Permainos energetikoje: geros ministrui, blogos elektrėniečiams

Permainos energetikoje:  geros ministrui, blogos elektrėniečiams
Julija Kirkilienė

Energetikų  miestas Elektrėnai šiuo metu yra pačiame elektros energetikos sektoriaus pertvarkos centre. Energetikos ministras Arvydas Sekmokas jau giriasi užbaigęs prieš metus pradėtą energetikos sektoriaus pertvarką. Bet kas gerai ministrui, blogai elektrėniečiams. (video- Kalba elektrinės direktorius V. Jocys)

Permainos energetikos sektoriuje
Prie „Lietuvos energijai“  jau priklausančių Kauno ir Kruonio elektrinių po pertvarkos prijungta Elektrėnų elektrinė, atskirtas perdavimo blokas, kurį šiuo metu sudaro „Litgrid“ ir „Litgrid turtas“ bei elektros birža „BaltPool“, nuo kitų metų pradžios pradės veikti sujungta skirstomųjų tinklų įmonė LESTO. Pasak ministro A. Sekmoko, į atskirus blokus sutelktos žinių, kompetencijų ir tinklų aptarnavimo įmonės.
Lietuvos  elektrinė  dirba mažesniu pajėgumu negu buvo numatyta, nes jos pagamintos elektros kilovatvalandės kaina yra kur kas brangesnė, nei galima nusipirkti rinkoje. Uždarius Ignalinos AE, Lietuvos elektrinei buvo skirta  kvota – 2,5 teravatvalandės (TWh),tačiau, kaip sako laikinai einantis Lietuvos elektrinės direktoriaus pareigas Vidas Jocys, šiais metais suplanavus gamybos ir realizavimo grafikus, kitų metų kvota sumažėjo iki 1,74 TWh.
Tokia reforma, kuria džiaugiasi ministras, nedžiugina elektrėniečių. Buvusių Lietuvos elektrinės darbuotojų ir tarybos narių Viktoro Valiušio ir Edmundo Vėželio paskaičiavimais, sumažinus elektrinėje darbuotojų skaičių ir dirbančiųjų atlyginimus, į savivaldybės biudžetą įplauks apie 3 mln. litų mažiau pajamų. Lietuvos energijos darbuotojai, važinėjantys iš Vilniaus, mokesčius moka Vilniaus savivaldybei.
Kas elektrėniečių  nedžiugina
Per pačius speigus Ispanijos koncernas „Iberdrola Ingenieria y Construccion, S.A.U“ organizuoja žemės kasimo darbus, nes iki 2012 metų pradžios reikia užbaigti 9-tojo bloko statybą. Šis blokas, kurio galia sieks 455 megavatų, gerokai padidins Lietuvos elektrinės pajėgumus ir užtikrins patikimą elektros energijos tiekimą. Bet statybos sukėlė nepatogumų už elektrinės įsikūrusios sodo bendrijos „Klevas“ sodininkams ir ten gyvenamuosius namus pasistačiusiems elektrėniečiams.
Sunerimusių elektrėniečių apie elektrinėje vykstančias pertvarkas nei informuoti, nei  raminti neskubėjo buvęs Lietuvos elektrinės direktorius Laimonas Lukočius ir Lietuvos energijos generalinis direktorius Aloyzas Koryzna. Informacijos apie pertvarkas trūksta: „Elektrėnų kronikai“ direktoriai davė tik vieną interviu, ir tas įvyko po kelių savaičių bandymų susisiekti su buvusiu elektrinės direktoriumi. Juolab, kad netrukus po to iš pareigų dėl įtarimų neskaidriai tvarkius finansus Kruonio HAE pasitraukė L. Lukočius, o negatyvios informacijos gausiai pasipylė ne tik apie Lietuvos elektrinę, „Lietuvos energiją“, bet ir energetikos ministrą A. Sekmoką. Energetikai net į mitingą sostinėje rinkosi, o elektrėniečiai rinko parašus, redakcijai teikė informaciją, kuri dėl emocijų protrūkio ne visada buvo teisinga.
Klausimų  vakaras
Po keturių  mėnesių tokios įtampos, naujai paskirtas laikinai eiti Lietuvos elektrinės direktoriaus pareigas V. Jocys, Lietuvos energijos Finansų ir administravimo departamento direktorius Vytenis Kudinskas, Komunikacijos vadovė Jūratė Kavaliauskaitė organizavo susitikimą su Elektrėnų gyventojais. Generalinis direktorius A. Koryzna šiuo metu serga. Susitikime dalyvavo ir Lietuvos energijos Didmeninės elektros prekybos departamento direktorius elektrėnietis Edvardas Važgėla bei kiti elektrinės darbuotojai. Bibliotekos salę gruodžio 15 d. užpildė buvę ir esantys energetikai, savivaldybės vadovai ir bendruomenių atstovai. Pertvarkos neramina Lietuvos ledo ritulio federacijos prezidentą Petrą Nausėdą. Sunkiai besiverčianti Elektrėnų „Energijos-Orakulo“ komanda be elektrinės paramos neišgyventų. Kitų sporto šakų, įsitvirtinusių Elektrėnuose, klubams taip pat reikalinga parama.
Senieji energetikai rinkosi į susitikimą, norėdami sužinoti, kaip dėl tokios pertvarkos keisis Lietuvos elektrinės akcijų vertė, o sodo bendrijos „Klevas“  narių vardu kalbėjęs sodų bendrijos teritorijoje gyvenamąjį  namą pasistatęs Rimantas Stanevičius naujuosius elektrinės vadovus kaltino nesiskaitant su šalia elektrinės gyvenančiais žmonėmis: dėl žemės kasinėjimo darbų išardytas kelias, asfaltu važinėja vikšriniai traktoriai, taip gadindami savivaldybės turtą, purvas teka į kanalą, savivaldybės keliais važiuoja purvinos statybininkų mašinos ir pan. Taip pat elektrėniečiai norėjo žinoti, kaip bus naudojamos dėl pertvarkos sutaupytos lėšos ir kiek elektrinėje planuojama įdarbinti Elektrėnų profesinio mokymo centre paruoštų pirmosios grandies specialistų. „Lietuvos energija“ drauge su Elektrėnų profesinio mokymo centru pradėjo bendradarbiauti ir įgyvendins jaunųjų energetikos specialistų ugdymo programas. Pagal šias programas bus rengiami energetikos specialistai, kurie besimokydami galės atlikti praktiką Lietuvos elektrinėje, Kruonio HAE ar Kauno HE.
Elektrėnų  komunalinio ūkio direktorius Ričardas Leckas klausė, kodėl elektrinė  padidino EKŪ parduodamos šilumos kainą – esą  ji jau panaši į Molėtuose ir Utenoje mokamą, o juk šie miestai neturi šiluminės elektrinės, kuri šilumą gamintų  kaip šalutinį produktą.
Atsakymų  vakaras
Susitikimą  naujasis elektrinės direktorius V. Jocys pradėjo trumpu savo karjeros elektrinėje apibūdinimu ir padėka buvusiam elektrinės direktoriui Pranui Noreikai, išmokiusiam dirbti, įskiepijusiam atsakomybę. Į Lietuvos elektrinę V. Jocys atvažiavo dirbti pagal paskyrimą, baigęs Kauno politechnikos institutą. Jie su meru Arvydu Vyšniausku buvo vieno kurso absolventai ir abu gavo paskyrimus į Elektrėnus: vienas į Lietuvos elektrinę, kitas – į Kruonio. Žodį taupantis V. Jocys sako esantis gamybininkas, bet ne oratorius, todėl daug ir nekalbėjo. Atsakė tik, kad  po gyventojų skundo, kurį jam pateikė meras ir laikraštis „Elektrėnų kronika“,  įpareigojo  statybos darbus vykdančią bendrovę „Iberdrola“ kuo skubiau kelią sutvarkyti, tai jie jau ir padarė. Žemės darbai turi būti užbaigti iki pavasario, ir  kelias bus atstatytas – pažadėjo direktorius.
Daugiau kalbėti teko „Lietuvos energijos“ atstovui, kuris ne į visus klausimus atsakyti galėjo. V. Kudinskas, prieš tris mėnesius  į „Lietuvos energiją“ atėjęs iš Rytų skirstomųjų tinklų, papasakojo apie vykdomas pertvarkas, kuriomis siekiama kad Lietuvos elektros energetikos ūkis veiktų efektyviau. V. Kudinskas taip pat informavo susirinkusiuosius apie elektros kainą rinkoje ir gaminamą Lietuvos elektrinėje, tuo pateisindamas, kodėl elektrinė dirba mažu pajėgumu. Elektrėnų elektrinė Lietuvai reikalinga kaip valstybės energetinis rezervas, todėl ją būtina išlaikyti. Galbūt Lietuvoje elektrinės pagaminta energija į rinką įsilies paleidus 9-tąjį bloką, kuris elektrą gamins 30 proc. pigiau.
Dabar Lietuva naktį biržoje perka pigią elektrą, kurią akumuliuoja Kruonio HAE, o naudoja ją piko valandomis. Taip išvengta ženklaus elektros pabrangimo.
P. Nausėdai V. Kudinskas atsakė, kad kaip tik šią dieną buvo svarstytas Lietuvos energijos 2011 m. biudžeto projektas, kuriame planuojamos ir lėšos miesto bendruomenės socialinei paramai.
Buvo klausimų, aktualių elektrėniečiams, į kuriuos Lietuvos energijos vadovai atsakyti negalėjo, bet pažadėjo į juos atsakyti kitų susitikimų metu, kuriuos Lietuvos energijos ir Lietuvos elektrinės atstovai organizuos ir kitais metais ir nuolat informuos apie pasikeitimus Lietuvos energetikos ūkyje, Lietuvos energijoje ir Lietuvos elektrinėje.Daugiau  apie elektrėniečiams rūpimus klausimus papasakos „Lietuvos energijos“ generalinis direktorius A. Koryzna, todėl elektrėniečiai lauks jo pasveikimo.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami Video

Aktualijos

Aktualijos

Aplinkos apsauga

Archyvas

Darbo partija

Elektrėnai

Elektrėnų kraštas gyvuose prisiminimuose

Elektrėnų krašto šviesuoliai

Europietiška savivaldybė

Keliai aukštumų link

Keliai link aukštumų