Jaunimo erdvė – pagalbos ir savirealizacijos šaltinis

Jaunimo erdvė – pagalbos ir savirealizacijos šaltinis

Justina Lopataitė
VU komunikacijos fakulteto
studentė, praktikantė

Vasara šiais metais į Vie­vį atėjo su dovanomis – bend­ruomenė į savo namus pakvietė Vievio jaunimą. Dabar bend­ruomenės namelis pavadintas Vievio atvira jaunimo erdve. Pagaliau Vievio jaunimas turi kur leisti vakarus, išsikalbėti ar surasti bendraminčių. Nors oficialaus atidarymo dar nebuvo, nes namelis dar nėra visiškai įrengtas, į erdvę jau užsuka jaunuo­liai ir užsiima įvairiomis veiklomis. Apie jaunimo erdvės įkūrimą, Vievio jaunimą ir jo kūrybiškumo ugdymą pasakoja fotografė, visuo­menininkė Margarita Skvarčienė.

Papasakokite, kaip atsirado atvira jaunimo erdvė?
Taip sutapo, kad šie metai yra ne tik Jaunimo metai, bet ir Vievio kaip Mažosios kultūros sostinės metai, todėl norėjosi, kad ypač šiemet klestėtų šio krašto kultūra ir būtų atkreiptas dėmesys į jaunosios kartos bendruomenės atstovus. Kultūros centro atidarymo laukėme net dvejus metus. Veiklų stigo ir jaunimui, ir vyresnio amžiaus žmonėms.
Naujojo kultūros centro salėje kovo mėnesį vyko Vievio seniūno metinė ataskaita, kurioje buvo atkreiptas dėmesys, kad Vievio jaunimas jau daug metų mieste neturi savo erdvės. Numatyta Jaunimo erdvė naujajame pastate yra labai maža ir ja jaunuoliai dar būtų turėję dalintis su kultūros darbuotojais. Tad buvo pasiūlyta jaunimui atiduoti bendruomenės namelį. Tuo metu namelyje savo veiklas vykdė dar dvi bendruomenės, kurios maloniai užleido vietą jaunimui.
Buvo neramu, kad Vievio jaunimo pagrindinė vieta, kur jie leidžia laiką, buvo miesto turgaus paviljonas, tuščios gatvės arba, geriausiu atveju, erdvė prie ežero. Vievyje gyvenu tik trejus metus, laikau save dar naujoke, tačiau nustebau, kad jauniems žmonėms visiškai nėra sukurtos erdvės, kur jie gali praleis­ti laiką, kurti ar tiesiog bendrauti ir atsipalaiduoti po įtemptos dienos mokykloje. Šiuo metu miestelyje veikia du vaikų dienos centrai, tačiau jie yra perpildyti. Tai rodo, kad užimtumo poreikis vaikams ir jaunimui yra labai didelis. Žinau, kad neretai vyresnis jaunimas važiuo­ja ieškoti laisvalaikio praleidimo būdų į Vilnių ar Elektrėnus. Tai nėra gera praktika, nes jie turi jaustis, kad yra reikalingi ir savo miesteliui, turi jausti, kad yra visaverčiai bendruomenės nariai. Juk visi suprantame, kad miesto ateitis yra jaunų žmonių rankose. Turime daryti viską, kad baigę mokslus, vaikai norėtų grįžti atgal į Vievį, čia kurti savo šeimas ir verslus.
Ilgus metus gyvenau Londone, kur mačiau, kiek daug vietinės savivaldybės investuodavo į jaunimo užimtumą. Dažniausiai jaunimo centrai veikdavo kartu su prevencinėmis Europos Sąjungos programomis, siekdami didinti jaunimo įsitraukimą į veiklas, sportą, taip mažindami alkoholio ir narkotikų paplitimą tarp jaunimo. Manau, mažuose miesteliuose tai taip pat labai svarbu. Pastarieji metai Vievio bendruomenei buvo itin sunkūs, kai miestas neturėjo iki galo funkcionuojančio Kultūros centro, trūko patalpų meninių kolektyvų repeticijoms, nebuvo sporto erdvės. Visi šie išbandymai tęsėsi Vieviui tapus Mažąja kultūros sostine.
Tad išties labai džiaugiamės, kad dabar pagaliau jaunuoliai turi nors ir nedidelę, bet savo erdvę veikloms, o taip pat liepos 22 d. buvo atidarytas ir ilgai lauktas naujasis Vievio kultūros centras.
Šiais metais Vievyje vykę lauko renginiai parodė, kad gyventojai yra labai išsiilgę kultūrinės veiklos ir visi mielai prisijungtų prie miesto ir bendruomenės kultūrinio gyvenimo.

 

This slideshow requires JavaScript.

Koks yra Vievio jaunimas?
Stebiu vietinį jaunimą nuo pat pirmųjų atsikraustymo dienų. Atrodo, kad jis netiki savimi, nežino, kad turi išmokti išeiti iš savo komforto zonos, nebijoti laužyti standartų, kad turi teises, gali kažko prašyti, siūlyti ar kurti. Žinau, kad kartais reikia tik nedidelės erdvės ir tinkamų žmonių, kurie galėtų juos įkvėpti kūrybai ir įdomiai veiklai.
Atrodo, kad jaunimas yra suspaustas į rėmus. Kai parodau keletą pavyzdžių, kaip įmanoma padaryti tai, ką nori, jiems sunku patikėti, kad tam nereikia daug pastangų. Reikia tik drąsos ir entuziazmo. Su šia formule gali pasiekti tiek daug.
Teko girdėti, kad žmonės nusivylę Vievio jaunimu. Aš tikrai tikiu Vievio jaunimu, nes jis daug gali. Gaila, kad nebuvo dedama pakankamai pastangų jaunimo identitetui vystyti. Jaunimas tikrai gali atskleis­ti savo kūrybiškumą ir tobulėti. Tiesiog per ilgą laiką jaunuoliai išmoko gyventi savo uždarame burbule ir įvyko labai didelis atotrūkis.
Girdžiu dažnai sakant, kad Vievio jaunimo nėra vietiniuose renginiuose, ypač valstybinėse šventėse. Mano nuomone, tai yra puikus pavyzdys, kada iš jaunimo tikimasi daug, tačiau į jį nėra pakankamai investuojama. Jis, tarsi, tuos metus buvo išbrauktas iš bendruomenės.
Tai paskatino mesti iššūkį ir įrodyti, kad jaunimui yra įdomu ir jis gali parodyti savo balsą. Man kilo idėja nufilmuoti vaizdo įrašą „Kas man yra laisvė?“. Tokį vaizdo klipą paskatino sukurti artėjanti Kovo 11-oji bei tuo metu pasaulyje vykstantys įvykiai – prasidėjęs karas Ukrainoje. Tada su jaunimu per parą paruošėme ir nufilmavome vaizdo reportažą, kuris buvo parodytas per Kovo 11-osios minėjimo šventę Vievyje. Tai buvo puikus pavyzdys, kad jaunimui yra įdomu, tačiau trūksta pasitikėjimo savo jėgomis ir vietos, kur jie galėtų save kūrybiškai realizuoti.
Kol nebuvo atidarytas Vievio kultūros centras ir jaunimas neturėjo savo erdvės, projektus ir veiklas įgyvendindavome mokyklos patalpose, kartais pavykdavo susirinkti ir bendruomenių namelyje, kai vykdavo mobilus darbas su jaunimu.
Po mūsų keleto šiltų susitikimų su gimnazijos moksleiviais supratau ir tai, kad jiems reikia erdvės, kur jie galėtų pailsėti nuo kontrolės ir tiesiog būti savimi.
Labai tikiuosi, kad dabartinė turima erdvė ateityje dar augs, nes yra galimybė ją plėsti. Taip pat jaunuoliai išreiškė idėją sukurti ir lauko erdvę, kurioje svajoja turėti iš palečių sukonstruotus baldus, gal net laužavietę.
Kai žmonės sako, kad jaunimui yra neįdomu ir jis visiškai niekuo nesidomi, tai nėra tiesa. Tereikia juos uždegti ir jais patikėti bei duoti laisvę atsiskleisti jų autentiškumui. Man teko galimybė prisidėti prie Vievio jaunuolių projekto „Palaidi plaukai“, kurį taip pat sukūrėme per labai trumpą laiką. Su šiuo projektu-tinklalaide jie laimėjo Elektrėnų savivaldybės iniciatyvų, skirtų psichoaktyviųjų medžiagų vartojimo prevencijai, projektų idėjų atrankos ir finansavimo konkursą, o taip pat užėmė antrąją vietą „Jaunimo veiksmo dienoje“ Elektrėnuose.
Po pergalės jie buvo tokioje euforijoje! Man buvo taip gera matyti tą pasitikėjimo ugnelę jų akyse. Be galo smagu, kai tau atsiunčia vaizdo įrašą su tikromis džiaugsmo emocijomis. Tokiais momentais žinai, kad jiems viskas pavyks, kad reikia tik trupučio tikėjimo ir, aišku, darbo, o tada gali įgyvendinti bet ką, ką tik sugalvosi.
Esame su jaunimu sukūrę po­kalbių grupę, kurią pavadinome „Small town – big dreams“ (liet. Mažas miestas – didelės svajonės). Toks pavadinimas reiškia, kad nesvarbu, jog augi mažame miestelyje, jei turi idėjų, gali nuveikti tikrai daug. Ir tai jiems pavyko įrodyti vos per du mėnesius užsidegimo. Labai jais didžiuojuosi.
Beje, matau, kad jaunuoliai neturi su kuo atvirai pakalbėti, yra sunku nueiti pas psichologą ir paprašyti pagalbos. Vis dar yra galvojama apie tai, ką pasakys kiti, bijoma, kad mažame miestelyje pasklis kalbos apie asmeninius dalykus, dėl to neretai viskas laikoma savyje. Tai nėra gerai. Gyvendama Londone mačiau, kad dideliame mieste taip pat nėra lengva dėl tos pačios priežasties – esi tik mažas sraigtelis dideliame malūne ir niekam nėra laiko tave išklausyti. Neturi žmogaus, kuriam gali atvirai pasipasakoti ir jaustis išgirstam. Tad tarp jaunimo mačiau labai daug savęs žalojimo atvejų, panikos priepuolių bei ankstyvosios depresijos atvejų. Mes, mažame miestelyje turėdami stiprią, palaikančią bendruomenę, galime padėti jaunuo­liams jaustis saugiems. Galime sukurti jiems tvirtą pagrindą puoselėti emocinę ir fizinę sveikatą, kad jokie ateities iššūkiai nebūtų baisūs. Manau, tai mūsų visų pareiga. Labai džiaugiuosi, kad kurdami šią tinklalaidę, patys Vievio jaunuoliai imasi iniciatyvos kalbėti apie visas aktualias jų kartai problemas. Jie savotiškai nori ir kad tėvai tai išgirstų bei galėtų geriau suprasti tai, ką jie šiuo metu išgyvena.
Ši kuriama erdvė kviečia jaunimą būti atvirus, nebijoti kalbėtis apie problemas, savo išgyvenimus. Todėl buvo be galo svarbu gauti erdvę, kurioje jie gali susiburti ir jaustis saugūs, kur galėtų pasidalinti tuo, ką išgyvena.
Kūrybiškumas nekyla standar­tinėje, komfortiškoje aplinkoje. Tad, manau, atviros jaunimo erdvės užduotis – parodyti pasitikėjimą jau­nimu, įkvėpti kūrybai ir nestandartiniam mąstymui.

Apie jaunimą ir jaunimo erdvės veiklas papasakojo atviros jaunimo erdvės darbuotoja Aistė Nasutavičiūtė.

Aiste, kokio amžiaus jaunimas renkasi?
Jaunimo erdvė skirta 14–29-erių metų jaunimui, bet dažniausiai susirenka 13–17 metų jaunuoliai. Ateina net nuo 12 metų. Jaunimas renkasi draugų grupėmis ir draugiškai tarpusavyje bendrauja. Jaunesni nebijo bendrauti ir su vyresniais vaikais. Buvo atvejis, kai atėjo jaunimo grupelė iš trijų asmenų, o kitą kartą ta pati grupelė išsiplėtė iki šešių. Jaunimui įdomu, jie užsuka pasižiūrėti, ką mes čia veikiame.

Ar šiuo metu esate vienintelė jaunimo darbuotoja?
Taip, be manęs šioje erdvėje daugiau niekas nedirba. Tai tik pradžia, kadangi birželio 1 d. pradėjome veikti. Dar kuriamės, net nebuvo jokio oficialaus atidarymo. Mes planuojame veiklas, bandome pritraukti jaunimą.

Kaip manote, koks vaidmuo tenka jaunimo darbuotojui? Koks jis turėtų būti?
Aš manau, kad tiktų draugo vaidmuo. Vaikai ateina bendrauti kaip su sau lygiu žmogumi. Tiek, kiek teko bendrauti su mūsų miesto jaunimu, jie tokio bendravimo ir siekia.

Kaip atrodo vakaras atviroje jaunimo erdvėje?
Kol dar tik kuriamės, neturime virtuvės, daug kalbamės, klausome muzikos, žaidžiame stalo žaidimus. Įkūrus virtuvėlę, prisidėtų dar viena veikla – maisto gaminimas. Kartą jau teko su jaunimu gaminti vaflius. Tada jų susirinko išties nemažai. Jie jau yra numatę, kaip pagal savo poreikius norėtų erdvę prisitaikyti, turi idėjų ir lemputes prikabinti. Erdvė tikrai turėtų būti jauki, nes ją kurs čia susirenkanti jaunuomenė. Teko išgirsti siūlymų turėti savo erdvę lauke – sukurti lauko baldus iš palečių ir leisti laiką kitu formatu. Vizijų turi be galo daug ir nori jas įgyvendinti.

Kaip suteikiama laisvė jaunimo erdvėje ugdo jaunuolių kū­rybiškumą?
Jaunimas gali pasirinkti savo mėgstamą veiklą, mėgstamą temą pokalbiui. Laisvė suteikia erdvės vaizduotei ir mintims. Erdvėje nėra tvarkos, kuri varžytų. Jaunimas yra laisvas pasirinkti, ką nori veikti. Turime pianiną, tai jaunimas pagroja, atsineša savo muzikos instrumentus ir taip leidžia laiką, žaidžiame stalo žaidimus, nes dauguma jų ugdo kūrybiškumą. Mūsų jaunimo erdvėje kūrybiškumas ugdomas ir per pokalbius įvairiomis temomis, apie tai, kas jiems svarbu. Manau, kad jaunuolius svarbu išklausyti, reaguoti į juos, domėtis tuo, kas jiems svarbu ir įdomu.

Kokių veiklų planuojate jaunimui?
Jaunuoliai patys numatę veiklų, patys inicijuoja, ką norėtų veikti. Iš tiesų dar trūksta įrangos, tad esame šiek tiek apriboti. Po oficialaus atidarymo bus įmanoma vykdyti veiklą taip, kaip ir tikimės. Tikriausiai dar nedaug kas žino apie šią erdvę, nes pradėjome apie ją skelbti informaciją, kai baigėsi mokslo metai. Rugpjūčio mėnesį vyks „Vaikų ir jaunimo menų festivalis“, Vasaros palydų šventė, kur galima būtų dalyvauti. Dar nesame apie tai kalbėję, bet jaunimas tikrai noriai atvyksta į renginius ir juose dalyvauja. Neseniai baigęs renginių technikinio aptarnavimo mokslus Mykolas Pranukevičius Vievyje dirba prie renginių technikos. O kūrybiškumu užsii­ma močiutės kieme sutvarkytame ūkiniame pastate, kur yra studija bei įrašoma muzika. Jis sako, kad Vievio jaunimas kuria muziką, yra repuojančių ir koncertuojančių jaunų žmonių. Vievio jaunimas planuoja suorganizuoti vasaros uždarymo festivalį.

Kada planuojamas oficialus erdvės atidarymas?
Apie atidarymą pasikalbame, tačiau norime turėti iki galo įrengtą erdvę, kurioje nieko netrūktų.

Šie metai yra paskelbti ir Lietuvos, ir Europos jaunimo metais. Ar šia proga turite suplanavę ypatingų veiklų jaunimui?
Didžiausia ir ypatingiausia veikla buvo ambicija, kad Vievis turėtų jaunimo erdvę, kurioje laiką galėtų leisti jaunimas. Mūsų tikslas šiuo metu yra toliau tęsti ir skleisti žinią apie šią erdvę, pritraukti kuo daugiau jaunimo ir leisti jaunuolių asmenybėms atsiskleisti.

M. Skvarčienės ir autorės nuotr.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami Video


Warning: in_array() expects parameter 2 to be array, null given in /home/kronika/domains/kronika.lt/public_html/wp-content/themes/true-news-child/single.php on line 69

Aktualijos


Warning: in_array() expects parameter 2 to be array, null given in /home/kronika/domains/kronika.lt/public_html/wp-content/themes/true-news-child/single.php on line 69

Aktualijos


Warning: in_array() expects parameter 2 to be array, null given in /home/kronika/domains/kronika.lt/public_html/wp-content/themes/true-news-child/single.php on line 69

Aplinkos apsauga


Warning: in_array() expects parameter 2 to be array, null given in /home/kronika/domains/kronika.lt/public_html/wp-content/themes/true-news-child/single.php on line 69

Warning: in_array() expects parameter 2 to be array, null given in /home/kronika/domains/kronika.lt/public_html/wp-content/themes/true-news-child/single.php on line 69

Archyvas


Warning: in_array() expects parameter 2 to be array, null given in /home/kronika/domains/kronika.lt/public_html/wp-content/themes/true-news-child/single.php on line 69

Darbo partija


Warning: in_array() expects parameter 2 to be array, null given in /home/kronika/domains/kronika.lt/public_html/wp-content/themes/true-news-child/single.php on line 69

Elektrėnai


Warning: in_array() expects parameter 2 to be array, null given in /home/kronika/domains/kronika.lt/public_html/wp-content/themes/true-news-child/single.php on line 69

Elektrėnų kraštas gyvuose prisiminimuose


Warning: in_array() expects parameter 2 to be array, null given in /home/kronika/domains/kronika.lt/public_html/wp-content/themes/true-news-child/single.php on line 69

Elektrėnų krašto šviesuoliai


Warning: in_array() expects parameter 2 to be array, null given in /home/kronika/domains/kronika.lt/public_html/wp-content/themes/true-news-child/single.php on line 69

Europietiška savivaldybė


Warning: in_array() expects parameter 2 to be array, null given in /home/kronika/domains/kronika.lt/public_html/wp-content/themes/true-news-child/single.php on line 69

Warning: in_array() expects parameter 2 to be array, null given in /home/kronika/domains/kronika.lt/public_html/wp-content/themes/true-news-child/single.php on line 69

Warning: in_array() expects parameter 2 to be array, null given in /home/kronika/domains/kronika.lt/public_html/wp-content/themes/true-news-child/single.php on line 69

Keliai aukštumų link


Warning: in_array() expects parameter 2 to be array, null given in /home/kronika/domains/kronika.lt/public_html/wp-content/themes/true-news-child/single.php on line 69

Keliai link aukštumų


Warning: in_array() expects parameter 2 to be array, null given in /home/kronika/domains/kronika.lt/public_html/wp-content/themes/true-news-child/single.php on line 69