Maestro iš Vievio – dirigentas Gintaras Rinkevičius

Maestro iš Vievio – dirigentas Gintaras Rinkevičius
Raminta Česnauskaitė

Gintaras Rinkevičius – Lietuvos valstybinio simfoninio orkestro įkūrėjas, meno vadovas ir vyriausiasis dirigentas, Latvijos nacionalinės operos pagrindinis kviestinis dirigentas, Novosibirsko akademinio simfoninio orkestro vyriausiasis dirigentas ir meno vadovas, Lietuvos muzikos akademijos profesorius, įvairių tarptautinių konkursų laureatas, Lietuvos nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatas.

Muzikų ir mokytojų dinastija
Maestro G. Rinkevičius yra kilęs iš muzikų ir pedagogų šeimos: senelis – vargonininkas, močiutė – garsi giedotoja ir mokytoja. Dėdė Zenonas Rinkevičius – socialinių mokslų daktaras, chorvedys ir pedagogas. Tėvas Justinas Rinkevičiaus ilgus metus dainavo Trakų „Galvės“ kapeloje, o dabar nuolat gieda Vievio bažnyčioje, Vievio mokykloje mokė vokiečių, o mama Aldona Rinkevičienė – lietuvių kalbos. G. Rinkevičiaus dukra Rūta – pianistė, Saulė groja smuiku. Abi seserys, kaip ir garsusis tėtis, baigė M. K. Čiurlionio menų mokyklą, Maskvos P. Čaikovskio konservatoriją. Seserys koncertuoja su įvairiais simfoniniais orkestrais Lietuvoje ir užsienyje, dalyvauja festivaliuose, muzikos forumuose. Maestro G. Rinkevičius turi net šešis vaikus.
Pirma klasė – Vievyje
G. Rinkevičius pirmą klasę baigė Vievio vidurinėje mokykloje, vėliau mokėsi M.K. Čiurlionio menų mokykloje. Mažasis Gintaras giežtai atsisakė mokytis griežti violončele, norėjo tik dainuoti, tad buvo perkeltas į chorinio dainavimo, vėliau – chorinio dirigavimo specialybę.
1977 m. įstojo studijuoti į chorinį dirigavimą Sankt Peterburgo konservatorijoje, studijuoti simfoninį dirigavimą Gintaras Rinkevičius galėjo tik baigęs pirmąją specialybę, t.y. po penkerių metų. Tačiau dvidešimtmečio studento pasirodymas simfoninio dirigavimo fakultatyvo egzamine taip sužavėjo Sankt Peterburgo Marijos teatro dirigentą Jurijų Temirkanovą, kad išimties tvarka jaunas studentas buvo iškart perkeltas į simfoninio dirigavimo trečią kursą.
Kūrybinio kelio pradžia
Kūrybinio kelio pradžia galima laikyti maestro G. Rinkevičiaus pasirodymą su Klaipėdos pučiamųjų orkestru 1980 m. Tada orkestras atliko gana sudėtingą programą, kurioje buvo ir G. Rossini operos „Vilius Telis“ uvertiūros aranžuotė. 1981 m. liepą Palangoje G. Rinkevičius surengė pirmą savarankišką pasirodymą su Lietuvos nacionaliniu simfoniniu orkestru.
1983 metus maestro tapo V sąjunginio dirigentų konkurso Maskvoje nugalėtoju.  Šis pasiekimas reiškė ir tai, kad G. Rinkevičiui iš karto buvo skirtas darbas, jo šeimai – trijų kambarių butas Vilniuje. Tais pačiais metais maestro įstojo į simfoninio dirigavimo aspirantūrą Maskvos valstybinėje P. Čaikovskio konservatorijoje pas prof. Jurijų Simonovą.
1985 m. G. Rinkevičius tapo Tarptautinio Herberto von Karajano fondo dirigentų konkurso Berlyne, Vokietijoje, trečiosios premijos laureatu, o po metų, 1986 m., Tarptautiniame konkurse „In memoriam Janos  Ferencsik“ Budapešte, Vengrijoje, jis pelnė antrąją premiją bei specialųjį prizą už W.A. Mozarto operos „Užburtoji fleita“ fragmento interpretaciją.
Lietuvos valstybinis simfoninis orkestras
1986 m. baigęs studijas Maskvoje G. Rinkevičius pradėjo dirbti Lietuvos nacionalinio simfoninio orkestro (LNSO) dirigento asistentu. Tačiau po poros metų, 1988 m., jis gavo pasiūlymą suburti savo orkestrą – G. Rinkevičius buvo paskirtas Jaunimo simfoninio orkestro kolektyvo meno vadovu ir vyriausiuoju dirigentu. Pirmasis koncertas vyko 1989 m. sausio 30 d. Lietuvos nacionalinio operos ir baleto teatro scenoje. 1990 m. birželio 26 d. kolektyvui suteiktas Lietuvos valstybinio simfoninio orkestro (LVSO) vardas. Su LVSO G. Rinkevičius parengė didžiąją savo kūrybinio repertuaro dalį: 1995 m. sausio 31 d. pastatė savo pirmąją operą R.Wagnerio „Skrajojantį olandą“, maestro yra dirigavęs visas L. van Beethoveno, J. Brahmso, G. Mahlerio, D. Šostakovičiaus simfonijas, vadovavo daugeliui premjerų – Lietuvoje pirmą kartą atlikta G. Mahlerio Aštuntoji simfonija, C. Francko oratorija „Palaiminimai“, P. Glasso „Itaipu“; taip pat atliktos Lietuvos kompozitorių kūrinių premjeros: A. Martinaičio oratorija „Laiškas visiems tikintiesiems“, F. Bajoro „Dievo avinėlis“, J. Juzeliūno „Žaidimas“ ir kt. Su savo vadovaujamu orkestru maestro parengė ir atliko jau daugiau kaip dešimt sceninių veikalų. G. Rinkevičiaus ir jo vadovaujamas kolektyvas kartu su režisiere D. Ibelhauptaite atliko G. Puccini kūrinį „Bohema“, W. A. Mozarto „Užburtoji fleita“, J. Massenet „Verteris“, 2008 m. atnaujintas R. Leoncavallo operos „Pajacai“ spektaklis, 2009 m. pirmą kartą Lietuvos pastatytas miuziklas – S. Sondheimo „Svynis Todas – demonas kirpėjas“.
Pasaulinis pripažinimas
Maestro pasirodymų geografija plati – apkeliauta visa Europa, Taivanas, Honkongas, diriguota tarptautiniuose festivaliuose: Niono Šveicarijoje, „Estorilio pakrantės“ Portugalijoje, „Varšuvos ruduo“ Lenkijoje, „Europamusicale“ Miunchene, Čičesterio ir Harrogato Didžiojoje Britanijoje, Šiaurės Vakarų Prancūzijoje. Šiuose ir kituose pasirodymuose dalyvavo pasaulinį pripažinimą pelnę menininkai V. Urmanavičiūtė-Urmana, S. Larinas, M. Salminenas, B. Maisuradzė, K. Ricciarelli, V. Tretjakovas, J. Bašmetas, P. Donohoe, O. Kaganas, G. Kremeris, D. Geringas, N. Petrovas, N. Gutman, R. Muraro ir kiti.
G. Rinkevičius dirigavo ir žymiems pasaulio orkestrams: Berlyno, Veimaro „Staatskapelle“, Frankfurto prie Oderio, Tamperės, Kopenhagos Tivolio, Sankt Peterburgo filharmonijos, Rusijos nacionaliniam ir Rusijos valstybiniam, Odensės, Porto simfoniniam ir kitiems. 2008 m. maestro buvo paskirtas Novosibirsko akademinio simfoninio orkestro vyriausiuoju dirigentu ir meno vadovu. Gastrolėse su LVSO ar kitais kolektyvais dirigento surengti koncertai vyko garsiausiose koncertų salėse: Kelno filharmonijoje, Zalcburgo „Festspielhaus“, Londono „Royal Albert Hall“, Paryžiaus „Champs Elysees“, Barselonos „Paleo della Musica“, Tamperės, Saragosos salėse, Maskvos filharmonijoje, P. Čaikovskio konservatorijos Didžiojoje salėje, Sankt Peterburgo filharmonijoje ir kitur.
Apdovanojimai
Maestro kūrybinė veikla įvertinta Didžiojo Lietuvos kunigaikščio Gedimino IV laipsnio ordinu (1997), už nuopelnus Latvijos muzikinei kultūrai G. Rinkevičiui įteiktas Latvijos Didysis muzikos prizas, maestro yra Norvegijos Karalystės ordino, Portugalijos ordino „Ordem do Merito Comendador“, Latvijos Trijų žvaigždžių ordino kavalierius, o 1999 m. jis buvo išrinktas Latvijos metų dirigentu. Lietuvos dirigento pasiekimus vainikavo garbingiausias mūsų šalies apdovanojimas – Lietuvos nacionalinė premija, įteikta 1994 m. 2009 m. maestro apdovanotas ordino ,,Už nuopelnus Lietuvai“ Komandoro didžiuoju kryžiumi, kurį jam įteikė LR Prezidentas, tęsdamas kasmetinį Lietuvos valstybės atkūrimo dienos paminėjimą vasario 16 d. 2010 m. gegužę maestro pelnė Mikalojaus Konstantino Čiurlionio fondo apdovanojimą „Šviesuoliai 2010”.

Straipsnis parengtas pagal svetainės www.gintarasrinkevicius.lt informaciją

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami Video

Aktualijos

Aktualijos

Aplinkos apsauga

Archyvas

Darbo partija

Elektrėnai

Elektrėnų kraštas gyvuose prisiminimuose

Elektrėnų krašto šviesuoliai

Europietiška savivaldybė

Keliai aukštumų link

Keliai link aukštumų