Nebūkime žąsinai – atskirkime sukčius

Nebūkime žąsinai – atskirkime sukčius

Julija Kirkilienė

Kai telefoninis sukčius, sumaišęs telefono numerius, paskambino net žinomiausiam šalies nusikaltėliui Henrikui Daktarui, dėl klaidos jam taip teisinosi: gaudome žąsinus.

Prieš šventas Kalėdas, besibaigiant Gailestingumo metams, suaktyvėjo ne tik paramos prašytojai, bet ir įvairiausi sukčiai bei patriotiniai elgetos. Elektrėniškių geraširdiškumu ir patriotiškumu pasinaudoti sukčiams netrūksta fantazijos ir jiems vis dar sekasi pasinaudoti lengvatikiais.

Elgetauti nedraudžiama

Savaitgalį prie prekybos centrų zujo jauni vyrukai su Lietuvos respublikos vėliavėlėmis. Aš, žinoma, atkreipiau dėmesį į vykdomą akciją ir užmezgiau pokalbį. Vaikinai padavė vėliavėlę bei raštelį, kad jie yra kurčnebyliai ir renka po 5 eurus suvenyrams. Kitoje lapelio pusėje parašiau, kad grynų neturiu ir pasiūliau eiti kartu į parduotuvę išsirinkti suvenyro. Vaikinas paprašė rašyti rusiškai, bet, supratęs mano žvilgsnį, paskubėjo nerti į šoną ir nuo prekybos centro pasišalino. Vėliau vaikinai elgetavo prie kito prekybos centro. Pasak Elektrėnų policijos komisariato viršininko Andžej Grudinskij, elgetauti Elektrėnuose, skirtingai nei Vilniuje, nėra uždrausta, todėl rusakalbiai vaikinai sėkmingai užsidirbo nenusižengdami įstatymams.

Sukčiai išviliojo pinigus

Sukčiavimo metodų yra daugybė. Kai kurie sukčiai tokie sumanūs, kad net ir išsilavinusį žmogų supančioja. Elektrėnietė pensininkė Ona su sukčiais susidūrė jau ne vieną kartą.

Pirmasis kartas buvo prieš metus. Tuomet vietiniu telefonu paskambino nepažįstamas vyrukas ir prisistatęs kriminalistu moteriai paaiškino, kad vieną „Swedbank“ kasininkę įtaria pinigų grobstymu. Tas vyrukas Oną pavertė kone superheroje, kuri gali padėti pričiupti nesąžiningą darbuotoją. Moteris, kaip pati sako – ne kvaila, tačiau tuo žmogumi kitame laido gale taip patikėjo, kad vykdė visus nurodymus. Per kelis kartus į nurodytą banko sąskaitą pervedė pinigų. Suabejojusi savo poelgiu, pasikonsultuoti Ona atėjo pas kaimynę, kuri paaiškino, kad tai pinklės, kad kriminalinių tyrimų anoniminiai asmenys neatlieka. Kaimynei šalia esant Ona paskambino ir pažįstamam pareigūnui, kuris patvirtino, kad tai pinklės. Kaimynė pasisiūlė nuvežti moterį į policiją, kad ši parašytų pareiškimą, tačiau moteris atsisakė ir pažadėjo tai padaryti rytoj iš ryto. Tačiau jau kitą dieną pervedė paskutinę sumą pinigų ir tik tuomet į galvą sugrįžo sveikas protas. Iš moters pinigus išviliojo kalėjime sėdėjęs vaikinas su bendru, veikusiu laisvėje. Iki šiol vyksta teismai, tačiau net ir laimėjusi teismą, vargu ar Onutė atgaus prarastus pinigus – beveik 2 300 Eur.

Apgavikė atėjo į namus

Antrą kartą sukčiai į Oną nusitaikė praėjusią savaitę. Sutapimas ar ne, bet moteris iš pradžių sulaukė skambučio į vietinį telefoną. Moteriškas balsas paaiškino, kad skambina pagal skelbimą ir pasiteiravo apie nuomojamą butą. Ona paaiškino, kad jokio buto ji nenuomoja ir jokių skelbimų nėra paskelbusi. Po valandos jau suskambo durų skambutis. Už durų stovėjo moteris, kuri prisistatė Elektrėnų pirminės sveikatos priežiūros centro atstove ir pasakė, kad Onai jau reikia pasikeisti kompensuojamųjų vaistų knygelę. Tačiau Ona atkirto, kad jos knygelėje dar pilna neužpildytų lapų ir neskubėjo netikėtos viešnios kviesti vidun, iš virtuvės ji dar pasišaukė savo vyrą. Ne iš karto Ona įtarė klastą, dar tarstelėjo, kad galbūt kaimynėms knygeles jau reikia pasikeisti. Laimė, kad Ona į namus moters neįsileido. Jau ne kartą buvo pranešta, kad po panašių apsilankymų iš namų dingdavo pinigai. Po šio įvykio Ona kreipėsi į Elektrėnų pirminės sveikatos priežiūros centro Informacijos kabinetą, kur buvo patikinta, kad jokie darbuotojai po namus nevaikščiojo ir knygelių nekeitė. Laimė, Ona du kartus ant to paties grėblio neužlipo, tačiau moteris nori apie tokius sukčius įspėti kitus žmones ir ragina būti budrius – neskubėti įsileisti nepažįstamų žmonių, vesti pinigų į nežinomų žmonių sąskaitas.

Naudojasi vaikais

Elektrėnų PK viršininkas A. Grudinskij redakcijai papasakojo apie įvykį Vievyje, kai pareigūnai atsitiktinai įvykio vietoje sulaikė sukčių. Tirdami narkomanų bylas, pareigūnai išgirdo telefoninį pokalbį, kai vaiką sukčiai prigąsdino apie jo mamai atsitikusią nelaimę ir liepė prie kryžkelės atnešti namuose esančius brangius daiktus ir pinigus. Tą kartą pareigūnai buvo greitesni už nepilnametį vievietį ir, įvykio vietoje sulaikę sukčių, vaiko tėvų turtą apsaugojo.

Pareigūnai siunčia žinią visiems tėveliams, auginantiems vaikus: savo atžaloms praveskite pamokas apie tai, kad su nepažįstamais žmonėmis nesikalbėtų nei telefonu, nei gatvėje. Juk yra buvęs ne vienas atvejis, kai vaikai nepažįstamus žmones net į namus parsiveda, ir namai apvagiami. Būna, kad vaikai nepažįstamiems žmonėms suteikia informacijos apie savo namus ir net kaimynų.

Nebūkime žąsinai

Elektrėnų policijos komisariate šiais metais užregistruoti buvo 9 sukčiavimo atvejai, 8 iš jų išaiškinti. Pernai per tą patį laikotarpį sukčiavimo atvejų užregistruota buvo 16, išaiškinta taip pat 8.

A. Grudinskij sukčiavimo būdus pagal sukčių fantazijas yra suskirstęs į 9 grupes ir sako, kad į sukčių pinkles dažniausiai patenka patys norintys naudos turėti arba naivūs geraširdžiai. Patys sukčiai tuos žmones vadina žąsinais. Populiariausi sukčiavimo būdai Elektrėnuose yra įvairūs pirkimai internetu, kai prašomas avansas. Dažniausia tai būna prekyba automobiliais. Žmonės, skubėdami pigiau įsigyti daiktą, skuba pervesti avansus, o vėliau niekas nei telefonu nebeatsako, nes papildymo kortelės išmetamos, nei internetinės svetainės nebeveikia. Apie pačius kvailiausius sukčiavimo būdus, kai prašoma banko duomenų ir žmonės juos vis dar praneša, komisaras sako net pokalbiams žodžių pritrūkstantis. Jokie valstybės tarnautojai ar pareigūnai banko duomenų telefonu niekada neprašo. Tokiais sukčiavimo būdais, kaip ir telefoniniu sukčiavimu, dažniausiai užsiima kaliniai, ir nors tokie nusikaltimai išaiškinami, bet nuostolių dažniausiai atlyginti nebeįmanoma.

Tikrinti dokumentus

Po namus įvairiausių tariamų paslaugų atlikti dažniausiai vaikšto moterys ir, kaip sako A. Grudinskij, ne vietinės. Tamsaus gymio moterys, dažnai šviesiai nusidažiusios plaukus, įvairiais būdais sužino telefono numerius, adresus ir, pasinaudodamos žmonių naivumu, išvilioja pinigus ar tiesiog apvagia. Kitas gudrus sukčiavimo būdas – vogtų automobilių prekyba. Tokie automobiliai dažnai parduodami pirmadieniais, kai nedirba Regitra. Antradienį pirkėjas registruodamas automobilį sužino, kad jis vogtas ir kartu sužino, kad neteko nei pinigų, nei pirkinio. Policijai pardavėjų surasti beveik nebeįmanoma, kaip neįmanoma surasti ir tų moterų, kurios lengvatikių įleistos į namus, jau tą pačią dieną nakvoja kitoje šalyje. Komisaras pataria, kad norint apsisaugoti nuo sukčių, veiksminga priemonė yra dokumentų tikrinimas. Nors sukčiai gal ir turi padirbtų dokumentų, bet jų paprašius, dažniausiai pasimeta ir auką palieka. Komisaras dar kartą skaitytojams primena nebūti patikliems, neduoti džiaugsmo sukčiams pasigirti, kad jie vėl pagavo žąsiną, ir savo turtą saugoti pirmiausia patiems.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami Video

Aktualijos

Aktualijos

Aplinkos apsauga

Archyvas

Darbo partija

Elektrėnai

Elektrėnų kraštas gyvuose prisiminimuose

Elektrėnų krašto šviesuoliai

Europietiška savivaldybė

Keliai aukštumų link

Keliai link aukštumų