžoje reguliuos šviesoforas. Tokios naujienos buvo paviešintos Elektrėnų policijos komisariato ataskaitiniame susirinkime. O kad Elektrėnų policininkų darbas gerai žinomas ne tik savivaldybėje, bet ir šalyje, niekam jau nėra naujiena. Bet naujiena yra tai, kad Pergalės gatvėje gyvenantis pilietis Š. geriau sutinka mokėti baudas po 20 tūkst. litų, nei savo verslo atsisakyti. Policija pradėjo domėtis, kas yra to taško nelegalių akcizinių prekių tiekėjai. Naujiena yra ir tai, kad 2012 metais užfiksuotas aukščiausias nusikalstamų veikų ištyrimo lygis per Elektrėnų PK gyvavimo metus.

Pasitiki ir tiki
Policijos komisariato viršininkas Andžej Grudinskij savo kalboje dėkojo savivaldybės gyventojams, pasitikintiems pareigūnais ir tikintiems, kad savivaldybėje tvarką galima įvesti. Žmonės aktyviai skambina pasitikėjimo telefonu, užeina pas komisarą į kabinetą pasidalinti mintimis ir pasiūlymais, kaip kiekvienas žmogus gali prisidėti prie to, kad žmonės galėtų gyventi saugioje aplinkoje. Komisaras pasidžiaugė, kad jam teko laimė dirbti ne tik naujame komisariato pastate, bet ir savivaldybėje, kurios vadovai negaili investicijų gyventojų saugumui. Ne dažna savivaldybė randa galimybių finansuoti prevencines programas ar tiesiog skirti lėšų degalams. Komisaras iš anksto dėkojo savivaldybės vadovams už stebėjimo kamerų įrengimo savivaldybėje projektą. Pasak A. Grudinskij, kameros bus aukštos kokybės, todėl patruliai ekranuose galės matyti ne tik prasižengusiųjų veidus, bet ir vairuotojus, prisisegusius ar neprisisegusius saugos diržų. Tos stebėjimo kameros palengvins patrulių, kurių komisariate taip trūksta, darbą. Pareigūnai taip remiami savivaldos stengiasi atsidėkoti geru darbu. Žmonės, pasak komisaro, turi žinoti, kad tranzitinė Elektrėnų savivaldybė draugiškai sutinka svečius, bet atvykusieji su blogais kėslais, susitikimų su prokurorais neišvengs. Komisaras apgailestavo dėl teismų sprendimų, kai sulaikytieji su narkotikais buvo paleisti į laisvę ir pasislėpė. Komisaras sakė negalintis suprasti, kodėl pilietis Š., gyvenantis Pergalės gatvėje, moka po kelių dešimčių tūkstančių litų baudas, bet savo verslo neatsisako. Matyt, baudos neviršija uždarbio.
Už gerą darbą viršininkas pareigūnus stengiasi paskatinti. A. Grudinskij sakė savivaldybėje suradęs verslininkų – rėmėjų, skyrusių materialinę paramą pareigūnams paskatinti, bet Policijos departamentas šiais metais tokią paramą uždraudęs. Viršininkas dėkojo pareigūnams už formuojamą gerą policininko įvaizdį ir atsiprašė gyventojų, jei pareigūnai kartais suklydo. Dėkojo už pagalbą seniūnams, antstoliui Dariui Jonaičiui, kuris randa būdų iš piktavalių išieškoti baudas, savivaldybės administracinei komisijai už realių baudų taikymą ir redakcijai, už puslapį „Policija informuoja“, kuriame elektrėniečiai randa informaciją apie savivaldybėje vykstančius nusikaltimus ir kovą su jais.
Kriminalinėje policijoje
2012 metais Elektrėnų policijos komisariato Kriminalinės policijos skyriuje buvo 21 etatas, iš jų tiesiogiai ikiteisminį tyrimą atlikinėjo 7 procesualistai, iš jų vienas pradėjo darbą tik paskutinį ketvirtį, ir 6 operatyviniai (kriminalinės žvalgybos) pareigūnai. Buvo pradėti 689 ikiteisminiai tyrimai, tai 125 tyrimais daugiau nei 2011 metais. Vienas tyrėjas turėjo apie 73 tyrimus. Į teismą procesualistai perdavė 150 ikiteisminio tyrimo medžiagų su 308 nusikalstamų veikų epizodais (87 epizodais daugiau nei 2011 metais), 188 įtariamaisiais. 2012 metais į teismą pavyko perduoti 8 daugiaepizodines bylas su 134 epizodais. Viso per 2012 metus Kriminalinės policijos skyriaus pareigūnų žinioje buvo 770 ikiteisminių tyrimų. Geriausių ikiteisminių tyrimų rezultatų pasiekė dvi tyrėjos: Dalia Karmazaitė, kuri į teismą perdavė 34 bylas su 83 nusikalstamų veikų epizodais, ir tyrėja Ana Švenčionienė, kuri į teismą perdavė 32 bylas su 105 epizodais.
Tyrėja A. Švenčionienė 2012 metais ištyrė ir perdavė į teismą didžiausios apimties baudžiamąją bylą, kurioje buvo sujungta 13 ikiteisminio tyrimo medžiagų iš visos respublikos, ir įtariamajam buvo inkriminuoti 69 epizodai dėl sukčiavimų elektroninėje erdvėje. 2012 metais Elektrėnų PK užregistruotos 28 veikos dėl sunkių ir labai sunkių nusikaltimų (4 mažiau nei 2011 metais), į teismą perduotos 23 veikos, ištyrimas – 82,1 procento.
Šiais metais į teismą perduotos 5 bylos dėl nužudymų, iš jų viena byla su dviem epizodais dėl nužudymo ir pasikėsinimo įvykdyti nužudymą, kuris buvo įvykdytas 2011 m. liepos mėnesį.
2012 metų pabaigoje buvo atskleistas turto prievartavimo atvejis, sulaikyti ir suimti du asmenys, vienas iš įtariamųjų, vilnietis, pagal turimus duomenis priskiriamas prie nusikalstamo pasaulio autoritetų.
Taip pat 2012 metais buvo išaiškinta trijų asmenų grupė (Trakų rajono, Lentvario miesto gyventojai), kurie vykdė alyvos vagystes iš transformatorinių, esančių Elektrėnų savivaldybės teritorijoje. Šiems asmenims buvo inkriminuota 17 nusikalstamų veikų epizodų. Šią bylą į teismą perdavė tyrėja D. Karmazaitė.
2012 metais tyrėjas G. Slatkevičius į teismą perdavė 2002 metais įvykdytą ir 2011 metais atskleistą nužudymą. Ši byla buvo sujungta su ikiteisminio tyrimo medžiaga dėl narkotinių medžiagų platinimo, viso įtarimai buvo pareikšti 5 asmenims. Užregistruotos 38 nusikalstamos veikos, į teismą perduotos 33 veikos. Į teismą perduota 18 epizodų su 8 įtariamaisiais.
Taip pat 2012 metais pavyko atskleisti plėšimą, įvykdytą Elektrėnų mieste, kai du įtariamieji apgaule įsibrovė į pagyvenusio nukentėjusiojo butą, jį sumušė ir pagrobė 42 000 Lt. Atliekamo tyrimo metu pavyko nustatyti tris įtariamuosius ir surasti dalį pagrobtų pinigų.
Vykdant operatyvinę veiklą 5 asmenims buvo taikytos priemonės pagal Organizuoto nusikalstamumo užkardymo įstatymą. Buvo ieškomi 53 asmenys, besislapstantys nuo teisėsaugos institucijų, surasti 28 paieškomi asmenys.
Apibendrinimas
Kriminalinės policijos skyriaus viršininkas D. Kochanskas apibendrindamas rezultatus kalbėjo, kad per 2012 metus komisariate buvo atliekami 909 ikiteisminiai tyrimai dėl nusikalstamų veikų, į teismą perduota 361 baudžiamoji byla su 401 nusikalstamos veikos epizodu (2011 m. buvo 260 epizodų), 240 įtariamųjų. 276 ikiteisminiai tyrimai nutraukti, iš jų 37 kaltininkui ir nukentėjusiajam susitaikius. 132 nusikalstamos veikos epizodai atiduoti supaprastinto proceso tvarka (24 tyrimai-pagreitinto proceso tvarka ir 108 procesas baigtas priimant teismo baudžiamąjį įsakymą. Iki 6 mėnesių termino į teismą perduotos 362 veikos, tai sudaro 90,3 procentus nuo visų į teismą perduotų veikų skaičiaus.
Viešosios policijos skyriaus tyrėjai J. Ruseckei 2012 metais teko pagrindinis vaidmuo kovoje su smurtu artimoje aplinkoje. Tyrėja J. Ruseckė į teismą perdavė 50 tokio pobūdžio bylų, dar 34 ikiteisminius tyrimus nutraukė, iš jų 15 kaltininkui ir nukentėjusiajam susitaikius. Šiais metais ši kova atiteks Kriminalinės policijos pareigūnams, J. Ruseckei išėjus ilgalaikių atostogų. Darbuotojų trūkumas daro įtaką Viešosios policijos ir Kriminalinės policijos skyriaus (VPS ir KPS) pareigūnų darbui, dažnai į konvojų paskiriami KPS pareigūnai kartu su VPS pareigūnais, taip pat KPS pareigūnai dažnai įtraukiami į operatyvinės grupės budėjimo grafiką (kadangi operatyvinėje grupėje yra tik 4 pareigūnai, todėl vienam pareigūnui susirgus ar išėjus atostogų, jį pavaduoja vienas iš KPS pareigūnų) ir tai atitraukia operatyvinius darbuotojus nuo jų tiesioginių funkcijų vykdymo. Darbo krūvis pareigūnams kasmet auga, tai rodo ir toks faktas, kad nuo 2004 metų Kriminalinės policijos skyrius, skaičiuojant etatus, papildytas vienu etatu, o ikiteisminių tyrimų dėl padarytų nusikalstamų veikų padidėjo daugiau nei dvigubai: pavyzdžiui 2004 metais buvo užregistruota 314 ikiteisminių tyrimų, o 2012 metais – 689 ikiteisminiai tyrimai.
„Tačiau nežiūrint į tai, galima pasidžiaugti, kad nusikalstamų veikų ištyrimo lygis Elektrėnų PK metai iš metų auga. Jeigu praėjusiais metais galėjome pasidžiaugti pasiektu 46,1 procento ištyrimo lygiu, tai šiemet ištyrimo lygis dar išaugo ir pasiekė 58,2 procentus. Ir aš vėl galiu konstatuoti, kad tai yra aukščiausias nusikalstamų veikų ištyrimo lygis per Elektrėnų PK gyvavimo metus“,- baigė pranešimą D. Kochanskas.
Viešosios policijos skyriuje
Viešosios policijos skyriaus viršininkas Edgaras Telinskis savo pranešime pažymėjo, kad Viešosios policijos skyriuje yra įsteigtos 64 pareigybės. Šiai dienai blogiausia padėtis yra Patrulių būryje: iš 22 pareigybių trūksta 7 patrulių.
Tačiau nežiūrint į tai skyriaus pareigūnai aktyviai dirbo užkardant ir išaiškinant teisės pažeidimus. Per ataskaitinį laikotarpį pareigūnai išaiškino 1717 administracinės teisės pažeidimų, išskyrus KET pažeidimus. Atkreiptinas dėmesys į tai, kad 2012 metais išaugo pareigūnų įžeidimo ir pasipriešinimo jiems atvejų. Ataskaitiniu laikotarpiu buvo pradėti 6 ikiteisminiai tyrimai dėl pasipriešinimo valstybės tarnautojui, taip pat 66 asmenims taikyta administracinė atsakomybė dėl pasipriešinimo policijos pareigūnui, jo garbės ir orumo įžeidimo ar jo teisėto reikalavimo nevykdymo.
Per ataskaitinį laikotarpį patruliai išaiškino 39 nusikalstamas veikas, iš kurių: 16 papirkimo atvejų; 13 neteisėto narkotinių medžiagų disponavimo atvejų; 5 viešosios tvarkos pažeidimai; 5 kitos nusikalstamos veikos.
Ataskaitiniu laikotarpiu kaip ir visoje respublikoje buvo skirtas sustiprintas dėmesys eismo priežiūrai, vykdomos įvairios policinės priemonės ir akcijos.
Elektrėnų PK aptarnaujamoje teritorijoje 2012 m. palyginus su 2011 m. fiksuotas eismo įvykių mažėjimas 7 proc., įskaitinių eismo įvykių sumažėjo 52 proc. 2012 m. eismo įvykiuose žuvo 3, sužeista buvo 10 žmonių.
Prevencijos poskyryje esančioje tyrimo grupėje dirbo viena pareigūnė, kuri atliko 139 ikiteisminius tyrimus, iš jų 34 tyrimus nutraukė, 15 kaltininkų susitaikė su nukentėjusiuoju. 2012 m. pareigūnė į teismą perdavė 50 bylų: 8 kaltinamuoju aktu, 10 pagreitinto proceso tvarka, bei 32 baudžiamuoju įsakymu.
2012 metais didelis dėmesys buvo skirtas darbui su kontrabanda, per metus buvo atlikta 51 policinė priemonė. Priemonės buvo atliekamos tiek fizinių, tiek juridinių asmenų atžvilgiu. Ataskaitiniu laikotarpiu juridiniams asmenims buvo taikytos 6 ekonominės sankcijos, kurios siekė nuo 800 Lt iki 20 000 Lt. Už neteisėtą apyvartą akcizinėmis prekėmis buvo skirta 90 370 Lt baudų, iš jų sumokėta 22 080 Lt.
Problemos
Nors areštinė veikia jau daugiau kaip metai, tačiau joje iki šiol nėra medicinos punkto. Todėl areštuoti asmenys apžiūrai vežami į Elektrėnų ligoninę, tai reikalauja papildomų sąnaudų: žmogiškųjų ir finansinių. Bet ši problema artimiausiu metu bus išspręsta su sveikatos įstaiga pasirašius sutartį, tada asmenys, atliekantys areštą, bus apžiūrimi areštinėje.
Žmogiškieji ištekliai
Patrulių būryje iš 22 pareigybių yra užpildyta 15 pareigybių (iš jų vienas pareigūnas dėl ligos, ko gero, į tarnybą nebesugrįš, bei vienas laikinai paskirtas į KPS), todėl realiai dirba 13 pareigūnų, o esant atostogoms, ligos atveju jų lieka dirbti dar mažiau. Todėl darbas organizuojamas taip, kad nakties metu Elektrėnų PK aptarnaujamoje teritorijoje dirba tik vienas ekipažas, kurį sudaro 1 patrulis ir operatyvinės grupės pareigūnas. Šis ekipažas reaguoja į visus įvykius. Viešosios tvarkos palaikymui tenka pasitelkti kitus Viešosios policijos skyriaus padalinių pareigūnus (tyrėjus, specialistus, padalinių vadovus).
Ta pati problema egzistuoja ir Operatyvaus valdymo poskyryje (budėtojų dalyje), kur pamainomis dirba 8 pareigūnai, todėl atostogų, ligos ar kitais pareigūnų nebuvimo tarnyboje atvejais vėl gi tenka pasitelkti kitų padalinių pareigūnus. Kadangi pareigūnams pagal teisės aktų reikalavimus po budėjimo (24 val.) turi būti suteikiamas beveik tokios pat trukmės poilsio laikas iki 3 dienų, todėl šiomis dienomis jie nevykdo savo tiesioginių pareigų. Esant tokiam budėtojų dalies pareigūnų skaičiui, susidaro gana nemaži viršvalandžiai. Dėl šios priežasties tenka organizuoti darbą taip, kad dienomis iki 17.00 val. dirbtų vienas pareigūnas.
„2013 metų viešosios policijos skyriaus prioritetai išliks: nusikalstamų veikų ir kitų teisės pažeidimų užkardymas, vykdyti priemones avaringumui keliuose mažinti, kova su kontrabanda ir nelegalia prekių apyvarta“,- baigė ataskaitą` G. Telinskis.
Šviesoforas – miesto įvaizdžiui 
Meras Kęstutis Vaitukaitis pagyrė pareigūnus už rimtą darbą, gerus bylų ištyrimo rezultatus, sakė suprantantis, kad ikiteisminių tyrimų pagausėjo dėl Apsaugos nuo smurto artimoje aplinkoje įstatymo, pasidalino bendro darbo vaisiais: gatvėse įrengti kalneliai sustabdo vairuotojus nuo greičio viršijimo, o šviesoforas, kuris bus įrengtas Draugystės – Taikos gatvių sankryžoje, gal vairuotojams ir ne labai reikalingas, bet Elektrėnams suteiks miesto įvaizdį, o besimokantiems vairuoti bus pirmoji pamoka, kaip važiuoti šviesoforais reguliuojamose sankryžose.
Susirinkimas baigėsi filmuko apie pareigūnų darbą Elektrėnuose ir Vokietijoje peržiūra ir apdovanojimais.
Už nepriekaištingą tarnybinių pareigų atlikimą ir gerus darbo rezultatus vardine dovana apdovanotas buvo Elektrėnų PK Patrulių būrio patrulis Renatas Balvočius, padėkos įteiktos Patrulių būrio vyresniajam patruliui Egidijui Buividavičiui ir Operatyvaus valdymo poskyrio specialistui Egidijui Juzukoniui.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami Video


Warning: in_array() expects parameter 2 to be array, null given in /home/kronika/domains/kronika.lt/public_html/wp-content/themes/true-news-child/single.php on line 69

Aktualijos


Warning: in_array() expects parameter 2 to be array, null given in /home/kronika/domains/kronika.lt/public_html/wp-content/themes/true-news-child/single.php on line 69

Aktualijos


Warning: in_array() expects parameter 2 to be array, null given in /home/kronika/domains/kronika.lt/public_html/wp-content/themes/true-news-child/single.php on line 69

Aplinkos apsauga


Warning: in_array() expects parameter 2 to be array, null given in /home/kronika/domains/kronika.lt/public_html/wp-content/themes/true-news-child/single.php on line 69

Warning: in_array() expects parameter 2 to be array, null given in /home/kronika/domains/kronika.lt/public_html/wp-content/themes/true-news-child/single.php on line 69

Archyvas


Warning: in_array() expects parameter 2 to be array, null given in /home/kronika/domains/kronika.lt/public_html/wp-content/themes/true-news-child/single.php on line 69

Darbo partija


Warning: in_array() expects parameter 2 to be array, null given in /home/kronika/domains/kronika.lt/public_html/wp-content/themes/true-news-child/single.php on line 69

Elektrėnai


Warning: in_array() expects parameter 2 to be array, null given in /home/kronika/domains/kronika.lt/public_html/wp-content/themes/true-news-child/single.php on line 69

Elektrėnų kraštas gyvuose prisiminimuose


Warning: in_array() expects parameter 2 to be array, null given in /home/kronika/domains/kronika.lt/public_html/wp-content/themes/true-news-child/single.php on line 69

Elektrėnų krašto šviesuoliai


Warning: in_array() expects parameter 2 to be array, null given in /home/kronika/domains/kronika.lt/public_html/wp-content/themes/true-news-child/single.php on line 69

Europietiška savivaldybė


Warning: in_array() expects parameter 2 to be array, null given in /home/kronika/domains/kronika.lt/public_html/wp-content/themes/true-news-child/single.php on line 69

Warning: in_array() expects parameter 2 to be array, null given in /home/kronika/domains/kronika.lt/public_html/wp-content/themes/true-news-child/single.php on line 69

Warning: in_array() expects parameter 2 to be array, null given in /home/kronika/domains/kronika.lt/public_html/wp-content/themes/true-news-child/single.php on line 69

Keliai aukštumų link


Warning: in_array() expects parameter 2 to be array, null given in /home/kronika/domains/kronika.lt/public_html/wp-content/themes/true-news-child/single.php on line 69

Keliai link aukštumų


Warning: in_array() expects parameter 2 to be array, null given in /home/kronika/domains/kronika.lt/public_html/wp-content/themes/true-news-child/single.php on line 69