Žvelk giliau – skirk laiko psichikos sveikatai…

Žvelk giliau – skirk laiko psichikos sveikatai…

Elžbieta Vileikienė

Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) sveikatą apibūdina kaip geros fizinės, psichinės ir socialinės savijautos būseną, o ne tik ligų ar fizinių trūkumų nebuvimą. Deja, bet dažniausiai kalbant apie sveikatą yra minima fizinė sveikata ir pamirštama psichologinė, so­cialinė bei emocinė savijauta, tai yra psichikos sveikata, kuri daro įtaką mūsų mąstymui, savijautai ir elgesiui kasdieniame gyvenime, kuri lemia mūsų gebėjimą valdyti emocijas, susidoroti su stresu, daro įtaką sprendimų priėmimui ir kitoms svarbioms gyvenimo sritims.
Liūdna, tačiau šiomis dienomis vis dar išlieka psichikos sveikatos sutapatinimas su proto ar psichikos negalia. Ir mažai kas psichikos sveikatą sutapatina su: gebėjimu būti savimi tarp kitų žmonių, gebėjimu išreikšti save tokiais būdais, kurie teikia malonumą pačiam sau ir aplinkiniams, gebėjimu pačiam asmeniui dalyvauti priimant sprendimus ir, be abejo, už juos atsakyti.
Šiandien mes retai susimąstome, kad emocinė ir dvasinė būsena yra dedamoji dalis psichikos sveikatos, kuri leidžia mums džiaugtis gyvenimo pilnatve, mokėti išgyventi skausmą bei liūdesį. Juk kiekvienas ir kiekvieną dieną mes galime susidurti su įvairiais psichikos sunkumais, kurie gali paveikti neigiamai mūsų savijautą – mes galime būti itin jautrūs, mus gali apimti depresyvios mintys, gali kamuoti nevilties jausmas. Tokiomis akimirkomis labai svarbu žinoti, kad tu esi ne vienas, kad ir kiti, susidūrę su sunkumais, išgyveno panašius jausmus ir emocijas. Taigi itin svarbu žinoti ir visada prisiminti, kad efektyviausia mūsų psichikos sveikatos ankstyvoji prevencija – paprasti kasdieniniai dalykai, kuriuos, deja, bet dažniausiai pamirštame. Tai kalbėjimasis ir bendravimas. Juk dalijantis savo patirtimis esamos problemos gali atrodyti ne tokios ir didelės. Bendraujant ir kalbantis su kitu asmeniu galima daug lengviau rasti ir išeitį iš bet kokios esamos situacijos. Taip pat reikia nepamiršti, kad bendravimas ir bendrystė nugali vienišumą, didina savivertę, stiprina ir plečia socialinius ryšius bei daro teigiamą įtaką visoms mūsų gyvenimo sritims.
Suprasdami, kokia yra svarbi mū­sų psichikos sveikata, pasitelkdami žodį, kalbą ir savo patirtis, spalio 16 dieną kartu su projektinės idėjos „Žvelk giliau“ psichikos sveikatos ambasadoriumi, VŠĮ „Būties virsmas“ priklausomybių konsultantu Eligijumi Juchnevičiumi ir pilotinio projekto koordinatoriumi Gediminu Dalinkevičiumi suorganizavome susitikimą Globos namuose.
Šio susitikimo tikslas – noras pasikalbėti apie dalykus, apie ku­riuos dažnai nė nesusimąstome – kas yra psichikos sveikata, kaip ją saugoti ir ja rūpintis, kaip skatinti visuomenės tolerantišką požiūrį ir elgesį psichikos sveikatai. Kalbėjomės apie svarbius išgyvenimus bei patiriamas stigmas. Susipažinome su projekto „Žvelk giliau“ tikslais ir uždaviniais, klausėmės jautrios Eligijaus asmeninės istorijos bei Gedimino smuiko virpesio, palietusio giliausias mūsų širdies ir sielos kerteles.
Pasibuvimo bendrystėje metu su­pratome, kaip svarbu bendrauti, išgirsti ir girdėti, kas yra sakoma, palaikyti vienas kitą, nenusisukti prireikus pagalbos, skatinti išsikalbėti apie tai, kas yra nepatogu ir žvelgti giliau – skiriant laiko psichikos sveikatai.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami Video

Aktualijos

Aktualijos

Aplinkos apsauga

Archyvas

Darbo partija

Elektrėnai

Elektrėnų kraštas gyvuose prisiminimuose

Elektrėnų krašto šviesuoliai

Europietiška savivaldybė

Keliai aukštumų link

Keliai link aukštumų