Julija KIRKILIENĖ
Kol vienos socialinės įstaigos skundžiasi neturinčios lėšų smulkiausiam inventoriui įsigyti, Vievio vaikų dienos centro lankytojai, vadovaujami socialinio pedagogo, užimtumo specialisto Kęstučio Dringelio, renka baterijų, akumuliatorių, elektros ir elektroninės įrangos atliekas ir už tai gauna atlyginimą.
Pradžia
Kartu su vaikais užsidirbti pinigų už atliekų rinkimą ir rūšiavimą K. Dringeliui gimė anksčiau, nei pradėti vykdyti įvairūs aplinkosauginiai projektai. Jis bandė teikti projektą savivaldybės instancijoms, bet pritarimo nesulaukė. Be to, patys Vaikų dienos centro lankytojai, neturėdami transporto, nebūtų pajėgūs sumanyto projekto – rinkti ir už atlyginimą priduoti atliekas – įvykdyti. Bet į aplinkosauginį projektą „Mes rūšiuojam“ vaikai, jų vadovas ir visas Vaikų dienos centro personalas įsijungė energingai. Jie savo pažįstamiems siuntinėja žinutes, prašydami nereikalingas elektronines atliekas atvežti į Vaikų dienos centrą. Elektroninėms atliekoms sandėlį surado įstaiga, o didesnių pakuočių atliekoms sandėlį išnuomavo verslininkas Saulius Girčys. Pernai vaikai surinko per 1 toną atliekų, už kurias surinko 1300 taškų ir įsigijo profesionalios sporto įrangos.
Motyvacija
K. Dringelis sako visada ieškojęs galimybės vaikus už gerus darbus paskatinti ne tik materialiai, bet ir morališkai. Dabar Vaikų dienos centro lankytojai užsidegę švarinti aplinką. Atliekas dažniausiai į mokyklą atveža žmonės, norintys jomis atsikratyti. Bet būna, kad jas reikia patiems pasiimti, tada vaikams tinka visos ekologinės transporto priemonės: dviračiai, karučiai ir savos rankos. Vaikai lengvesnes elektronines atliekas atneša rankomis, o vadovas kartais sunkesnį krovinį ir ant nugaros užsideda. Vaikų dienos centro vadovė Vilma Paškevičienė džiaugiasi vaikų užsidegimu švarinti aplinką ir galimybe įsigyti sportinio inventoriaus, kad vaikai galėtų turiningai laisvalaikį leisti. O vaikai savo pastangomis uždirbtą inventorių moka saugoti: čia ilgiau neplyšta kamuoliai, neišsimėto smiginio galvutės ir kt.
Sąmoningumas
Aplinkos ministerija nuolat ragina visuomenines organizacijas ir valdžios institucijas vykdyti Atliekų tvarkymo įstatymų bei kitų teisės aktų nustatytas pareigas organizuojant antrinių žaliavų surinkimą iš komunalinių atliekų srauto, bet kol materialiai tie raginimai nebuvo remiami, raginimai naudos atnešdavo mažai. Vis dėlto, nuolatinis visuomenės švietimas ir skatinimas rūšiuoti atliekas, jau įgauna pagreitį. Mažas pavyzdys – Vievio vaikų dienos centras. Vaikai ugdo savo ir savo artimų žmonių sąmoningumą ir poreikį gyventi švarioje, estetiškoje, ekologiškoje aplinkoje, o mokytojai vaikams primena apie tai, kokią Žemę, aplinką paliksime po savęs ateities kartoms. Patys vaikai, renkantys atliekas, keičia įpročius į geresnius, galinčius padėti mūsų planetai išsaugoti savo grožį ir tyrumą. Vaikai, kuriems atliekas rinkti padeda keliautojas, kopimo į kalnus instruktorius ir socialinis pedagogas K. Dringelis, pradeda suprasti, jog nuo kiekvieno iš mūsų konkretaus elgesio vartojant, esant gamtoje, kelionėje, darbe ar namuose priklauso mus supančios aplinkos kokybė.