Paminėjo Spaudos atgavimo, kalbos ir knygos dieną

Paminėjo Spaudos atgavimo, kalbos ir knygos dieną

Spaudos atgavimo, kalbos ir knygos diena aštuntą kartą literatūriniais skaitymais buvo paminėta Vievyje. Gražią tradiciją prieš aštuonerius metus pradėjo „Elektrėnų kronikos“ redakcija, Vievio biblioteka ir Elektrėnų kultūros centras. Per tuos metus keitėsi renginio formos, bet nesikeitė noras bendrauti, kalbėti, puoselėti žodį.

Šiais metais šventė buvo organizuota gegužės 9 dieną. Prie ilgo stalo susėdo literatų klubo „Strėva“ nariai, Vievio gimnazijos žurnalistų būrelis, vadovaujamas mokytojos Renatos Kisnerienės, klubams nepriklausantys, bet rašantys žmonės, kiti bibliotekos lankytojai, apie būsimą renginį perskaitę laikraštyje.
Šiais metais renginį vedė Semeliškių kultūrinių renginių organizatorė Silvija Bielskienė. Ji pabėrė saujelę grūdų iš gimtojo krašto istorijos aruodo apie spaudos laisvės praradimą ir susigrąžinimą carinės Rusijos valdančiojoje Lietuvoje, kai knygas kontrabanda gabendavo Lietuvos šviesuoliai, tarp jų ir literatės Onos Kulbokienės senelis Motiejus Grybauskas. Sovietiniais metais pogrindyje buvo leidžiama „Bažnyčios kronika“, o dabar laisvoje Lietuvoje žodį reikia saugoti nuo barbarizmų ir kartais nuo politikų. Apie knygos reikšmę kalbėjo Vievio bibliotekos vedėja Inga Sūnelaitienė, apie žodžio laisvę kalbėjo „Elektrėnų kronikos“ redaktorė Julija Kirkilienė. Ji pajuokavo, kad geriausia kalbėti eilėmis, nes už eiles teismams neapskųsi. Taip eilėmis paskutinėmis dienomis nešvankiai ginčijosi prof. Vytautas Landsbergis, pramogų atstovas Algis Ramanauskas ir žurnalistas Andrius Užkalnis. A. Ramanauskas barė V. Landsbergį už parašytas eiles nusižudžiusiam aktoriui Vytautui Šapranauskui. „…bo šitokias eiles sudėjęs tu liksi it prie Kūčių stalo pabezdėjęs…“. A. Užkalnis jam atsakė: „…
Ukš, tu purvinas „šoumene“
Nevaldai liežuvio jau
Kai tau siūlo „užsi**ušti“
Paklausyki, pagaliau!…“.
Į šventę susirinkę savivaldybės literatai, žinoma, kalbėjo gražiau. Jie skaitė savo kūrybą – prozą ir poeziją, – kurios besiklausant negali nė suprasti, kaip jiems Aukščiausiasis tokius išmintingus žodžius atsiunčia. Tarp jau žinomų literatų, savo eiles – maldas – skaitė ir jaunoji poetė iš Lazdėnų Justė Dainytė. Montažą apie žodį ir spaudą paskaitė Vievio žurnalistų būrelio nariai Evelina Selskaitė, Kristina Jarmakova, Rokas Kazakevičius, Karolis Narkevičius, Normantas Juodvalkis, nustebindami suaugusiuosius tuo, kad jaunimui svarbi istorija, lietuviško žodžio vertė ir nepakartojamai gražus jo skambesys.
Lietuviško žodžio skambesį tą pavakarę paįvairino tarmiškos kalbos. Vievio kultūros centro metodininkė Nijolė Leonavičienė žemaitiškai skaitė kūrybą iš N. Akmenės spaudos, Ona Šakienė dzūkiškai skaitė savo eiles, renginio dalyviai tarpusavyje pabendravo tarmiškai.
Red. inf.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami Video

Aktualijos

Aktualijos

Aplinkos apsauga

Archyvas

Darbo partija

Elektrėnai

Elektrėnų kraštas gyvuose prisiminimuose

Elektrėnų krašto šviesuoliai

Europietiška savivaldybė

Keliai aukštumų link

Keliai link aukštumų