Pagarbos per daug nebūna

Pagarbos per daug nebūna

Julija Kirkilienė

Sekmadienį, kaip ir Nepriklausomos Lietuvos kūrimosi pradžioje, į Trakų bažnyčią rinkosi savanoriai, nešdami vėliavą. Tik šį kartą savanorių gretos buvo šiek tiek retesnės, o veidai ne tokie jaunatviški ir ne tokie ryžtingi. Daugumos savanorių lūpose klaidžiojo šypsena, o akyse – džiaugsmo spindulėliai. Džiaugsmas akyse ne dėl pergalių, o dėl susitikimo su kovos draugais, Nepriklausomos Lietuvos kūrėjais, bendražygiais. Bažnyčioje gruodžio 4 d. buvo pašventinta Nepriklausomybės gynėjų sąjungos Trakų skyriaus vėliava.

Iš bažnyčios savanoriai, šauliai, dabar jau susibūrę į Nepriklausomybės gynėjų sąjungą, rinkosi savivaldybės skirtose patalpose aptarti ateities planų, pasidalinti prisiminimais ir vieniems kitus pagerbti. Nepriklausomybės gynėjų susirinkime dalyvavo Nepriklausomybės gynėjų sąjungos valdybos pirmininkas Arnoldas Kulikauskas, Apdovanojimų „Už nuopelnus Vilniui ir Tautai“ visuomeninės komisijos kancleris Saulius Povilaitis, Seimo narys dr. Laurynas Kaščiūnas, buvęs pirmojo SKAT štabo viršininkas, atsargos majoras, garbės savanoris Antanas Burokas.  

IMG 3550Po prasmingų kalbų apie tai, kad 1991 metais Dievas Lietuvai buvo gailestingas, leidęs ištrūkti iš imperijos ir tapti stipriais ir laisvais, tylos minute buvo pagerbti nesulaukusieji šių dienų. Renginyje dalyvavę savanoriai buvo pagerbti ir apdovanoti. Nepriklausomybės gynėjo medaliais apdovanoti buvo SKAT (KASP )Vilniaus rinktinės I bataliono Vievio kuopos (ūkiskatinės) kuopininkas Vaclovas Saikauskas, kuopos vado vairuotojas Aleksandras Ustinovas. Vievio kuopos vadas Antanas Aleksandravičius šiuo medaliu apdovanotas po mirties.

Medaliu „Už nuopelnus Vilniui ir Tautai“ apdovanoti: SKAT (KASP) Vilniaus rinktinės I bataliono Vievio kuopos I būrio vadas Gintas Vilkelis, Lietuvos šaulių sąjungos Trakų kuopos vadas Gediminas Romaška, Vilniaus rinktinės Lietuvos šaulių sąjungos Karaliaus Mindaugo 10 Onuškio kuopos vadas Virgis Baranauskas.

IMG 3551Apdovanojimus, siekiant įvertinti nusipelniusius Lietuvai ir Vilniui žmones, skiria 2009 m. įsteigta visuomeninė komisija. Jos steigėjai – Marijos ir Jurgio Šlapelių muziejus, Krašto apsaugos bičiulių klubas, Vilniaus rotušė ir Vilniaus ainių klubas.

Nepriklausomybės gynėjo ženklai ir pažymėjimai įteikti SKAT (KASP) Vilniaus rinktinės I bataliono Lentvario kuopos seržantui Stasiui Mikutavičiui, Trakų kuopos savanoriui Povilui Šalkauskui, Vievio kuopos savanoriui Juozui Gurskui, Vilniaus rajono kuopos savanoriams Aleksandrui Andriuskevičiui, Dariui Šlapakauskui, taip pat ženklus ir pažymėjimus gavo SKAT (KASP) Vilniaus rinktinės I bataliono Vievio kuopos (ūkiskatinės) kuopininkas Vaclovas Saikauskas, kuopos vado vairuotojas Aleksandras Ustinovas. Apdovanojimus įteikė Nepriklausomybės gynėjų sąjungos valdybos pirmininkas Arnoldas Kulikauskas, Apdovanojimų „Už nuopelnus Vilniui ir Tautai“ visuomeninės komisijos kancleris Saulius Povilaitis.

IMG 3569Po apdovanojimų Nepriklausomybės gynėjus sveikino Lietuvos šaulių sąjungos Vilniaus apskrities 10-osios rinktinės Trakų 6-osios kuopos vadas Gediminas Romaška, Didžiosios Kovos apygardos 8-osios rinktinės Trakų kuopos vadas kpt. Vladas Lelešius. Savanoriai dar kartą prisiminė 1991 metų sausio 13-ąją ir surado naujų faktų. Pasirodo, susirinkime dalyvavęs Stanislovas Klerauskas Sausio 13-osios naktį budėjo Parlamente ir turėjo užduotį puolimo atveju susprogdinti Parlamento rūmus. Deja, jokiuose dokumentuose tos užduotys neįvardintos, o Stasys, per tą vieną naktį pražilęs, nėra įvertintas jokiais apdovanojimais. Nepriklausomybės gynėjai nutarė, kad apie įvykį paliudyti užtenka trijų liudytojų, ir neįvertintasis didvyris bus apdovanotas. Savanoriai taip pat dėkojo Sakalui Gorodeckiui, už automobiliui taupytus pinigus pirkusiam filmavimo kamerą ir filmavusiam Trakų kuopos veiklą. Faktai, neišlikę dokumentuose, liko filmuotuose kadruose. Sakalo filmuota medžiaga perduota Valstybiniam archyvui, naudojama žiniasklaidos priemonėse, bet savanoris S. Gorodeckis už savo darbą ir pasiaukojimą niekada nėra gavęs jokio honoraro. Tik šiame susirinkime Nepriklausomybės gynėjai nutarė S. Gorodeckį ateityje pristatyti apdovanojimui už istorinės atminties išsaugojimą it jos puoselėjimą.

Po kalbų ir apdovanojimų vyrai išsiskirstė tyliai. Niekas savanoriams nekoncertavo, niekas nevirė kavos.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami Video

Aktualijos

Aktualijos

Aplinkos apsauga

Archyvas

Darbo partija

Elektrėnai

Elektrėnų kraštas gyvuose prisiminimuose

Elektrėnų krašto šviesuoliai

Europietiška savivaldybė

Keliai aukštumų link

Keliai link aukštumų