Emocijų ligas gydys dienos stacionare

Emocijų ligas gydys dienos stacionare

Julija Kirkilienė

Nuo ligos neapsaugotas nė vienas žmogus. Psichine liga susirgti žmogui galimybė yra tokia pat, kaip nugriuvus susilaužyti koją. Tik fizinę traumą patyrusius savivaldybėje gydo ir Elektrėnų, ir Abromiškių reabilitacinėje ligoninėje, o susirgus psichinėmis ligomis ar sutrikus emocijoms ligonis vežamas ar pats važiuoti priverstas į Vilnių. Elektrėnuose tokie ligoniai buvo gydomi tik ambulatoriškai. Bet jau nuo kitų metų pradžios ir elektrėniečiai turės galimybę gydytis arčiau – Elektrėnų psichikos dienos stacionare. Psichikos dienos stacionarų įkūrimo projektai, administruojami tarpinės institucijos – Sveikatos apsaugos ministerijos ir finansuojami iš Europos Sąjungos 2007-2013 metų Struktūrinių fondų pagal Sanglaudos skatinimo veiksmų programą, vykdomi 27 savivaldybėse, tarp jų ir Elektrėnuose. Viso Europos Sąjungos lėšų šiems projektams pagal prioritetą Viešųjų paslaugų kokybė ir prieinamumas skirta beveik 30 milijonų, o Elektrėnų projektui – virš pusės milijono.

Reikalinga paslauga
Pasak Elektrėnų psichikos sveikatos priežiūros centro direktoriaus Alfredo Arlausko, psichikos sutrikimais besiskundžiančių žmonių daugėja gal ne todėl, kad daugiau serga, bet todėl, kad įkūrus Psichikos sveikatos priežiūros centrus ir žmonėms atsikratant sovietinio palikimo – gėdos dėl ligos – vis daugiau žmonių savo noru kreipiasi dėl emocinių sutrikimų į specialistus. Gydytojo nuomone, įkūrus Psichikos dienos stacionarą, pastebimai pagerės paslaugų prieinamumas, ligoniams nebereikės važinėti procedūroms į Vilnių, o šeimos nariams palengvės ligonių priežiūra. Vilniuje įkurtame 70 vietų centre pacientų per dieną priimama beveik dvigubai daugiau. Elektrėnuose planuojama kiekvieną dieną paslaugas suteikti 9 pacientams, bet jei bus poreikis, galima bus priimti ir daugiau. Svarbiausia, pasak direktoriaus, kad stacionare būtų geri personalo ir pacientų santykiai, maksimalus užimtumas pagal galimybes ir poreikius, minimaliai varžantis režimas, medikamentinis gydymas ir šeimų įjungimas į reabilitacijos programą. Jau formuojama specialistų komanda, kurią sudarys gydytojas psichiatras, medicinos psichologas, socialinis darbuotojas, psichikos sveikatos slaugytojas, užimtumo terapeutas. 220 kv. m patalpose bus įrengtos dvi palatos, poilsio, užsiėmimų kambariai ir teikiamos kompleksinės – individualios bei grupinės psichoterapijos, psichofarmoterapijos, muzikos ir šviesos terapijos, buitinės terapijos, judesio terapijos – paslaugos. Pacientai, norintys gydytis Psichikos (psichiatrijos) dienos stacionare, turės kreiptis į gydytoją psichiatrą ir gauti nukreipimą. Gydymas bus teikiamas tik dienomis, naktis pacientai leis namuose, o rytais į centrą bus atvežti ar patys ateis. Dienos stacionare nebus gydomi ligoniai, kurie yra pavojingi sau ar aplinkiniams.
Emocijas geriausiai pastebi šalia esantys
Šiuo metu prie buvusios senosios poliklinikos verda darbas. Darbus atlieka UAB „Daromsta“ ir iki naujųjų metų žada juos užbaigti. Šiuo metu darbininkai triūsia viduje prie apšildymo darbų, o elektrėniečiai dažnai stabteli prie informacinio stendo ir kraipo galvas, kokia čia dar įstaiga ir už kokius pinigus kuriama. Elektrėnų seniūnas Antanas Šalkauskas sako, kad tokia įstaiga, kaip ir kiekvienas viešųjų paslaugų prieinamumas savivaldybės centre, yra ne tik reikalinga, bet ir būtina. Seniūnui dažniau nei kitiems gyventojams tenka susitikti su žmonėmis, turinčiais emocinių sutrikimų, juos išklausyti, jiems patarti. Seniūnijos darbuotojams, sako seniūnas, dažnai tenka savotiškais psichologais būti, ypač tamsiuoju metų laiku, kai žmones dažnai kankina depresijos. Be to, pasak seniūno, laikini emociniai sutrikimai žmones užklumpa po įvairių sukrėtimų šeimose: mirčių, išsiskyrimų, tėvų ar vaikų emigracijos, bedarbystės bei kitų šių laikų socialinių problemų. Todėl, sako seniūnas, seniūnijos darbuotojai bus vieni pirmųjų naujojo centro reklamuotojų. Žmonės pasitiki seniūnijos darbuotojais, paklauso patarimo kreiptis pas gydytoją, juolab, kad seniūnijoje pasakomos gydytojų pavardės ir kur juos galima rasti.
Elektrėnų dienos užimtumo centre įsikūrusios Elektrėnų neįgaliųjų draugijos pirmininkė Ona Medzikauskienė ir Elektrėnų diabeto klubo pirmininkas Alfonsas Sadonis sako ne kartą susidūrė su bėda, kai psichiatrijos ligoninėje gydėsi jų draugijos nariai, bet negalėjo gydymo baigti besigydant ambulatoriškai. Procedūras atlikti jiems buvo paskirta Vilniuje, bet žmonėms neužteko pinigų kiekvieną dieną važinėti į sostinę. Taip ne visiškai išgydytiems žmonėms, liga dažniausiai atsinaujina. Elektrėnų krašto neįgaliųjų sąjungos vadovė Saulė Jakštienė sako prisimenanti laikus, kai gėda buvo tokiomis ligomis sirgti, žmonės ieškodavo pažįstamų gydytojų, kad į nedarbingumo lapelį nerašytų tikrosios ligos. Gerai, kad dabar šis požiūris baigia išnykti, o jai, dažnai turinčiai susitikimų su neįgaliais žmonėmis, irgi tenka rekomenduoti gydytojus, su kuriais žmonės galėtų pasitarti dėl savo sveikatos. Centro įkūrimas, pasak neįgaliųjų sąjungos vadovės, labai reikalingas ne tik patiems ligoniams, bet ir jų šeimoms. Juk gyvenimas namuose, o gydymasis moderniame centre, teigiamas emocijas teikia ligoniui, o šeimos nariams palengvina jų priežiūrą.
Naudinga paslauga
Dienos stacionarui pradėjus veikti, mažiau pacientų teks nukreipti gydytis į Vilniaus psichiatrijos ligoninę ar dienos stacionarą, pasikeis ir paplitusi praktika pacientus nukreipti į psichiatrinio profilio stacionarus, kuriuose pacientai gaudavo jiems tinkamą pagalbą ir gydymą, tačiau būdavo atskiriami nuo šeimos ir artimųjų. Projekte rašoma, kad įkūrus VšĮ Elektrėnų psichikos sveikatos priežiūros centro padalinį – 9 vietų psichikos dienos stacionaro centrą – bus teikiamos psichikos dienos stacionaro paslaugos: individualios ir grupinės psichoterapijos, psichofarmoterapijos, muzikos ir šviesos terapijos, buitinės terapijos, judesio terapijos. Tai yra, gydytojas psichiatras kalbėdamas su ligoniu surinks psichiatrinę anamnezę, įvertins klinikinę psichikos būseną, diagnozuos psichikos ligas, paskirs psichologinius tyrimus, o esant reikalui ir kitų sričių specialistų konsultacijas, sudarys gydymo planą, skirs ir kontroliuos gydymą, išrašys vaistus ir nurodys, kaip juos vartoti, konsultuos šeimos narius apie elgesį su pacientu, informuos apie gydymą psichotropiniais preparatais, paaiškins, kaip elgtis ūmių psichozinių būklių atvejais, patars sveikatos išsaugojimo, gerinimo, darbo ir gyvenimo klausimais.
Grupinių psichoterapeuto konsultacijų metu specialistas žmonių grupę mokys pažinti save, geriau suprasti kitų žmonių poreikius, mokys spręsti tarpusavio santykio problemas, išgyventi kitų žmonių emocinį vertinimą ir palaikymą, mokys teikti, gauti ir priimti tam tikrą pagalbą. Pasak specialistų, grupinė terapija yra efektyvi įveikiant krizines situacijas, gydant nerimą ir depresiją. Ja siekiama koreguoti charakterio savybes, kurios sunkina gyvenimą ir trukdo bendravimą šeimoje ar kitoje aplinkoje. Gydymo metu įgytus naujus elgesio būdus galima greičiau pritaikyti kasdieniame gyvenime. Visas grupės gyvenimas tampa gydomuoju veiksniu.
Šviesos terapija – tai saugios, maloniai atpalaiduojančios procedūros, kurių poveikis yra greitesnis nei daugelio antidepresantų. Šviesos terapijai naudojama lempa imituoja saulės šviesą ir sukelia biocheminius pokyčius smegenyse, taip pakeldama nuotaiką, sukeldama malonumo jausmą. Šviesos terapija taikoma depresijai, miego sutrikimams, bulimijai, adaptacijos sutrikimams, nerimo būklėms, taip pat depresijoms nėštumo, laktacijos metu gydyti. Seanso trukmė nuo 0,5 val. iki 2-3 val., ne mažiau kaip 5 kartus per savaitę. Kurso trukmė – 2-4 savaitės.
Judesio terapija padeda palaikyti fizinį, emocinį, socialinį funkcionavimą. Mažėja nerimas, retėja panikos priepuoliai, mažėja depresiškumas, gerėja miegas, atsiranda entuziazmas. Šios veiklos metu mokomasi atsipalaidavimo ir koordinacijos, kvėpavimo sureguliavimo pratimų.
Muzika kaip terapija naudojama jau nuo senų senovės. Ji gali veikti labai skirtingai, gali vesti žmogų į balansą, o gali atvesti į nostalgiją ar praeities prisiminimus, gali migdyti, o gali ir budinti bei skatinti dinamiką, kūrybingumą ir motyvaciją. Tai veiksmingas būdas neįsisąmonintoms emocijoms suvokti, „išsivalyti“ nuo kankinančių ir nemalonių emocinių reakcijų. Be to, ši veikla didina pasitikėjimą savimi, savivoką, savivertę, padeda rasti savyje dvasinę harmoniją.
Tokias procedūras, žinoma, gauti norėtų ne tik ligoniai, kuriems bus skiriamas Ligonių kasų dengiamas gydymas, bet ir šiaip blogai emociškai besijaučiantys žmonės. Todėl planuojama galimybė teikti ir mokamas procedūras. Projektas įgyvendins ir kitą tikslą, kurio siekiama teikiant 2007-2013 metų Europos Sąjungos struktūrinių fondų paramą – mažins socialinius ir ekonominius skirtumus tarp Europos Sąjungos piliečių.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami Video


Warning: in_array() expects parameter 2 to be array, null given in /home/kronika/domains/kronika.lt/public_html/wp-content/themes/true-news-child/single.php on line 69

Aktualijos


Warning: in_array() expects parameter 2 to be array, null given in /home/kronika/domains/kronika.lt/public_html/wp-content/themes/true-news-child/single.php on line 69

Aktualijos


Warning: in_array() expects parameter 2 to be array, null given in /home/kronika/domains/kronika.lt/public_html/wp-content/themes/true-news-child/single.php on line 69

Aplinkos apsauga


Warning: in_array() expects parameter 2 to be array, null given in /home/kronika/domains/kronika.lt/public_html/wp-content/themes/true-news-child/single.php on line 69

Warning: in_array() expects parameter 2 to be array, null given in /home/kronika/domains/kronika.lt/public_html/wp-content/themes/true-news-child/single.php on line 69

Archyvas


Warning: in_array() expects parameter 2 to be array, null given in /home/kronika/domains/kronika.lt/public_html/wp-content/themes/true-news-child/single.php on line 69

Darbo partija


Warning: in_array() expects parameter 2 to be array, null given in /home/kronika/domains/kronika.lt/public_html/wp-content/themes/true-news-child/single.php on line 69

Elektrėnai


Warning: in_array() expects parameter 2 to be array, null given in /home/kronika/domains/kronika.lt/public_html/wp-content/themes/true-news-child/single.php on line 69

Elektrėnų kraštas gyvuose prisiminimuose


Warning: in_array() expects parameter 2 to be array, null given in /home/kronika/domains/kronika.lt/public_html/wp-content/themes/true-news-child/single.php on line 69

Elektrėnų krašto šviesuoliai


Warning: in_array() expects parameter 2 to be array, null given in /home/kronika/domains/kronika.lt/public_html/wp-content/themes/true-news-child/single.php on line 69

Europietiška savivaldybė


Warning: in_array() expects parameter 2 to be array, null given in /home/kronika/domains/kronika.lt/public_html/wp-content/themes/true-news-child/single.php on line 69

Warning: in_array() expects parameter 2 to be array, null given in /home/kronika/domains/kronika.lt/public_html/wp-content/themes/true-news-child/single.php on line 69

Warning: in_array() expects parameter 2 to be array, null given in /home/kronika/domains/kronika.lt/public_html/wp-content/themes/true-news-child/single.php on line 69

Keliai aukštumų link


Warning: in_array() expects parameter 2 to be array, null given in /home/kronika/domains/kronika.lt/public_html/wp-content/themes/true-news-child/single.php on line 69

Keliai link aukštumų


Warning: in_array() expects parameter 2 to be array, null given in /home/kronika/domains/kronika.lt/public_html/wp-content/themes/true-news-child/single.php on line 69